'O' An

  • Konuyu başlatan Ze'Mahşer
  • Başlangıç tarihi
Z

Ze'Mahşer

Ziyaretçi
04.jpg


02.jpg


06.jpg


03.jpg


04.jpg


05.jpg


04.jpg


02.jpg


04.jpg


05.jpg


03.jpg
 
Z

Ze'Mahşer

Ziyaretçi
01.jpg

Meksika'da Oaxaca eyaleti başkentinde yolsuzlıkla suçladıkları valinin görevden alınması için ayaklanan kent halkının direnişi sürüyor. 'O' andaysa bir çocuk, tedirginliği ve korkusu vücuduna yayılmış, yay gibi sıçrayıp kaçmaya hazır, ilerideki polis barikatını seyrediyor. Üç barikat var karenin içinde... İlerdeki polis barikatı, berideki derme çatma tel örgüden oluşmuş vatandaş barikatı ve yanan lastiğin dumanının oluşturduğu barikat... Duman, 'o' anda direnen kent halkının masum inat zerrelerini yüklenmiş güçlü bir barikat olarak karşımızda duruyor. En azından duman 'o' anda ilerdeki polis barikatının ürkütücülüğünü örterek çocuğu teskin ediyor. Çocuk sanki duvara değil de dumana güveniyor. (AP Photo/Guillermo Arias)
*
02.jpg

Filistinli genç adam Ramallah'ta arabanın içinde 'o' anda karşı duvardaki Yaser Arafat resmine bakıyordu da ondan mı hüzünlendi? Bilinmez... Ama bir şekilde hüzün adamın bakışlarını alıp götürmüş... Altta cama yansıyan çocuğun şaşkınlığını karamsarlık işgal etmiş... Arafat'ın portresini yapan kimse, Filistin öyküsünün yüzündeki çizgilere işlediğini keşfetmiş. Bunun, Arafat'ın çehresindeki, gülümsemeleri bile acı tebessümlere sürüklediğini duvara nakşetmiş. Sonuçta da foto-muhabir Muhammed Mueisen 'o' anda camda oluşan hüzün buluşmasını yakalamış... (AP Photo/Muhammed Muheisen)
*
03.jpg

National Geographic Türkiye Dergisi'nin Kasım ayı sayısından bir fotoğraf... Yazar, biyolog ve fotoğrafçı Mark W. Moffet'in tabiatın harika sırlarından birini ortaya çıkardığı çalışmalardan... Ekvator'daki bir yağmur ormanının tabanında şapkaları topluluğun diğer üyelerinden gelen sporlarla kaplı mantarlar ve bir karınca. Karınca, bu sporları ormanın başka nemli köşelerine taşıyacak. Ve tür yaşamaya devam edecek. Fotoğrafı çeken Moffet, o kritik anın öneminin farkında olan mantarların yeryüzünün bu minicik köşesinde düzenledikleri büyük ilahi töreni yakalıyor. (AP Photo/Emilio Morenatti)
*
04.jpg

Yine National Geographic Türkiye Dergisi'nin Kasım sayısından bir fotoğraf. Afrika Namibya'da akşam güneşi, duvar gibi yükselen kumulların oluşturduğu fon üzerine ölü akasyaların silhuetini kutsuyor. Güneşin oraya ulaşabildiği her akşam tabiatın bıkmadan düzenlediği bir cenaze töreni sanki... (AP Photo/Gurinder Osan)
*
01.jpg


Meksika'da güneydeki eyaletlerden Oaxaca'nın başkentinde kent halkının eyalet valisine tepki olarak ayaklanmasıyla başlayan ve yaklaşık 6 aydır süren olaylar, yatışma eğiliminde. Güvenlik kuvvetlerinin kuşatması altındaki kentte elinde amatör havai fişek, bir direnişçi, gerginliğin biraz azalmaya yüz tutmasını fırsat bilmiş uyuyor. Bu insanlar, eyalet valisiyle ilgili yolsuzluk skandalları üzerine ayaklandı. Bu bilgi, gencin üzerindeki kiri kendisine yabancılaştırdı. Kir onun değil başkasının, başkalarınındı. Yoksulluğuna yaslanmış uykusu da yöneticilerin yolsuzluğundan bıkmış insanlığın yorgunluğuydu. (AP Photo/Eduardo Verdugo)
*
02.jpg

AP foto-muhabir Muhammed Muheisen, ya sahne dikkat çekici olduğu için ya da sahne Filistin'deki durumu yansıtacak nitelikler taşıdığı için bu 'o' anı seçip kayda geçirdi. O sırada Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas Ramallah'ta bir sergiyi ziyaret etmekteydi. Devlet başkanının korumalarından biri de serginin yeraldığı binanın damında nöbetteydi. Filistin'de Hamas ve El Fetih ulusal birlik hükümeti kurmak için prensipte anlaşmıştı ama ''önemli'' detaylar üzerinde durulmaktaydı. Hasılı 'o' anda Filistin'in siyasi atmosferini anlatma görevini üstlenen gökyüzünde ışık vardı da, önemli detaylar bunu örtmekteydi. (AP Photo/Muhammed Muheisen)
*
03.jpg

