Merkezi KPSS tercihlerinde yerleşen aday 4/B'li ilanlara başvurabilir mi?

  • Konuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Soru:
2010 KPSS puanı ile Tarım Bakanlığına atandım ve sözleşmeli çalışıyorum.2012 Kpss puanı ile merkezi alıma başvurup kadrolu atansam ve atıyorum 6 ay sonra ya da bir yıl sonra sözleşmeli alım olduğunda yine 2012 Kpss puanını kullanarak kadroludan sözleşmeliye geçiş yapabilirmiyim?Yani sözleşmeliden kadroya geçişte aynı puan kullanılıyor ama bunun terside mümkün mü?

Cevap:
Tercih kılavuzunda "Merkezi yerleştirme sonucu herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, atamaları yapılsın ya da yapılmasın, daha sonra ÖSYM tarafından yapılacak merkezi personel yerleştirmesi için yerleştirildikleri puan ile tercih yapamazlar." ifadesi yer almaktadır.

Bu hükme göre, merkezi yerleştirme ile yerleşen bir aday aynı puan ile başka bir merkezi yerleştirmede tercih yapamaz. Çünkü merkezi yerleştirme ile yerleşen adaylar ÖSYM'de bulunan aday havuzundan silinirler ve bir sonraki merkezi yerleştirmede tercihte bulunamazlar.

Ancak bu durum sadece merkezi yerleştirmelerde aynı puan ile tercih için geçerlidir

Bu itibarla;

1- Merkezi yerleştirmede kadrolu veya KİT sözleşmeli kontenjana yerleşen adaylar aynı KPSS puanı ile diğer kurumsal alımlarda (sözleşmeli veya kadrolu) tercih yapabilirler.

2- Kurumsal alımlarda (kadrolu veya sözleşmeli) yerleşen adaylar aynı KPSS puanı ile merkezi yerleştirmelerde tercih yapabilirler.

3-Kurumsal alımlarda (kadrolu veya sözleşmeli) yerleşen adaylar aynı KPSS puanı ile diğer kurumsal yerleştirmelerde (kadrolu veya sözleşmeli) tercih yapabilirler. Üstelik bu puanlarını geçerli olduğu sürece kurumsal alımlarda defalarca kullanılabilir.
 

Üst