Neyin iyi neyin kötü olduğunu öğreten yüce Allah'a andolsun

  • Konuyu başlatan Misafir Sorusu
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Sorusu

Ziyaretçi
Doğru ile yanlışı birbirinden ayırt etme yeteneği bahşeden, bununla birlikte hakîkati apaçık ortaya koyan ayetler göndererek, ona kendisi için neyin iyi, neyin kötü olduğunu öğreten yüce Rabb'e andolsun (Şems Suresi 8).

Rabbimizin bize "öğretebilmesi" için neyin kötü neyin iyi olduğunu, bizim Rabb'e dönük olmamız lazımdır...yani, kalbimizde, aklımızda Allah'tan başka bir Sevda varsa o an, neyi seviyorsak o an, ona dönüktür kalp...mesela: şu an birisi gelse hayatıma ve benden rica etse birşeyi açıklamayı... Ben eğer o an, mesela kendi rahatımı seviyorsam, kendi rahatımı kaybetmeyim diye çaba gösteririm..bu Doğru olan bir çabamıdir peki?? Kendi rahatim, kendi huzurum, kendi şu/bu diyen ve bütün bu bencil olan arzuları korumak için yaptığı bütün çabalar, benciliktir.. Yani Nefsden olma kötülüklerdir...

kıssacası yalnış olandır... bunu insan farkına kendi kendine varamaz... ehhh.. onun için Nur getirir Allah Nefsli olana..kendi kötülüğünü anlasın diye..... bu dünyada hepimiz HER AN ya Nefs yada Ruh uz.. Tercih bizdedir her an... Nefsi tercih eden, muhakkak sarsılmaya mahkümdür... çünkü Allah (Mükkembel iyi olan) insanların kötü olduğuna dair delil gösterir ki, bu insanlar o kötü olmaktan vazgeçsin diye.. Yani, sopayı yeriz kötü olursak.. bundan kaçış yoktur.. nereye kaçsan boş.. Allahın seni Doğru Yola sokma cezasından kaçamazsın... kaçarım diye inancın varsa, sen zaten Allah'a inanmayanlardansındır.

Tercih olabilsin diye, Nefs i yaratmıştır Allah... bakalım hayatında yaşarken benimi tercih edecek yoksa etmeyecekmi diye sınavdır bu hayat...Allahı tanıyıp, sevip O na aşık olmayan Onu tercih edemez.... Allah'a inanan bol... ama O nu sevip tercih eden çok az dır...bu hep böyle olmuştur dünyanın tarihinde...neden az? Allaha dönüp, O nu tanıma Yolunda yürümek çok zor gelir Nefsine aşık olana.... Nefsinin kötü olduğuna inanmaz Nefsine aşık olan...Nefsinin kötü olduğunu anlarsan, onu sevmeyi bırakırsın...eee? Nereden bileceksin aşık olduğun nefsinin kötü olduğunu? Bunu ancak sana Nur gösterir...senin kötülüğün açığa çıkması ancak Rabbin Nuruyla olur.

Bu Nur direkt Rabb'den gelebilir yada yaratıklar vasıtasıyla...sen gerçekleri görüp, kabul edersen ki kötüymüş sevdiģin, işte ancak o zaman dönersin ondan...onu sevmeyi bırakırsın...Nur gelir..şeytanda gelir hemen...hangisini tercih edesin diye..yani sınav gelir...göre göre bile bile sen bakalım kötü olanı örtmeye mi çalışacaksın, yoksa secde edip kabul edip tövbemi edecen...Nur gelip, sen hayla kötüyü sevmeyi tercih edersen, işte o zaman sopayı hak edersin..

ve O'nun sopası çetindir ve serttir.. Acıtır...100 misli rahatsızlık doğmuş olur.... Değer miydi rahatlık peşinden koşmak??.

Canın acıyınca, gerçek Değer nedir bilmiş olursun...yanmadan adam olunmaz.Nefsini bilen, anlamış ve kabul etmiş olan, TEK olma/BIR olma yoluna girer...bu Yolda hedef Allah'a yanaşmaktır.. Buda boyna Nefsin bencil arzularını tercih etmemek ile olur...bu yolda bir müddet kalan, bencilikten çıkar... teslimiyet başlar, fedakarlık başlar, çünkü Allah'a yanaştıkça, gerçek Sevgi nedir anlar ve öyle sevmeyi arzular...

Nefsin arzuları artık Ruhun arzularıyla bir olmuştur... insan Adam olmuştur.. tamamlanmıştır.

Yazan: Ullja Kuntze
 
Üst