Modern tesettür (!)

  • Konuyu başlatan ömr-ü diyar
  • Başlangıç tarihi
ömr-ü diyar

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Askeriyede savaş anında her asker bir "sütre" gerisinde yatar, oradan ateş eder.

Kore'den gelen bir subay, bir taş göstermiş, "Beni kurtaran bu taştır." demiş. Savaşırken o taşın arkasında yatmış. Bir iki kurşun o taşa değip sekmiş, böylece o arkadaş vurulmamış.

Sütre ve tesettür aynı kökten gelir. Setr... Yani örtmek...

Nasıl ki askerler savaşta sütre gerisinde yatarak korunur, Müslüman hanımlar da tesettürle kendilerini düşmanlardan korurlar. İstisnalar kaideyi bozmaz.

Bir zamanlar modernizme uyarak hızla açılan Amerika gibi ülkeler şimdi tesettürün çarelerini arıyorlar. Amerikalılar bir zaman çıplaklıkta sınır tanımayarak çıplaklar kampı bile kurdu. Sonra baktılar ki soyunmak felaket getiriyor, hiç faydası yok, babasız çocukların sayısı her geçen gün artıyor; şimdi de müstehcenlikle mücadeleye başladılar. Çünkü haramlar, insanı çökerttiği gibi aileyi ve milleti de çökertir.

Bazı insanlar gözlerini, güzellik aramak için kullanır. Güzel bir çiçeğe baktığı gibi güzel bir kadına da bakar. Çiçeğe bakar, "Bu ne güzel bir çiçek!" der alır. Güzel kadın da hoşuna gitmişti...

Videolar, resimler, filmler, internet müstehcen resim göstererek insanlığı çökertmek istiyorlar. Ya onlara bakmayacağız veya onlar ortadan kalkacak! Eğer onlara bakarsak koyunun ota koştuğu gibi, sineğin tatlıya koştuğu gibi insan da harama yapışır; maddeten ve mânen ölür.

Gözü yaratan, gözün baktığı yeri görür. Harama bakan, gözüyle avlanmıştır. Sanki onun bakışı ip olur, kişiyi baktığı şeye bağlar. İnsan da ister istemez o yöne gider. Bu sebepten harama bakmamak lazım.

Otobüsteydim. Önde oturan yolcu, gazeteyi açmış bakıyor. Gazetede bir resim var. İçimden dedim ki: "Allah'ım, bu resme bakmamı haram etmişsin; işte ben de başımı çevirdim!"

Nefse hakim olmak kolay değil. Fakat zoru başarmak mesele...

Tesettürde renk sınırlaması var mıdır?

En başta örtünen insan örtüsünün manasını bilecek. Şeffaf bir kumaşla örtünme olmaz. Penye gibi vücuda yapışan bir kumaşla, yanar döner parlak renkli elbiseyle tesettür olmaz. Böyle giyinenlerle insan gözü muhakkak alaka kuruyor. Elbiseyi inceleyeyim derken, vücut hatlarına kayılıyor... Bir hanım tesettürde fakat elbisesi diyor ki, "Bana bak!" Bu olmaz! Rengin önemi yoktur yeter ki, kişiyi cazip göstermesin. İnsan kendini Allah'a beğendirmeye çalışmalı. Önemli olan bu. Mesela bir hanım manto almış. Kimisi bu mantonun rengini beğenmez, kimisi biçimini, kimisi düğmelerini beğenmez. O hanım şöyle soracak kendine: "Bu mantoyu Allah beğenir mi?" O'dur önemli olan. Bol mu? Uzuvları belli ediyor mu? İçini gösteriyor mu? Rengi canlı mı?

Bir kadının iffetli sayılabilmesi için, örtünmesi yeterli değildir. Kadının bakışları, yürüyüşü, hareketleri... Bunlar tesettürü oluşturan bütünün parçalarıdır. Kur'an'da tesettür, "cilbab" diye geçer. Yani kadının kafasından bir örtü bırakacağız, işte oldu cilbab...

Şimdiki hanımlar, modern tesettürlü (!) Modernizm Avrupa'ya aittir. Kanımca böyle hanımları imanları kurtaracak... "Efendim ben öyle kapanamam." Kapanma. O zaman gelecek tehlikelere de razı ol.

