KarbonMonoksit Zehirlenmelerine Dikkat

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
125275.jpg


Kış geldi. Isınmak için yakılan sobalar ve aygıtların hayati tehlikesini unutmamakta yarar var. Konya Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları soba gazından kaynaklanan zehirlenmelere karşı uyardı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, zaman zaman ölümlere de yol açan baca gazı zehirlenmelerinin yaşanmaması için alınacak önlemlere dikkat çekildi.

Açıklamada, sobanın ısı veriminin en az yüzde 70 olması gerektiği belirtilerek, "Bağlantı ve ayar yerlerinden, ızgara altından ve kapaktan hava sızıntısı olmadığı garanti edilmelidir. TSE belgesiz, bağlantı yerleri sızdıran, alttan yakmalı sobalar ile teneke sobalar kesinlikle ısınma amacıyla kullanılmamalıdır. Bu tür sobalar hem daha fazla yakıt tüketir, hem de zehirlenmelere neden olur. Sobanın gövde malzemesi en az 5 mm kalınlıkta, sert pik döküm veya çelik levhadan yapılmış olmalıdır.

Soba kurulmadan önce baca mutlaka temizlenmiş olmalıdır. Rüzgarlı havalarda zararlı ve zehirli gazların geri tepmemesi için mutlaka baca başlığı kullanılmalıdır. Bacalar yeterli oranda yalıtımlı olmalıdır. Yalıtılmamış bacalar hızlı şekilde soğur, soğuyan bacalarda ise, sıcak gaz içindeki nem yoğunlaşarak bacalarda daha hızlı tıkanmalara ve duvarlarda lekelenmelere neden olur. Baca yüksekliğinin yeterli olması baca çekişini iyileştireceğinden binaların en üst katında en az 3,5 metre, en fazla 5 metre olmalıdır. Bacanın çatıdan itibaren yüksekliği en az 1 metre olmalıdır. Duman gazlarının akış hızının her noktada aynı olması için bacaların kesit alanı her noktada aynı olmalıdır. Baca çapının en az 13 cm olması tavsiye edilir.

Soba borusu bacaya fazla şekilde sokulmamalıdır. Soba borusu bacanın kesit alanını daraltmamalıdır. Soba kurulurken fazla dirsekten kaçınılmalı ve zorunlu olmadıkça ikiden fazla dirsek kullanılmamalıdır. Dirsek sayısı arttıkça baca gazı çekiş gücü azalır ve yanma verimliliği düşer. Tutuşturmada alt kapak kapalı, üst kapak açık tutulmalıdır.

Yanma sırasında sobanın kapakları ayarlanarak hızlı yanma önlenmelidir. Kömür tam tutuşmadan soba uyutulmamalıdır. Sobanın kurulu olduğu odada yatılmamalı, yatmak zorunlu ise soba sönmüş, kişinin başı sobadan en az 1,5 metre uzakta kapıya yakın olmalı, kapı hafifçe açık olmalı, yatarken yanmakta olan kömür koru üzerine taze kömür atılmamalıdır. Sobada lastik, plastik, boya, petrokok, araba lastiği ve tıbbi atık gibi çöpler yakılmamalı, yanmakta olan sobaya çöp atılmamalıdır. Aşırı nemli kömür veya odun, kullanılmadan önce kurutulmalıdır. Yüksek nemli kömürlerin kullanılmasından kaçınılmalıdır" denildi.

(İHA)
 
Üst