Saddam Hüseyin, mahkemede hakkındaki idam kararı okunurken bir yandan slogan atıyor bir yandan da eliyle yargıcı işaret ediyor. O sırada da mahkeme salonundaki bir güvenlik görevlisi elini indirmek için Saddam'a müdahele etmeye hazırlanıyor. Aklaşmasına müdahele etmediği sakalına rağmen çehre, eski Saddam'ın öne çıktığı anlardan birine eşlik ediyor. Ama berideki elde görünen tedirginlik, 'o' anda Saddam öfkesinin asıl odağı olan tehditkar yumruğu ve parmağı öne çıkarıyor. (AP Photo/Scott Nelson, Pool)
*
04.jpg

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde her yıl düzenlenen geleneksel maratonda katılımcılar Verrazano Köprüsü'nden geçiyor. New York maratonuna bu yıl 90 bin kişi katıldı. Foto-muhabir Jason Decrow, kamerasının örtücüsünü biraz açık tutunca, adeta bu etkinliğin yaklaşık 40 yıllık geçmişindeki yüzbinlerce katılımcıya ait saklı izlerin canlanışını da gösteriyor. (AP Photo/Jason DeCrow)
*
05.jpg

Rus amatör denizci, vladimir puchkov, kendi yaptığı denizaltısının ilk seferinde St. Petersburg körfezinde dalıyor. Puchkov, bu denizaltıyı her akşam işinden evine döndükten sonra uğraşarak 20 yılda yapmış. Bu emek ve sonunda ulaşılan başarı o kadar önemli ki, ışık, endişeyle karışık gururu ve denizin altındaki kocaman ama mutlu yalnızlığı ödüllendiriyor. AP fotodan Dmitry Lovetsky de Baltık Denizi'nin karanlığında amatör denizcinin duygularını saptamakta güçlük çekmiyor. (AP Photo/Dmitry Lovetsky)
*
06.jpg

Kıbrıs'ta güneyde Larnaka yakınlarındaki tuz gölünde flamingolar... Fotoğraf 'o' an'da tabiatın güzelliğinin yanısıra adanın o kesiminde örtülmeye çalışılan bir başka hikayenin izini de hatırlatıyor. Gölün yanıbaşındaki 210 yıllık Türk eseri hala Sultan Tekke Camii yeralıyor. Bu tarihi eserin göle yansıması da kareye alınınca tabiatın Kıbrıs'ın güneyindeki Türk varlığını onaylayışı kayda geçmiş oluyor. (AP Photo/Petros Karadjias)
 

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Çok güzel bir paylaşım eğer devamı varsa bölmeyeyim mesajım silinsin kardeşim ellerinize sağlık.:865153::36433:
 
Z

Ze'Mahşer

Ziyaretçi
01.jpg

Filistin'de son 6 yıldan beri bir defada en fazla sivilin öldüğü olaymış... Beit Hanoun kentinde İsrail saldırısında tank mermisinin vurduğu, çoğu çocuk ve kadın 18 kişinin öldüğü yer burası... Şarapnel izlerinin yeraldığı duvardaki badanaya düşen ışık, masumiyetin, masumların ölümünü anlatmak gayretinde sanki... Duvardaki beyazlık umutsuz bir sargı bezi gibi duruyor. Oradaki çocuklar ölen çocukların ve kare içindeki sağdan sola hüznün boşluklarını dolduruyor. Hem ayrıca adeta duvar bile böylesine bir hoyratlığın şaşkınlığını barındırıyor. (AP Photo/Muhammed Muheisen)
*
02.jpg

Afganistan'da bir çocuk akranlarıyla uçurtma uçurduktan sonra gün batarken eve dönüyor. Fotoğrafı çeken meslektaşımız Rodrigo Abd, 'o' anla gönderdiği alt yazıda yakın geçmişe dikkat çekiyor. Çocukları duadan ve dinden uzaklaştırır diye Afganistan'da Taliban rejimi döneminde uçurtmanın yasak olduğunu hatırlatıyor... Çocuğun sırtındakinin duruşuna ve haline bakılırsa, galiba uçurtmalar o döneme hala dargın... (AP Photo/Rodrigo Abd)
*
03.jpg

Keşmir'deki ünlü Dal gölünde yüzer evlerden birinin sahibesi, günlük temizlik için kova yıkıyor... Dal Gölü, Keşmir'in en önemli turistik cazibe merkezi. Sayıları 1200'ü bulan yüzer evler de bölge turizminin amiral gemileri. Bunda bu evlerin gölle, bölgedeki tabiatla barışık zarif konutlar olmasının önemli payı var. Biz 'o' andan şöyle bir izlenim edindik: Bu dar açılı fotoğrafta bile gölün, ışığın o bölgenin insanından ve çevreyle uyumlu yapılaşmadan hoşnutluğu sezilebiliyor. (AP Photo/Rafiq M**bool)
*
04.jpg

