Kul kalpten sığınmazsa duası kabul olmaz.

kalpteniman

KF Ailesinden
Özel Üye
Kul Kalpten sığınmazsa H.z. Allah Rahmet kapılarını açmaz..
H.Z. ALLAH c.c. Biz kullarına çok yakın olduğunu bildirdiği halde,Dünya bizi çeşitli işlerle meşgul edip onun ile aramıza perde olduğundan, O,Kudret sahibi ile yakınlık kuramıyoruz. Bu sebep ile de onun Varlığını fark edemiyoruz. Hele Maddi ve Sağlık durumu iyi olanlar,
ihtiyaç sahibi olmadıkları için, O yüceler yücesi ile irtibat kuramıyorlar. Ancak, madde sıkıntısı veya hastalık gibi bir durum ile karşılaştıkları zaman Onun yardımına ihtiyaç duydukları, daha doğrusu Nefsleri sıkıştığı zaman,Ona sığındıklarından, aradaki perdeler kalkar ve bu sebep ile de, biraz imanı olanlar bile H.Z. ALLAHI hatırlarlar.

Ondan istekte bulunurlar. Onun için Kul sıkışmadan Hızır yetişmez sözünü,Kul sıkışmadan, H.Z.ALLAHI bulamaz olarak dağiştirebiliriz.
Gerçeği de bu olmalı,Çünkü gelmiş geçmiş ALLAH dostlarının yaşantılarını incelediğimizde, onların rahat yaşam biçiminden çok sıkıntılı Hayatı tercih ettiklerini görüyoruz.

Bu sıkıntılı Hayat tarzı da hiç birimizin nefsine uygun gelmlyor.Aslında gerçekten nefsani düşünceyi bir kenara koysakta düşünsek,bizler en çok sıkıntıda olduğumuz zaman Hz.ALLAHI Hatırlamış bizi sıkıntıdan kurtarması için ona sığınmış,
Ve bu vesile ile ona ibadet yapma gereğini duyup yapmakla ona kavuşmuşuzdur. Hatırıma çoğumuzun bildiği Leyla ile mecnunun hikayesi geldi.
Mecnunu, mecnun yapan leylanın sevgisiydi o sevgi ile ile yanıp tutuştugu bır zamanda Leylayı beklerken diliyle Leylam, leylam, diye söylerken, dili sürştü.

Mevlam, Mevlam diye söylemeye başlayınca, gönlü mevlaya kaydı leyla gelip mecnun ben geldim deyince de git leyla ben mevlamı buldum dedi Hakk Aşığı oldu. Hz. ALLAHA kavuşmanın en kestirme yolu da bu olmalıdır.

Şimdi kalkıpta H.Z. ALLAHIMIZDAN sıkıntı mı isteyelim kesinlikle Hayır.
Ölüm ile sınırlı bir Hayat yaşadığımızı unutmayıp, her zaman ona muhtaç olduğumuzu düşünerek sığıntı halinde olmamız bile Onunla olmak demektir.
Onun için Aklımızı kullanarak bizlere ahireti hatırlatacak Cenaze merasimlerinde bulunmak Hastaları ziyaret ederek gözlerimizi örten Dünya perdesini aralaya bilir, nefsimize H.z. ALLAHI hatırlatabiliriz.

Gerçek şu ki, olayların gelişmesi Akıla gelen düşüceler ile başlar.Çünkü, akıla ve hayale ne gelirse nefs onu arzu eder.

Misal olarak, midesi aç olan biri aklına hayaline yemekleri getirmese,aşırı şekilde açlık sıkıntısı yaşamaz.
Fakat güzel yemekler hayal eder onları düşünürse,iştahı daha çok kabarır.
Hele aklına şehvetini azdıracak hayalleri getirir ise, içinde ki hayvani nefsi azdığı zaman ona mani olması imkansızlaşır.

Onun için irademize hakim olabilmemiz için Akli düşüncemizi Hayrılı görüntüler ile meşkul etmeliyiz ki şeytan bize musallat olup nefsimizi azdırmasın.
İşte, elimizdeki bilgisayar, bu cihazın içinde, Hayırlı şeyler de var şerli şeyler de var.
Biz bu cıhazı Hayra da kullanabiliriz şerre de. aklına şerri getirirsen nefsin o tarafa yönlenir, aklına hayırlı düşünceler getirirsen nefsin o tarafa yönlenir.
Ve kesinlikle bilin ki, siz bu cıhazla da imtihan oluyorsunuz

Size
Canı gönülden tavsiyemdir ki, aklınızı hayırlı düşünceler ile doldurup meşkul edin.
Gözlerinize nefsinizin azacağı bir şey göstermeyin. ancak o takdirde günaha girmekten kurtulur H.z. ALLAHIN sevgisini kazanırsınız.
Hepimiz biliyoruz ki, Her yaptığımız işler ile imtihana tabi tutuluyoruz.
İşte Hele işbirlikçi Şeytan ve Nefsin yuzağına düşmemek için En kuvvetli destek H.z. ALLAHI Hatırlayıp ona sığınmaktan meydana gelir.
Ona sığınan Onu bulur Ona sığınmayan Nefsini Şeytanın kucağına atar.
Yani kul ne zaman Maddi manevi sıkışırsa Sahibine müracaat etmeli ondan yardım dilenmelidir.
Yardımın gelmemesi mümkün değildir.
Eğer gelmiyorsa bağlantıda bozukluk vardır.

İnanan dikkat eder günaha girmez H.z. ALLAHIN rızasını kazanır.
İnanmıyan ise, Nefsini azdırarak günah işler Ruhunu karartır şeytanı sevindirir seç seçebildiğini.
Bu arada her ne şekilde olursa olsun her sıkıldığımızda kalp kapımızı Yüce Rabbimize samimi şekilde açarsak O Bizim yardımımıza gelecektir.
Biz bunu yaşadık ve gördük.H.z. ALLAH cümlemizin Ruhumuzu galip Nefsimizi Mağlup etsin. Amin.

VELHAMDÜ LİLLAHİ RABBİL ALEMİN..

ALLAHümme salli ala seyyidina ve nebiyyina Muhammed...

kalpten inan Ey Müslüman...
 

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
"Size Canı gönülden tavsiyemdir ki, aklınızı hayırlı düşünceler ile doldurup meşkul edin.
Gözlerinize nefsinizin azacağı bir şey göstermeyin. ancak o takdirde günaha girmekten kurtulur H.z. ALLAHIN sevgisini kazanırsınız."


Allah razı olsun hocam bu kelimeler çok şey anlatıyor.Televizon ,film ,dizi bunları Allah sevgisi için terk etmek gerek.Artık nefsi azdıracak şeyler göstermezsen elvette ibadete yönelicektir.Bu fedakarlığı kendiniz için yapamazsanız sizin yaptığınız olduğunuz yerde durup nefsinizin kölesi olma durumudur.Sonuçta hayatınız pişmanlık içinde geçer.
Eğer bu günah bataklığından çıkmak istiyorsanız Allaha karşı samimi olun.Tevbe ve istiğfar edip tüm gücünüzle Allaha yönelin.Allah kendisine yönelen kuluna elvette yardım ediyor.

 
Son düzenleme:

kalpteniman

KF Ailesinden
Özel Üye
Kurtuluş işin özünü açmışsın h.z Allah razı olsun. Kul h.z. Allaha yönünü çevirdiği anda hz Allahta ELBETTE o kuluna dönecektir.
 
Üst