Mevlid Kandili Nedir Kısaca

  • Konuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Mevlid Kandili Nedir Kısaca Mevlid'in dinimizdeki yeri nedir? Mevlid kandili ne demek anlamı İşte detaylar:

Mevlid doğum anlamına gelir. Efendimizin doğduğu geceye mevlid adı verilmektedir. Efendimiz 571 yılında Rebiü'l-evvel ayının onikinci gecesinde doğarak dünyayı şereflendirmiştir. İşte bu yüzden bu gece bütün müslümanlar tarafından bayram olarak sevinçle karşılanır.

Not: Bu yıl yani 2018 de ondokuz kasım pazartesi mevlid kandilidir.

Mevlid Kandili Nedir Kısaca


Efendimiz dünyaya gelmeden önce insanlar büyük bir cehalet içerisinde, zulüm almış başını gitmiş, ahlaksızlık iyice yayılmış, Allah'ın varlığı ve Allah inancı ikinci plana itilmiş, dünya karanlık ve korkunç bir hale gelmiş idi.

Hz. Muhammed (s.a.v)'in dünyaya gelmesi ile birlikte yukarıda sayılan büyük gaflet ve zillet son bulmuş ve yeryüzünde Allah'ın birliği, adalet ve Allah inancı artmış ve nurlu kalpler çoğalmıştır. Kısaca onun doğduğu gün dünya kurtuluşa ermiştir.

Yüzyıllardan beri bu gece bütün müslümanlar tarafından bir bayram gibi karşılanarak kutlanmaktadır. Ünlü büyük Türk alimi Süleyman Çelebi de "Vesiletün'necat" adlı eserinde Peygamber Efendimizin doğumundan bahsederek onun mucizevi özeliklerini dile getirmektedir.

Müslüman alemi her yıl Mevlid kandillerinde okutulan Mevlid'i büyük saygı ile dinlemesi ve her seferinde salatu selam getirmesi Peygamber Efendimize olan büyük ve derin saygının göstergesidir.

Bizler de Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v)'in hayatını okuyup öğrenerek hayatımıza tatbik etmemiz ona olan saygımızın bir gereğidir.

-------> "Mevlid kandili hakkında kuranda ayet var mı?" sorusunun cevabı için Tıklayınız.

Mevlidin dinimizdeki yeri nedir?

Mevlid kandili efendimizden 3-4 asır sonra ortaya çıkmış bir gelenektir. Bidat'ın hasene (güzel) kısmına girer.

Hadis alimi İbni Hacer mevlid kandilinin meşrûiyeti hakkında aşağıdaki hadisi dile getirmektedir:

Resûl-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) Medine’ye hicret ettiklerinde Aşure gününde Yahudilerin oruç tuttuklarını öğrenir. Oruç tutmalarının sebebini sorduğunda Yahudilerden şu cevabı alır:

İbni Abbas’ın rivayetine göre, "Bu çok büyük bir gündür. Bugünde Allah, Mûsâ ile kavmini kurtardı. Firavun ile kavmini suda boğdu. Mûsâ da buna şükür için oruç tuttu. İşte biz de bugünün orucunu tutuyoruz."

"Bunun üzerine Peygamberimiz, ‘Öyleyse biz Mûsâ’ya sizden daha yakın ve evlâyız’ buyurdu. O günden sonra hem kendisi oruç tuttu, hem de tutulması için tavsiyede bulundu." ( Müslim, Sıyam 127)

Mevlid Kandili Nedir
 

Son düzenleme:
SETR

SETR

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
mevlid kandilinin ne olduğunu anlattığınız bu konunuzu yaklaşan mevlidi nebevinin yıldönümü vesilesiyle sadece tarihini düzenleyerek güncelleyip öne alıyorum inşaAllah, Allah razı olsun @sultan_mehmet
 

Üst