İspanya Malaga'daki Limonero Nehri aşırı yağışlar yüzünden taştı. Fotoğrafa bakarken aklınıza ilk gelen ''Arabada kimse var mı?'' sorusuysa eğer, haklısınız... Uzaktan anlaşılamamış. Kurtarma timlerinden bir itfaiye eri de içerde birinin var olup olmadığını kontrol için aracın yanına kadar gitmiş... Var mıymış? Yok muymuş? Epey araştırdık. Reuters bu ayrıntıyı vermemiş. (REUTERS/Jon Nazca)
*
05.jpg

Borneo'da gerek arazi açmak için gerekse kereste için yaşam alanlarından sürülen orangutanlardan biri ''Kurtarıldıktan'' sonra geçici barınağı kafesin içinden hem soruyor, hem yalvarıyor hem de hüzünle ayıplıyor. Zaten bu alemde kendilerine ne kadar yer kaldıysa buna koşut bir açıklıktan mesajlarını iletiyor. Yine de o kadarcık alan güçlü bakışların aktarılmasına yetiyor. (AP Photo/Ed Wray)
*
06.jpg

Ünlü basketbol takımı Harlem'in oyuncularından Kris Bruton, ekibin Türkiye sonrası durağı Belgrat'taki gösteri sırasında smaç yaptıktan sonra... Nasıl yaptı? Oradakiler gördü... Zaten flu da olsa seyircilerin şaşkınlığı algılanabiliyor. Zaten Harlem'le yolculuk edip devamlı maç oynayan New York Nationals takımı oyuncusu, o kadar aşina olmasına rağmen bir kez daha şaşırıyor. (AP Photo/Srdjan Ilic)

06.jpg

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletindeki Bakersfield kenti parkında erkek ve dişi kaz sabah yürüyüşünde... El ele değil de kanat kanata ve başbaşa... Kaz romantizminin tipik bir örneği... (AP /The Bakersfield Californian, Casey Christie)

03.jpg

Şiddetli yağışlar yüzünden 25 kişinin öldüğü, yaklaşık 350 bin kişinin evsiz kaldığı Endonezya... Başkent Jakarta'da ana caddelerden birinde iki genç salın üzerinde. Gençler karamsar, öfkeli ve dalgın... Ne cadde kalmış ne de trafik... Ama işareti kara mizah örneği 'o' anda kendisini oraya koyanlara sadakatini sürdürüyor. (AP / Dita Alangkara)

06.jpg

Siyah-beyaz'ın fotoğraftaki ve haber fotoğrafındaki yerini asla yitirmeyeceğini gösteren bir seçim daha... Haber fotoğrafı ikincisi... Danimarka'da yayımlanan Politiken gazetesi foto-muhabiri Jan Grarup deklanşöre bastığında bir grup Sudanlı kadın Darfur'dan kaçıp Çad sınırını geçiyordu. Her biri hareketleriyle, yüz ifadeleriyle kendi felaketlerini 'o' ana getiriyordu. 'O' an bununla da kalmıyor, adeta geride kalan binlerin ışığa yüklenmiş umutsuzluk zerrelerini de karşımıza çıkarıyordu. (AP photo / Jan Grarup / Politiken)

05.jpg

NASA’nın Spitzer Uzay Teleskopu'yla çekilmiş kızılötesi fotoğrafta Helix Nebulası, kozmik olarak yakınlardan, yani 700 ışık yılı öteden veya 700 yıl öncesinden lakabına yakışır bir poz daha veriyor. Ortadaki minicik beyaz nokta halindeki cesedi, bu kalıntıyı çevreleyen çekirdeğin açık kırmızı halkası, patlamasının izi kırmızı sıcak gazlar ve uzaya yaydığı yeşil-mavi gaz bulutu görülebiliyor. Ama fotoğraf, ölmüş bir yıldızımsının kozmik son nefesi olarak değil de ''Tanrı’nın Gözü'' lakabını kanıtlamaya çalışan bir oluşum olarak karşımızda duruyor. (AP / HO / NASA)
 
Z

Ze'Mahşer

Ziyaretçi
Çok güzel bir paylaşım eğer devamı varsa bölmeyeyim mesajım silinsin kardeşim ellerinize sağlık.:865153::36433:

Önemli değil kardeşim,resim oldukça mesajda yazılsa ekleriz sorun olmaz.Teşekkürler...


