Muharrem Ayında Yapılacak ibadetler

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Muharrem Ayında Yapılacak ibadetler nelerdir? Muharremde yapılacak ibadetler. Muharrem ayı nasıl değerlendirilir kısaca açıklamaya çalışacağız.

Bilindiği üzere bizlerin yılbaşısı hicri yılbaşıdır ve yılın ilk ayı muharrem ayıdır. Bu ay çok kıymetlidir ve 1 ay boyunca değerlendirmek için acele edilmelidir. Özellikle ilk on günü önemlidir. Muharrem ayının 10. günü halk arasında Aşure günü olarak bilinmekte ve o gün aşureler yapılıp dağıtılmaktadır.

Muharrem ayının ilk 10 gününü oruçlu geçirmek mühimdir. Velevki bir sebepten ötürü bu 10 gün oruç tutmadıysanız aşure günü yada bir gün öncesi veya bir gün sonrası tutmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca hadislerde belirtildiği üzere ramazan ayı oruçlarından sonra sevabı en çok olan oruç muharrem ayı oruçlarıdır.

Muharrem ayı için tavsiye edilen ibadetler aşağıdaki gibidir:

Muharremin birinci gününde, her birinde besmele çekerek, bir defada 1000 İhlâs-ı Şerif okuyanları, Cenâb-ı Hakk lütfuyla ve keremiyle huzûruna bu âlemden kul borcu ile götürmeyecektir.

Muharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak ve 10. gün âşûra pişirmek faziletli ibâdetlerdendir. Bunu yerine getirenlerin, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin (r.anhüma) Efendilerimizle cennete girecekleri ümit edilir.

Bu on günlük orucu tutamayanlar, mümkünse 8, 9 ve 10. günleri oruç tutmalıdırlar. Resulüllah Efendimiz (s.a.v.) 9. günü seferde bulunduğundan yalnız 10. günü oruç tutmuşlar ve "Sağ olursak gelecek sene 9. günü de tutarız buyurmuşlardır.

Bu ay içinde; perşembe, cuma, cumartesi günleri peş peşe oruç tutulursa 900 senelik nâfile oruç sevabı verilir.

Muharremin birinci gecesi şu şekilde niyet ederek bir Tesbih Namazı kılınır:

Ya Rabbi bu yeni senede beni mağfiret-! ilâhîne, rızâ-i ilâhîne ve hidâyet-i ilâhîne mazhar eyle.
Yeni açılan amel defterimi rızâ-i ilâhîne muvâfık amel ile doldurmayı bana nasip eyle. Beni gadab-ı ilâhîne dûçâr edecek amellerden muhâfaza buyur.

Tesbih namazında şunlar okunur:

1. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü'l-Kürsî,
2. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âmene'r-Rasûlü... (Sûre-i Âl-i İmrân'ın ilk 2 âyeti de ilâve edilerek)
3. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Hüvellâhüllezî...
4. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 ihlâs-ı Şerîf.
Namazdan sonra istiğfâr edilir, salavât-ı şerife getirilir ve arkasından duâ yapılır.
 

KaraHilal

Çalışkan Üye
Allah razı olsun, hicri ayların birincisi olan Muharrem ayına girmiş bulunmaktayız, bu yeni yıl tüm islam alemi için hayırlara vesile olsun inşaAllah.
 
Üst