Kalpleri ısıtan hikâyeler: Tevafuklar

  • Konuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Kalpleri ısıtan hikâyeler: Tevafuklar

Hayat tevafuklarla dolu. Ben hayatımı yönlendiren kararı, İstanbul Galata Köprüsünde bir hemşehrime rastladığımda vermiştim. Aslında her tevafuk, insana cüz-î ihtiyarisini kullanması için bir imtihan sunuyor. İşte bu Pazar günü, gerçek hayattan ilginç karşılaşmaları, tevafukları size ileteceğim.

1970 yılında İngiltere’den Avustralya’ya göç eden David Evans, 39 yıl sonra bir kanser vakfına yardım amaçlı olarak Kuzey Galler’de düzenlenen dağ tırmanışına katılmaya karar verdi ve İngiltere’ye geldi. Yetmiş yaşındaydı. Bu aynı zamanda kendisini ispat edeceği bir sınavdı.

Tırmanış tamamlanıp zirveye ulaştığında karşısında hayatının büyük sürprizi duruyordu: Otuz yıldır görmediği altmış altı yaşındaki kardeşi.

“Sanki bir film gibiydi” diyor David, “sislerin arasından birisi geliyordu ve otuz yıldır görmediğim kardeşime çok benziyordu. Yaklaştığında gerçekten kardeşim Rowan olduğunu anladım.
“İkimiz de gözyaşları içinde sarıldık. O anı asla unutmayacağım”.

***

22 yıl önce Northampton Hastanesinde birbirini tanımayan yan yana yataklardaki iki anne, aynı anda sevinç çığlıkları attılar. Birinin kızı, diğerinin oğlu doğmuştu.

Bu komşu masalarda doğan çocuklar 2006 yılına kadar kendi hayatlarını sürdüler. O yıl —tam olarak aynı yerde doğmalarından yirmi yıl bir gün sonra—ortak bir dostları aracılığıyla tanıştılar. Onlar kaynaştıktan sonra anneleri tanıştı. Annelerin sohbetlerinden anladılar aslında hayatlarının ilk gününde karşılaştıklarını.
Kelly “Sanıyorum kader bu” diyor. “Bunca yıl sonra tekrar karşılaşıp birbirimizle tanışmamız çok tuhaf. Başka birisinin başına bunun gelebileceğini sanmıyorum. Dale’i bulduğum için çok şanslıyım.” Kelly’nin şans sandığı şey aslında ona Rabbinden bir armağan, bir tevafuktu. İnşallah aynı tevafuk, Hakkı bulmalarında da karşılarına çıkar.

***

Iowa’lı Michelle Wetzell, henüz dört günlükken evlâtlık verilmişti. Annesi boşanmak üzere iken hamile olduğunu öğrenmişti ve iki çocuğunun yanı sıra üçüncüsüne bakamayacağı için evlâtlık vermişti.
Michelle, annesinin izini buldu. İsmini öğrendiğinde büyük bir şaşkınlık geçirdi.
Annesi, onun güzellik uzmanı olarak çalıştığı salonun resepsiyon görevlisi idi! Uzun süredir de birlikte çalışıyorlardı.
Kaderin cilvesi değil mi? Güzel bir tevafuk anneyle kızı tam 44 yıl sonra buluşturmuştu.

***

Şimdi de gülümsetecek bir tedbirli evlilik hikâyesi var sırada.
İtalyan jinekolog Giuseppe Rebaudi, 1952 yılında Fransız Silvie ile tanıştı .
O yıldan bu yana görüşmeye devam ettiler. Ama bir türlü evlilik noktasına gelemediler.
Şimdi Giuseppe 101 yaşında, Silvie ise, 98 yaşında. Nihayet evlenmeye karar verdiler.
Silvie, “Evlenmek için yapmam gereken tek şey, bekâr olduğuma dair Fransız konsolosluğundan bir belge almak” diyor.
“Tek endişem ise, acaba acele mi ediyoruz diye düşünmem” diye ekliyor.
Siz ne dersiniz? Çok mu acele ediyorlar?
Peki ya siz? Bay ya da bayan mükemmeli bulmak için hâlâ bekliyor musunuz? Her geçen yıl aradığınız şartlara bir yenisi eklediğinizin farkında mısınız? Unutmayın; denklik varsa, gönül de ısınmışsa, diğer şartların oluşmasını beklemeniz gerekmiyor.
Yüzünüze bir tebessüm kondurabilmiş olmak dileğiyle.