03.jpg
[/URL]
Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi NBA'in en gözde etkinliklerinden biri olan All Stars maçından bir fotoğraf. Batı Karmasının oyuncularından Mehmet Okur, Doğu Karması'ndan Sh**uille O'Neal'le rebound mücadelesinde. (AP / Kevork Djansezian)

05.jpg

Birleşik Devletler'in Kuzey Dakota Eyaleti'nde Bismark kentinde başarılı Guiness rekoru denemesinden bir enstantane. 9 bin kişi aynı anda kolları ve bacaklarını oynatarak kar üzerinde melek izleri bırakmaya çalışıyorlar. Çocuksu bir eylem... Zaten yukardan fotoğraflanınca bir rekor denemesinden çok sabırlı bir çocuğun çizip boyadığı çoşkulu resim gibi görünüyorlar. (AP / Will Kincaid)

03.jpg

Hindistan burası. Ahmedabad yakınlarında bir köy. Bu insanlar, ayıkladıkları her 20 kilo biber için Yeni Türk Lirasıyla 250 kuruş alıyor. Sanki 'o' anda biberlerin oluşturduğu dekor emeğin sömürülüşünün, duyarsızlığın simgesi oluveriyor. Belki de bu yüzden, biberlerin duyarsızlığı üstlenmesinden ötürü kadın işçi, 'o' anda kırmızıya bürünmüş acı biber dokusundan keskin çizgilerle ayrılıyor. (AP / Ajit Solanki)

04.jpg

Nepal'in başkenti Katmandu'da Ordu Günü kutlamalarından bir enstantane... Asker kafasını ateşe sokuyor gibi görünüyor ama öyle değil. Bildik bir gösteriyi yapıyor. Yani kafasıyla kiremit kırıyor. Gösteriyi farklı kılmak için de kiremitlere akaryakıt dökülmüş ve tutuşturulmuş. Yani bu gösteri kafayla kiremit kırmada son nokta oluyor. (Gopal Chitrakar / Reuters)


04.jpg

Bağdat'ın Güneydoğu'sundaki polis üssünde bir Iraklı polis, üsten havalanan ABD ordusu helikopterini izliyor. 'O' an, Irak'taki gerçeğin bir bölümünün özeti gibi... Amerika'nın varlığı ve işgalin Irak'ta kaldırdığı toz, duman; silahın bu ülkenin gündeminde sahnenin gözde yerlerinden birinde duruşu ve terör, şiddet karanlığının Iraklıyı adeta yutuşu; öfke ve çaresizlik ışığının yüz ifadesinde ama özellikle de kısılan gözde kendini göstermeye çalışması. (Carlos Berria / Reuters)

06.jpg

Kompozisyon açısından çok dikkat çekici iyi bir fotoğraf. Ama 'o' an fotoğrafları genellikle mekanın niteliklerini de taşıyor. Burası Japonya'nın başkenti Tokyo'daki ünlü Ginza Alışveriş Merkezi. Ginza Teknoloji ürünleri ağırlıklı bir pazar yeri.kaldırımdan yürüyen ama camın yapısından ötürü deforme olan adam figürü sanki teknolojinin bu mekandaki ağırlığını yansıtıyor. (Toru Hanai / Reuters)

07.jpg

İstanbul Ticaret Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencilerinden İlker Özcivan, Eminönü'nden Üsküdar'a gitmek üzere vapurdaydı. Galata Kulesi'nin fotoğraflarını çekiyordu.ışık yerindeydi ve bir kuş sürüsü de gökyüzünde dalgalanıyordu. İlker Özcivan, yolculardan biri uyarınca deklanşöre basıyor ve bu 'o' anı yakalıyordu. Sanki kuşlar insanların sevgi simgesinin şeklini biliyordu da mükemmel ve şaşırtıcı bir kusursuzlukla gökyüzüne nakşettikleri stilize kalp şeklini görebilecek birilerini umuyordu.
 
Z

Ze'Mahşer

Ziyaretçi
01.jpg

Haber fotoğrafçılığının bir boyutunun tipik bir örneği... Haber fotoğrafında genellikle ışığı bekleyemezsiniz. Her zaman doğru açıya yerleşemeyebilirsiniz. Ama sezgileriniz güçlüyse 'o' anı yakalayabilirsiniz. Mesela akşam karanlığı çökerken Afganistan'da işlerinden evlerine dönen insanların fotoğrafını çekmek isterken birden kalkan tozlar size ışığı sunuverir ve ''o'' an beliriverir. Deklanşöre bastınız bastınız... Yoksa hayatın dikkatinize sunduğu bir an geçip gider. AP foto-muhabiri Refik Makbul, Afganistan'da, Kabil'de oradaki tozların, bu ülkede gelişimin yavaş olduğunu göstermek istediği anı yakalamış. Yıllar yıllar önce çekilmiş bir fotoğraftaki sahnenin tekrar oluşturulduğu anı sezmiş.

02.jpg

Hint Okyanusu'nda Sri Lanka'da ‘Tamil Kaplanları’ ile hükümet birlikleri arasındaki çatışmalarda halk iki arada kalıyor. Özellikle ülkenin doğu kesiminde insanlar, askerlerden ve gerillalardan zulüm görüyor. Son bir yıl içinde bu çatışmalar yüzünden 240 bin kişi kamplara göçmek zorunda kaldı. Bu kamplardan birinde bir kız çocuğu temizleniyor. Uzaktan fotoğrafını çeken foto-muhabiri farkedince merakla bakıyor. Ama içinde bulunduğu koşullar, o bakışı içinden çıkamadığı simsiyah bir ''neden?'' sorusuna dönüştürüyor.