Kapalı bir hanım, yolda giden diğer bir kapalı hanımı durdurmuş, şöyle demiş: "O kadar güzel kapanmışsın ki, çok cazip görünüyorsun!"

Ceylanı güzelliği için vururlar. En güzel meyveye çok taş atarlar. Altın, değerli olduğu için onu ateşe atıp eritirler. Elmas yontuldukça kıymetlenir. Geyikleri boynuzları için avlarlar. Bazı hayvanlar kürkleri için acımasızca öldürülür. Birçok değerlere sahip olanlar, birçok felaketlere uğrayabilirler. İslamiyet, dünya ve ahiretimizi cennet etmek için vardır. İslamiyet'in dışına çıkansa, avcının ağına düşer!

Tesettür, kadının cazibesini artırması değildir!
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
' Yaren

' Yaren

KF Ailesinden
Özel Üye
Nefse hakim olmak kolay değil. Fakat zoru başarmak mesele...

kesinlikle.Guzel bir paylasim Allah razi olsun.
 

kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Allah razı olsun.Erkekler için söylüyorum nefsi emmareden kurtumak kısaca nefsin 1. derecesi yani hayvan olan nefsinizden kurtulmak için harama bakmamanız gerekir.Bu kolay değil neden?Çünkü türkiyede tesettürü uygulayan kaç kadın var yüzde 3 oldu diyelim.
Bununda nedenlerini araştırdım çünkü devlet yasak koymuştu örtünseniz eğitim hayatınız olmayacaktı.
Biraz araştırızsanız bulursun bu yasak varken bile örtünenler vardı bu uğurda çok savaşlar verildi tam 35 yıl örtünme yasağı.

Şimdi örtünmemenin nedenini sadece kendi nefsinizden değil öyle olması istendi.
Fakat devlet yasağı kalktı bu şok edicek bir şey.Tabi şimdiden sonra ne olur bilinmez Allah yardımcımız olsun.

Şuan yasak olmadığı için örtünmeye yöneltmek için çalışmalar yaptım konuyu araştırdım.Sonuç olarak şunu gördüm.

Cesaretleri yok,örtünmeyi anlayamamışlar,örtünmenin yararlarını ve örtünmemenin zararlarını bilmiyorlar veya bilmezlikten geliyorlar,nefsin benlik,beyenilme,kıskandırma duyguları içinde sıkışmışlar.Çevreye uyuma sağlamama korkuları var.Örtünsem bir daha açılırım korkusu var.

Söyle sanıyorlar örtünmek için baskı kuruluyor hayır yıllardır size örtünmemeniz için baskı kuruldu.Psikolojininde etkisi yok değil.İnsan psikolojisisi gerçekten ilginç.

Örtünmemenin genel sorunu namaz kılmamak.Eğer namaz kılınsaydı eninde sonunda örtünecektin nedenmi ve nasıl?Namaza devam etmenin faziletlerinden biri kötü yanlarınızın devam ettikçe yok olması.

Demekki ilk önce namaz kılınacak fakat islami bilgi eksikliğiniz varsa bunu giderin.Namaz kılarken örtünmeniz gerekir buda sizi örtünmeye alıştırır.Zaten örtünün nasıl huzurlu hissedeceğiniz görürsünüz Çünkü bunu birçok kişi ağzındanda duyoruz.Örtünen kendini huzurlu hisseder.

Fakat bu yazıdanda anlaşılıyorki örtünme arasında farklarda var.Zaten niyetinizde önemli Allahın emri ve rızası için örtünüyorsan ne mutlu sana.

Örtünmemenizin sebebleri
1.Televizon
2.Çevre etkileri ve bakısı
3.Nefs(benlik ,beyenilme,kıskandırma,ilgi görme)
4.Şeytan

Çözüm
1.İman eksikliği ve islimi bilgi eksikliği giderilmesi
2.Namaz
3.Nefs ve şeytandan Allah sığınmak
4.Aslında Allahın emirlerinde yarar ve zarar aranmaz sadece uygulanır.Allahtan korkucaksınız.
Bu nasıl olur?

Hesap günü,Mahşer günü,kıyamet günü,ölüm acısı,kabir azabı ,kabir sorgusu,ahiret,sırat köprüsü,cehennem azabı bunları düşün ve araştırın.Etkilenmiyorum diyorsanız iman eksikliği,nefs ve dünya sevgisinden kaynaklanır.


 

Similar threads


Üst