Makine Mühendisi Nedir Ne İş Yapar?

  • Konuyu başlatan Eslem_Rufeyde
  • Başlangıç tarihi
Eslem_Rufeyde

Eslem_Rufeyde

◄ كُن فَيَكُونُ ►
Özel Üye
MAKİNE MÜHENDİSİ nedir,ne iş yapar?

TANIM


Her türlü mekanik sistemin, makinenin, makine elemanlarının belirli kriterler çerçevesinde tasarımını yapan, geliştiren, üretimini planlayan, üretim teknolojilerini geliştiren, sistemler arası ilişki ve fonksiyonları kuran, geçerli fiziksel kurallar içinde test eden kişidir.

GÖREVLER

Makine mühendisi üç ana işlevi üstlenir;
- Tasarlama,
- Üretim yöntemlerini geliştirme,
- Üretimi planlama ve uygulama.
Çalışılan yerin gelişmişlik düzeyi ve özelliklerine göre bu görevlerin ağırlıkları değişebilir. Gelişmekte olan ülkelerde bu işlev daha çok uygulama biçiminde, gelişmiş ülkelerde ise tasarlama, planlama ve üretim yöntemleri geliştirme şeklinde olmaktadır.
- Genellikle makine mühendisi çalıştığı kuruma göre, ucuz ve kullanışlı mekanik sistemlerin, gaz ve buhar türbinlerinin, pistonlu kompresörlerin, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin,içten yanmalı motorların, nükleer reaktörlerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi ile uğraşır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
- Bilgisayar,
- Hesap makinesi,
- Çizim gereçleri (T cetveli, pergel, rapido, gönye takımı, metre),
- Çeşitli tezgahlar (imalat için).

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Makine mühendisi olmak isteyenlerin;
- Üst düzeyde akademik yeteneğe,
- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip,
- Matematik ve fizik konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı,
- Makineler üzerinde çalışmaktan hoşlanan,
- Tasarım gücü yüksek, yaratıcı
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Makine mühendisleri fabrikalarda, kirli, yağlı ve gürültülü ortamlarda çalışırlar. Ancak yönetici kademelerinde bulundukları zaman büro ortamında da çalışırlar. Makine mühendisi çalışırken nesnelerle ve insanlarla uğraşır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Makine mühendisleri fabrikalarda, şantiyelerde, santrallerde, araştırma merkezlerinde çalışabilirler. Makine mühendisleri; köprü, baraj gibi büyük projelerden, en küçük bir aracın üretildiği yerlere kadar uzanan geniş bir alanda çalışma olanağına sahiptirler. Hemen her fabrika makine mühendisi çalıştırır. Makine mühendisleri, kendi adına işyeri açma olanağına sahiptirler. Özellikle mekanik tesisat sistemlerinin projelendirilmesi ve uygulanması alanlarında makine mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Makine mühendisleri kendi işlerini kurma olanağına sahiptirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilen üniversitelere bağlı mühendislik ve mühendislik-mimarlık fakültelerinin “Makine Mühendisliği” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Sayısal-2 (SAY-2)” puan almak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; ilk yıllarda, Matematik, Fizik, Kimya, Geometri, Teknik Resim gibi temel dersler, sonraki yıllarda ise, Isı Transferi, Mekanik, Makine Elemanları, Makine Tasarımı, Nükleer Enerji, Mukavemet, Motorlar, İmalat Yöntemleri, Termodinamik ve Enerji Dönüştürüm Sistemleri konularında dersler okutulmaktadır. Dersler uygulamalı (pratik) ve kuramsal (teorik) olarak sürdürülür. Ayrıca, yaz aylarında staj zorunluluğu vardır.

MESLEKTE İLERLEME

Makine mühendisliği eğitimini tamamlayanlar alanın belli bir dalında uzmanlaşabilirler. Meslek eğitimini tamamlayanların işletme alanında yüksek lisans eğitimi yapmaları durumunda özellikle, özel sektörde yönetici olarak çalışma olanakları bulunmaktadır. İsteyenler akademik kariyer yapabilirler.

BENZER MESLEKLER: Makine teknikerliği, otomotiv mühendisliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

- Öğrenciler, eğitimleri süresince, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan kredi ve burslardan faydalanabilirler.
- Kamu kesiminde çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Yasasına göre teknik eleman olarak maaş ve yan ödeme almaktadırlar. Aldıkları ücret, asgari ücretin en az 3- 4 katı kadardır. Özel kesimde çalışanlar, alanlarında çok iyi yetişmek şartıyla yüksek ücret alabilmektedirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.


Kaynak: İskur
 

sahasan

sahasan

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Forum Administrator
Makine mühendisi ne iş yapar sultan_mehmet e soralım, hem makine hem de inşaat mühendisi olarak cevap versin bakalım :)
 

Eslem_Rufeyde

Eslem_Rufeyde

◄ كُن فَيَكُونُ ►
Özel Üye
,ben de hayretle çok tebrik etmiştim kendisini, biz kolay bir bölümü zor bitirirken o inşaat ve makine gibi iki zor bölümü beraber çiftanadal yaparak bitirmişti.

[NOT]Kendisi duymasın [/NOT]
sizin bölümünüzde kolay degil (:
 

okuryazar

okuryazar

Çalışkan Üye
makine mühendisi makine yapar saniyor herkes
 

M

mahmut demirkol

Ziyaretçi
Makina mühendisliği
Bu mesleğin geniş bir uygulama ve uzmanlık alanı vardır Makina mühendisleri ,toplumun refah,güvenlik ve sağlık-yaşam-kalitesini artıran sistemleri TASARLAR geliştirirken de yaratıcılığını ,becerilerini(analiz,problem çözme..)ilerletir.Araştırmalar yaparak bilgi ve tecrübelerini artırır vede bunu uygulama alanına sokar, toplumla da paylaşır.
Gerek iş yerinde gerekse eğitimlerinde çok yönlü ve UYGULAMALI konularla bilgilenme imkanı bulur.Bunlardan bazılar;Mekanik sistemler,enerji dönüşüm,iklimlendirme,enerji kaynaklarını kullanma ve geliştirme,mekanik(araçlar) ve tasarımı,imalatı,dinamiği,otomasyon,,Termodinamik,malzeme,elektronik,bilgisayar,ar-ge,akışkanlar mekaniği,deney,ölçüm,analiz,ve iletişim teknikleri,proje yönetimi,iş güvenliği ve benzerleri.Çalışma hayatında da ;bilgi akıl ve deneyimlerlealgılama,tanımlama,modelleme,,analiz ve yorumlama konularında gelişmeler olur.
Çok yönlü eğitildiklerinden,çok geniş bir alanda istihdam edilirler.Makina mühendisleri ,üst düzey yönetici adaylarıdır.Modern hayat ancak mühendislerle yaratılır.Mühendislik insan odaklı bir meslektir.Üst yönetimler bu elemanların uzmanlığına saygı duymalı ve bunlardan teknik açıdam maksimum derecede yararlanmalı,başarılarının sürekliliğine imkan sağlamalıdır.
Mühendisler yaşam boyu öğrenmenin bilincindedir.. Meslek,i etik ve sorumluluk bilincine sahip olduklarından;
.Bilim ve teknolojik gelişmeleri devamlı izleyerek kendilerini yenilemenin mutluluğunu yaşarlar.
 


Üst