03.jpg

Hindistan'da, Allahabat kenti'ndeki ‘Ardh Kumbh Mela Festivali’ sırasında bir ‘Naga Sadhu’ yani ‘Hindu Kutsal Adam’ tüttürüyor. Adeta ruhunu üflüyor.


05.jpg


Amerika Birleşik Devletleri'nin Wisconsin eyaletindeki Racine kentinde o sırada siyahların hakları için barışçıl mücadelenin önderi Martin Luther King'in ölüm yıldönümü için tören yapılıyor. Bir anaokul öğrencisi de kar tanelerinin tadına bakıyor.

02.jpg
[/URL]
Filistin'de Batı Şeria'daki Nablus Kenti'nde El Fetih gerillalarıyla çatışan iki Hamaslı ve vurulmamak için güvenli bir yere kaçışan bir kız çocuğu... Adamların duyarsızlığı, aldırmazlığı ne kadar net çıkmış. Kız çocuğunun tedirginliği ve korkusu da ne kadar net çıkmış. (AP/ Majdi Mohammed)

01.jpg

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 3 ayrı bombalı terör saldırısında 27 kişi öldü. Yarmuk ve Kindi hastaneleri yaralılarla, ölülerle ve çırpınan yakınlarıyla doldu. Fotoğraf, olaylardan sonra Kindi Hastanesi'nin bahçesinde çekildi. Bir doktor yaralı bir çocuğu taşımaktaydı. Geride biri, yaralanan yakınını hastane içinde oradan oraya götürmekteydi. Şöyle bir bakın. İşgalden sonra Irak'ta özellikle de Bağdat'ta olanların zihinlerde oluşturduğu izlenimle hastane değil de bir sokak manzarası gibi görünüyor. İnsanlar endişeli, üzgün, acılı ama 'o' an bize bugünkü Bağdat'tan bir gündelik hayat karesi sunuyor. (AP/ Karim Kadim)

05.jpg

Pek çok futbolseverin dikkatini çekmiştir. Sürekli gülümseyen bir yüz ifadesi vardır. Brezilyalı futbol yıldızı Ronaldinho'nun seyrek 'o' anlarından biri. Doğum yeri olan Brezilya'nın Porto Alegre kenti'nin varoşlarında yoksul, imkanı olmayan çocuklar için kurduğu futbol okulunun açılış töreninde konuşma yaparken bir an duruyor. 'o' anda zor çocukluk günlerinin Ronaldinho'su, gülümseyen varlıklı Ronaldinho ile yer değiştiriyor. (AP/ Nabor Goulart )

02.jpg

2006 yılının önemli olaylarından biri de kuş gribi salgınıydı... Hastalık Türkiye'ye de uğradı... 30 ocak... Doğu Anadolu'da İran sınırı yakınlarındaki Uzunyazı Köyü'nde tarım bakanlığı görevlisi, elinde silahı suçlunun peşinde...

04.jpg

İspanya 29 Nisan... Seville.... Matador Miguel Abellann, boğaya boynuzları üzerinde takla attırıyor... Boğa, kendi familyasının oluşturduğu izlenime zıt bir durumda... Bir sirk havyanı gibi... Edep yerlerinin görünmesi de cabası...

05.jpg

2006 yılının ''vay canına !'' dedirten olaylarından birini anlatan enstantane... İnternetteki bütün dünyaya açık hareketli görüntü sitesinin ya da evrensel halk televizyonunun yani Youtube'un kurucuları Chad Hurley ve Steven Chen'in ünlü pozları...Bu ikili sitelerini Google'a 1 milyar 650 milyon dolara sattılar. Kanları çekilmiş görünüyorlar. Aslında sanal alemden para kazanmayı uman onbinlerin kanını dondurmuş bulunuyorlar. (AP/ Tony Avelar)

06.jpg

Öylesine güzel bir 'o' an ki, ''O sıralarda bundan daha etkilisi olamazdı'' izlenimi yaratıyor. Malezya'da Kuala Lumpur Hayvanat Bahçesi'nde zürafa Mas Sura 4 günlük yavrusunu okşuyor. Gözlerden, dudaklara ve dile kadar 'o' anda yukarıdan aşağıya gözle görünür bir ana sevgisi iniyor.
 
Z

Ze'Mahşer

Ziyaretçi
01.jpg

Tarih 14 Temmuz 2006...Hindistan...Trene bombalı saldırı olayı...207 kişi can verdi...Yaralılardan biri de Kalpesh Raut’tu.Olaydan sonra hastanede tedavisi yapılmıştı.O sırada baktığı yanan eliydi ama başka bir şeye bakıyordu.Genç adam terör dehşetinin iziyle tanışıyordu. (AP / Saurabh Das)