H. İbrahim Can
 

O

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Madem ki tevafuktan konu açıldı, ben de başımdan geçen tefekkürlük bir tevafukdan bahsedeyim:

Lise yıllarında yazın pastahanede çalışıyordum; siması nurlu,sakallı,hayatında sünnet-i seniyyeyi yaşamaya çok dikkat eden ehl-i tarik bir abi dükkanı kapatmaya yakın gelir , bize birşeyler okuyarak nasihatta bulunurdu... bir ara dedi ki "Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır" böyle birşeyi ilk defa duymuştum ve aklımı meşgül etti.İçimden geçirdim Allah hiç tuzak kurar mı diye.Sonra eve geldim mealli kuran-ı kerim’i tefevvül ederek (bana göre rastgele) açtım.Ve Karşıma ilk çıkan yer Ali İmran Suresi 54. ayet oldu...

Onlar tuzak kurdular, Allah da tuzak kurdu.Ve Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır.(Ali İmran Suresi 54. Ayet)
 

H

Hamza61

Ziyaretçi
İSLAMDA ,,TEVAFUK KAVRAMI VE ALLAHIN BİZATİHİ İNSAN KADERİNE MÜDADAHALESİ-1
Tevafuk insan hayatında yaşadığı,istatistiksel olarak mümkün olamıyacak anlamlı rasgelmelerdir..Sizin hayatınızda da olmuştur,yolda giderken çok sevdiğiniz arkadaşınız aklınıza gelir onu düşünür ve o arkadaşınızla buluşmayı aklınızdan geçirirsiniz..Bunu düşündüğünüzün 5 saniye sonrası o arkadaşınız yan soka
ktan gelir ve karşınıza çıkar ve şaşkına dönersiniz..Bu istatistiksel olarak mümkün olamayacak bu rasgelme aslında bir TEVAFUK örneğidir...Aslında hayatımızın içersinde bu gibi çeşitli tevafuk örneklerini zaman zaman yaşıyoruz..Kuranda ayetlerin dizilişi ile ilgili tevafuklar da var..Bununla ilgili videoları da izninizle paylaşmak isterim..
Benim de yaşadığım çok anlamlı tevafukum oldu..İzninizle anlatmak isterim..İman konusunda şüphede olduğum günlerdi..O sıralar şans eseri Uğur Akkafa Hocanın youtubedan videolarına rasgeldim ve onları izlemeye başladım..O videoları izledikçe imanım güçlendi..İşte o dönemlerimin bir günü işyerinde ikindi vaktinde çay molasına çıkmıştık..Benim hayatı hep sorgulayan ve tefekkür eden bir yapım vardır..İşte o çay molasında şunu tefekkür etmeye başladım:"Bir kulun yaptığı ibadet şahsidir..Kendine sevap kazandırır ve o ibadet örneğin namazsa topluma faydası örnek olmanın dışında yoktur..Ama mucitler yaptıkları icatlarla tüm insanlığa yol gösterir,ömür katar,hayatı kolaylaştırır..Mucid yada bilimadamı yaptığı icadlarla sadece kendine değil TÜM İNSANLIĞA HAYRI DOKUNUR VE milyarlarca insanın sevabını ve duasını alır,diye düşünüyordum..İşte tefekkürümün bu kısmından sonra şunu düşündüm;TELEFONU BULAN İMANLI MUCİDin aldığı sevapları düşündüm bir an..Evinde kalp krizi geçiren bir babanın düştüğü olumsuz durum ve o an evdeki aile fertlerinin düştüğü çaresizlik haline karşılık hızla 112 Acilin Telefonla aranmasıyla 5 dakikada ambulansın gelmesi ve kalp krizi geçiren babanın hayata dönmesi..İçimden şunu geçirdim ve kalbimdem şu geçti:ömrü belki 60 sene olup kalp krizinden ölecekken BİR TELEFONLA hayata dönen baba eğer 80 yaşına kadar yaşıyorsa;ömrü 20 sene uzayan o babanın o 20 sene içinde yapacağı her ibadet ve hayır hasanettan alacağı sevabın aynısını ,Telefonu bulan mucitte alır diye düşündüm...KALBİMDEM VE GÖNLÜMDEN bu geçti...Sonra işyerindeki çay molası bitti ve işe döndüm..Bu tefekkürümün aynı günü ve 2 Saat sonrası iş çıkışı eve geldim..Akşam yemeğini yemek için mutfak masasına oturdum..Oğlum Emin Yasin de 4.sınıfta o zamanlar ve mutfak masasında Fen Bilgisi testi çözmüş ve testi masada unutmuştu..Ben de merak ettim ve 4.sınıfta bu çocuklara ne sorabilirler diye teste bakma ihtiyacı duydum..Testin ortalarında kendime bir soru kestirdim..Baktığım ilk soruda şu yazıyordu:""TELEFONU. BULAN. MUCİD KİMDİR?"""
