Medine´deki eğik minarenin sırrı

enes61

KF Ailesinden
Özel Üye
c3.jpgMedine´deki eğik minarenin sırrı

Kubbetul Hadra´nın hemen yanıbaşında bulunan bir minare çok ilginçtir. Peki Bu minare bilinçli olarak mı eğik yapılmıştır.

Peygamberimizin (S.A.V) kabri şerifine ev sahipliği yapan Mescid-i Nebevî, Hicret´ten sonra Medine´de Efendimiz (S.A.V) ve ashabı tarafından inşa edildi.

Elbette ilk hali böyle değildi. Hurma kütüklerinden yapılmış, çatısı da hurma dalları ile kapatılmıştı.Bu mescidin asıl kıymeti Peygamberimizin (S.A.V) kabrine ev sahipliği yapmasından gelir. Efendimiz´in (S.A.V) yanında Hz. Ebubekir ile Hz. Ömer´in kabirleri de bulunmaktadır.


İslam aleminin en kutsal mezarları Kubbetul Hadra ismi verilen mekanda bulunmaktadır. Kubbetul Hadra bugünkü haline Osmanlı tarafından getirilmiştir.Kubbetul Hadra´nın hemen yanıbaşında bulunan bir minare çok ilginçtir. Bu minare ünlü Pisa kulesi gibi eğiktir. Ondan farklı olarak bu minare bilinçli olarak eğik yapılmıştır.Eğik yapılmasının nedeni ise herhangi bir doğal afet anında minarenin Efendimiz´in (S.A.V) kabrinin üzerine devrilmesine engel olmaktır. Bu nedenle minare, kabri şerifin zıddı yönünde eğimlidir.
 
Üst