02.jpg

Tarih 18 Ağustos 2006...Lübnan...Kana Köyü...İsrail Ordusu’nun 13 Temmuz’da yaptığı hava saldırısında bombaladığı bir apatrmanda ölen çoğu kadın ve çocuk 29 kişinin cenazesi...Genç kızlar ve kadınlar ölenlerin fotoğraflarını tutuyor.Çerçeveler içindeki gülümseyen yüzler, çekilip gitmeye hazır, orada eğreti duruyor..Yüzler ses vermiyor.Buna gerek yok.Küçük kızın kocaman ağlayışı ‘o’ anın sesi oluyor. (AP / Lefteris Pitarakis)

01.jpg

Filistin’de silah sesleri bu kez bir başka intikam çemberi içinden geliyor.İktidardaki Hamas’ın militanlarıyla muhalefetteki El Fetih gerillaları arasında silahlı çatışmalar oluyor.Fotoğrafsa iki siyasi grubun militanları arasında Filistinliyi Filistinliye vurduran öfkenin doğrulanması olarak karşımızda bulunuyor.O sırada Ramallah’ta Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ı destekleyen El Fetih’e bağlı El Aksa Şehitleri militanları bir yürüyüş yapıyor.AP foto-muhabir Muhammed Muheisen militanlardan birine odaklanınca insanın üzerine üzerine gelen bakıştaki derin öfke ve meydan okumayla silahın gölgesinin ne kadar da uyumlu bir işbirliği içinde bulunduğunu ortaya koyuyor. (AP / Muhammed Muheisen)

02.jpg

Hindistan’da Bengal Körfezi’ndeki Rushikulya sahilinde balıkçılar balığa çıkmadan önce sabah kahvaltısı için közde balık pişiriyorlar.Bu bölgeyle yani Rushikulya sahiliyle ilgili şu günlerde hangi araştırmayı yaparsanız yapın,nesli tükenmekte olan zeytin sırtlı kaplumbağa ile karşılasırsınız.Zira bu deniz kaplumbağası türü bu sahile yumurtluyor.’O’ andaysa yörenin balıkçıları tedirgin elleriyle zeytin sırtlı kaplumbağa haberlerinin arasından sıyrılıp “burada biz de yaşıyoruz” diyor. (AP / Biswaranjan Rout)

03.jpg

Nijerya’nın Port Harcourt kenti yakınlarındaki Gundu deltasında bir çocuk satmak üzere şehre gazyağı götürüyor.Bu bölgede zengin petrol ve doğal gaz yatakları var. Çocuğun yaşadığı yerin petrol ve doğal gaz açısından zengin olduğunu bilip de hesap soran bakışı hemen göze çarpıyor.’O’ anı gören duyarlı bakışlar bunu farkediyor.Ama fotoğraf,görmeyenleri görmek istemeyenleri de ‘o’ ana katıyor.Gözler,petrol ve doğal kaz kaynaklarına sahip kimi hükümetlerin ve bunlardan büyük paralar kazanıp da insanı görmezden gelenlerin utanç yığınının bir parçası adeta... (AP / George Osodi)

04.jpg

Orta Afrika ülkelerinden Çad’ta Çad Gölü kıyısında iki kadın...Bu göl zamanında Çad’ın yanısıra Rijerya,Kamerun ve Nijer’de 20 milyon insana hayat veriyordu.Ama yanlış politikalar ve projeler sonucunda son 30 yılda gölün yüzde 90’ı çekildi.Gölden geriye akşam saatlerinde suyun güneşle dertleşirken dile getirdiği hüzün kaldı.AP Foto’dan Christophe Ena,bu dertleşme saatlerinde karşı ışıkla insanı da çerçeveye alınca bu çevre felaketinin insani boyutunu anlatan ‘o’ anlardan birini yakaladı. Kıyısındaki mutlu yüzbinlerce insandan geriye kalan ve ışıktan utanan anılar. (AP / Christophe Ena)
 
Z

Ze'Mahşer

Ziyaretçi
01.jpg

IRAK'IN BAŞKENTİ BAĞDAT'TAKİ YARMOUK HASTANESİ'NİN ÖNÜNDE ARTIK ALIŞILAGELMİŞ GÖRÜNTÜLERDEN BİRİ... HASTANE ÖNÜNDE YAKINI ÖLEN BİR GENÇ ADAM... FOTOĞRAF ACISINI YANSITMAYA ÇALIŞIYOR. BAKTIKÇA ÇIĞLIĞI ELLE TUTULUR HALE GELİYOR. VE BAKTIKÇA... YÜZÜNDEKİ ÇİZGİLER DE ÇIĞLIK ATIYOR. (AP PHOTO/SAURABH DAS)

04.jpg

''FOTOĞRAFI YANLIŞ KOYDULAR. . '' DİYE DÜŞÜNENLER VARSA YANILIYORLAR. ÇERÇEVENİN KONUMU DOĞRU. FRANSIZ SPORCU OLİVİER MEYNET İSVİÇRE VERBİER'DE YAPILAN EXTREME SERBEST KAYAK ŞAMPİYONASI'NDA NEREDEYSE DOKSAN DERECELİK BİR YAMAÇTAN KAYIYOR. İNANILMASI GÜÇ BİR PERFORMANS... SANKİ BAŞARIMI TAKDİR EDEN DAĞ O YAMAÇTA SPORCUYU KENDİNE ÇEKEREK FRANSIZ KAYAKÇIYA YARDIM EDİYOR. BU BENZETME DE 'O' ANIN İNANILMAZLIĞINI BİRAZ AZALTIYOR.