Kıymetli arkadaşlar 2 saat önce yaptığım tefekkürün anlamlı cevabını almış ve şok olmuştum..İstatistiksel olarak mümkün olamayacak bu anlamlı rasgelme ve denk gelme yani TEVAFUKu bende yaşamış oldum..Bu örneği çevrenizde anlatabilirsiniz..Esselamun Aleykum... Hz.Ömerin müslüman oluşu da yaşadığı TEVAFUKLA olmuştur..Hz.Ömer müslüman olanlara muhalif biriydi..Yanlış hatırlamıyorsam Hz.Ömerin ablası müslümanken Ömer ablasını vazgeçirmek için sinirle ablasının evine doğru ilerler..Ömer eve yaklaştığı sıra aklından iman konusunda bir düşünce geçirir..Tam o sıra ablasının evinde Kuran okunmaktadır..Hz.Ömer okunan Kurana kulak kesilir ve şok olur çünkü duyduğu ilk ayet,biraz önce aklından geçirdiği düşünceyle Aynıdır..O Tevafukla müslüman olmaya karar verir.. Kıymetli Dostlar,
Tevafuk İslamda yer alan Allahın Tecellisi olan bir kavram olarak kabul edilir..Benim yaşamış olduğum 2 adet farklı TEVAFUKu(mucit ve kader) ve Hz.Ömerin yaşadıkları TEVAFUKLARI irdelemek ihtiyacı duydum..Şöyle ki yaşanılan 3 Tevafukta da olay kahramanı bendeniz ve Hz.Ömerin aklından geçen düşünce,niyetleri aklımızda okuyan ve bilen Allahı resmen kanıtlamış oluyoruz..Hani Kuranda Allahu Teala "Sizlere Şahdamarınızdan Yakınız""Allah Niyetleri Bilir"ayetlerinin doğruluğunu bu tevafuklar teyit de etmektedir..Gene telefonu bulan mucidi tefekkürümün ardından oğlumun fen bilgisi testini mutfak masasında unutması,benim o soruyu gözlerimi nişanlamam da Allahu Tealanın bizatihi oğlumu ve benim iradelerime sahip olabildiğini anlıyoruz..Özetle Allah istese dünyadaki tüm insanlığın kaderine hükmedebilir..Tanrı istemesse yaprak düşmezmiş şarkısı gibi bir durum aslında...
YAŞADIĞIM 2.ANLAMLI TEVAFUK
Tevafuk,insan hayatında ,istatistiksel olarak mümkün olamayacak yaşadığı anlamlı rastgelmelerdir..İslamda bu kavram kabul görmüş olup,Allahın Tecellisi olarak kabul edilir..Yaşadığım 2.Tevafuk ise, İlkokul Arkadaşlarımla kurmuş olduğumuz Messenger grubunda gerçekleşti..Sabah işyerinde telefonumun internetini açtım..Messengerda İlkokul arkadaşım Emin grubtaki arkadaşlara hitaben,
_"Günaydın Arkadaşlar"şeklinde mesaj atmıştı..
Ben de o mesajın altına şöyle yazdım:
_"Kader arkadaşlarım günaydın"
Yazdığım bu mesaja karşılık Emin arkadaşım Kaderden neyi anlatmak istediğimi anlamamış olacak ki hemen attığım mesajın altına şu şekilde yazdı:
_"KADER ?"
Ben de Işyerindeyim o an..İşyerindeki radyoda da peşpeşe şarkılar çalıyor..Emin arkadaşıma Kaderden ne anlatmak istediğimi yazıyordum..İşte Emine cevaben yazdığım sıra ,radyoda kadın bir şarkıcı şarkısında KADER,KADER diye nakarat okuyordu..Tamda Kaderden neyi kastetdiğimi mesaj olarak yazarken..Bu da yaşadığım Anlamlı 2.Tevafukum olmuş oldu..
TEVAFUKLAR ALLAHIN DELİLİDİR..
Evimin Salonunda şunu düşündüm bir an:"Allahım Kuran Senin Tarafından Gönderilen AYETLER MİDİR?Bunu düşündüğümün hemen sonrası gözlerim,karşıda duran AYETül Kürsi tablosunun "Ayet"kısmıyla bakıştım..
 

Üst