Münafık nedir kime denir

  • Konuyu başlatan İslami Sorular
  • Başlangıç tarihi
İslami Sorular

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Münafıklık nedir, alametleri ve özellikleri nelerdir tüm detaylar sitemizde. Bir kimse müslüman olmadığı halde müslüman gibi kendini gösteriyorsa bu kişiye münafık denir. Bu kişiler müminleri aldatmak için müslüman kılığında hareket ederler.

Münafık bir kimse müslümanların arasında iken müslümanım der ve namaz kılar oruç tutar, kendi yandaşlarının yanında ise müslümanlarla dalga geçer. Aslında müslümanlığı kendi emelleri doğrultusunda kullanır ve çıkar sağlamaya çalışır. Tüm ibadetlerini gösteriş için yapar.

Münafıklığın bazı alametleri vardır. Bir kimsede bu alametlerden biri bulunursa o kişiye münafık denmez fakat münafıklık alameti var denir. Örneğin yalan söylemek münafık alametidir. Bir kimse yalan söylerse münafık olmaz fakat münafığın yapmış olduğu bir günahı işlemiş olur.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Münafığın üç alameti vardır: Yalan söyler, sözünde durmaz ve emanete hıyanet eder.) [Buhari]

Münafık yalan söyler, Allah'dan korkmaz, haksızlık yapar. Bir münafık kafirden daha tehlikelidir. Çünkü iki yüzlü olduklarından anlaşılmaları zordur ve müslüman toplumun huzurunu bozarlar.
 

Üst