06.jpg

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'NİN KALİFORNİYA EYALETİ'NDE BİR YAVRU ERKEK AKBABA YÜKSELİYOR. ARKA PLANDA AKBABANIN GENETİK OLARAK RAZI OLDUĞU TABİATIN BENCİLLİĞİ BİR DEKOR OLARAK VARLIĞINI HİSSETTİRİYOR. AKBABA'NIN BENCİLLİKTEN DOLAYI ASIL DÜŞMANI İSE AŞAĞIDA... BÖLGEDEKİ ÇEVRECİLER, BİLİNÇLİ AVCILAR VE YERLİ KIZILDERİLİLER, EYALETİN AVCILARA DAHA FAZLA MÜHİMMAT BULUNDURMA HAKKI VERMESİNDEN ŞİKAYETÇİLER. AŞAĞIDA KİMİLERİ KENDİNDEN YANAYSA DA AKBABA GENEL OLARAK YALNIZ... 'O' ANDA SIRTINI SIVAZLAYAN IŞIĞI SAYMAZSAK...

03.jpg

AVUSTRALYA'DA MOUNT BEAUTY DENEN BÖLGEDE ORMANLAR YANIYOR. YAKINDAKİ BİR GÖLDE YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİ DEPOSUNU DOLDURURKEN BÖLGE SAKİNLERİNDEN MİLAN SMİTH DE AYAKLARINI YIKIYOR. FOTOĞRAF BU AMA DEĞİL... BİRLİKTE BAKALIM ŞİMDİ... GÖKYÜZÜNÜN, AĞAÇLARIN, IŞIĞIN VE GÖLÜN SESİ VAR 'O' ANDA... ÖTEDE AĞAÇLARIN DUYULMAYAN SESİNİ GÖKYÜZÜ DUYULUR YANİ GÖRÜLÜR HALE GETİRİYOR. BERİDE İSE GÖL, GÖKYÜZÜNDEKİ HÜZNÜ KÜÇÜK KIZIN AYAĞINA GÖTÜRÜP ÇOCUĞA DERT YANIYOR. ÇOCUK DA SANKİ IŞIĞIN VE SUYUN SESİNİ DUYMUŞ DA DİNLEYİP MERAKLA ANLAMAYA ÇALIŞIYOR. (AP PHOTO/AAP IMAGE, CHRIS HOCKING)

01.jpg

Afganistan’da operasyon yapan Amerikan birliğinden bir asker,kendini selamlayan çocuğa elini sıkmak üzere gidiyor. Savaş,büyük hesaplar,iç çekişme zerrelerinin oluşturduğu toz duman içinde bu ortamdan kopuk,küçücük,istisna ama masum,insancıl gelişme karşısında karenin içindeki her şey şaşırıyor ve donup kalıyor.Afganistan’ın tozu dumanı bile bu gelişmenin tamamlanması için sanki şöyle bir durup aralanıyor. (AP / Saurabh Das)

05.jpg

Amerika Birleşik Devletleri Maryland Eyaleti semaları.Bir uçak Washington Kenti’ne yaklaşırken bulut kümesinin içine giriyor.Her ne kadar bulut kümesinin dışa bakan yüzeyleri tehditkar gri tavırlar takınsa da bulut kümesini pek çok şeye benzetmek mümkün.Patlamış mısıra veya pamuk şekerine ya da ham pamuğa veya başka nesnelere...Hasılı bu gökyüzünün oyuncul anlarından biri olarak kayda geçiyor. (AP / Chris Gardner)
 

zeyd

KF Ailesinden
Özel Üye
ne diyeyim her bir resim detaylı açıklamaları yapmış maşaallah
sağolun var olun
 
Z

Ze'Mahşer

Ziyaretçi
62.jpg

Spencer Platt, ABD, Getty Images.
Güney Beyrut yıkıntıları arasında gezen genç Lübnanlılar. 15 Ağustos...
(Yılın 'En İyi Basın Fotoğrafı', aynı zamanda Günlük Yaşam fotoğrafları kategorisi tek fotoğraf birincisi)


61.jpg

Akintunde Akinleye, Nijerya, Reuters.
Nijerya'da gaz borusu patlamasının ardından bir adam alnını tutuyor...
(Haber fotoğrafları kategorisi tek fotoğraf birincisi)


60.jpg

Arturo Rodríguez, İspanya, The Associated Press.
Tenerife'de bir göçmen...
(Haber fotoğrafları kategorisi tek fotoğraf ikincisi)


59.jpg

Mohammed Ballas, The Associated Press.
Batı Şeria'da işbirlikçi olduğundan şüphelenilen kişinin güpegündüz infazı...
(Haber fotoğrafları kategorisi tek fotoğraf üçüncüsü)


58.jpg

Jeroen Oerlemans, Hollanda, Panos Pictures.
İsrail'in Kana saldırısı sonucunda ölen bebeğin cesedi...
(Haber fotoğrafları kategorisi tek fotoğraf mansiyon)


57.jpg

Davide Monteleone, Italya, Contrasto.
İsrail'in Lübnan saldırıları...
(Haber fotoğrafları kategorisi seri fotoğraf birincisi)


56.jpg

Agnes Dherbeys, Fransa, Cosmos/Eve.
Nepal'de Monarşi karşıtı protesto gösterileri...
(Haber fotoğrafları kategorisi seri fotoğraf ikincisi)


55.jpg

Yonathan Weitzman, Israil, Reuters.
Batı Şeria'da zorunlu göç...
(Haber fotoğrafları kategorisi seri fotoğraf üçüncüsü)


54.jpg

Joao Silva, Güney Afrika, The New York Times.
Irak'ta bir "tetikçi" saldırısı...
(Haber fotoğrafları kategorisi seri fotoğraf mansiyon)


53.jpg

Paolo Pellegrin, Italya, Magnum Photos for Newsweek/The New York Times Magazine.
İsrail'in roket saldırısı sonrası Lübnan...
(Genel haberler kategorisi tek fotoğraf birincisi)
 
Z

Ze'Mahşer

Ziyaretçi
hbvvsbv7pxgenr420xayj8.jpg


..anne heryerde yine anne... yer ırak ...işte bir annenin haykırışı böyle yakalanıyor karelere

irak7250vu5.jpg


yine ıraktayız bir anne çocuğuyle birlikte korku içerisinde kaçmaya çalışıyor.kucağındaki minik çocuğun bakışları herşeyi ifade ediyor...

251403.jpg


Bayramda- Sudan

251401.jpg


SAVAŞIN GÖLGESİNDE AFGAN ÇOCUKLAR

251398.jpg


ÇOCUK ELİNDEKİ ETİ EVİNE GÖTÜRÜYOR - HAİTİ

251397.jpg


HELİKOPTER - YARDIM

251396.jpg


FİLİSTİN - GÖL
 
Z

Ze'Mahşer

Ziyaretçi
02.jpgFotoğraf, Ağustos 2006'da çekildi. O günlerde orada Güney Afrika'nın Johannesburg kenti varoşlarında kolera salgını vardı. Birleşmiş Milletler insani gelişim raporu yayımlanınca AP Ajansı 'o' an'ı yeniden abonelerine gönderdi. 'O' an'da temiz ve temel standartlara sahip su yokluğundan yılda 2 milyon çocuğun ölümü vardı. 'O' an'da ishalin çocuk ölümlerinde ikinci sebeb oluşu gezinmekteydi. 'O' an'da 2 milyon çocuğun ölümünün kesinlikle önlenebilir oluşu da yer almaktaydı. 'O' an'da ışık pis suyun üzerinde ne kadar bıksınsa, çocuğun ayaklarında o kadar sevecendi. Uzatıyorum ama 'O' an dürtüyor... İçinde bulunduğumuz koşullarda çocuğa merhamet ışığa mı düşmüştü? yani 'O' an'da sevecenliği ışığa yükleme benzetmesinin gerisinde yatan çaresizlik de mi vardı... (AP Photo/Mujahid Safodien)


image0054la.jpgAfganistan’ın başkenti Kabil’de çarşıda, yol kenarında bir çorap satıcısı ve müşterileri.
Bir Tomas Munita fotoğrafı.
Tezgah, çarşının ana hareketliliğinden uzak. Caddenin üzerindeki tozla da oradan ayrılıyor.
Galiba müşteriler de öyle. Çünkü bu tezgahta kullanılmış çorap satılıyor.
Dikkatli bakılırsa ‘o’ anda kayıtsızlığın utanca karşı yaptığı mücadelede de sezilebiliyor. (Associated Press / Tomas Munita)


012cf.jpg
Fotoğraf İran’dan...
Tahran’da Danimarka Büyükelçiliği’nin önünde
‘O’ anda
Hazreti Muhammed (s.a.v) 'e Yapılan
karikatür çirkinliğini haykırmak için protesto gösterisi yapılıyordu.
AP Muhabiri Vahit Salemi de olayı fotoğraflıyordu.
Objektifini elindeki Kuran’ı gösteren genç kıza yöneltiyordu.
Genç kızın bakışları dolduğunda ve olgunlaştığında deklanşöre basıyordu. (Associated Press / Vahid Salemi)​
 

*TuanA*

Vip Üye
Özel Üye
Hepsine baktıktan sonra derin bi iç çektim adeta resimlerin içinde kayboldum
ALLAH cc. razı olsun işte tam O'an dedirtecek karelerdi

:33439::33439::33439:
:33439::33439:
:33439:​
 

RuGaYYe

Tecrübeli
Kimisinde qüLümsedim kimisinde halime şükrettim..qerçekten o an dedirtçek kareLer tuanna abLama katıLıorum:33439::7719:
 
Üst