Kal-a-tül Üstad

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Üstadın kalesi!

Halk arasında Kal-a-tül Üstad olarak bilinen Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.'nin yaptırdığı duvarın bulunduğu tepede çevre düzenlemeleri devam ediyor.

İlçe merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta, Botan Vadisi'ne egemen bir tepede Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz.'nin her yıl Hocası İsmail Fakirullah Hz.'nin baş ucuna 21 Mart'ta yeni yılın ilk güneşin doğmasını sağlayan ışık düzeneğinde önemli bir yer tutan yığma taşlardan örülme duvar her yıl binlerce vatandaş tarafından görülüyor.

Tepenin duvar dışında bir başka özelliği de, Botan Vadisi'nin güzelliğini gözler önüne seren bir manzarası olmasıdır.

Geçtiğimiz aylarda Aydınlar İlçe Kaymakamlığı tepeye gelen vatandaşların oturmaları için çardaklar yapmıştı. Kaymakamlık, Botan Vadisi'nin güzelliğini seyreden vatandaşların daha rahat hareket etmek amacıyla tepenin Vadi'ye bakan kısmını demir korkuluklarla çevirdi.

Aydınlar Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer, yaptığı açıklamada "Bilindiği üzere Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz. hocası İsmail Fakirullah Hz.'nin başucuna 21 martta yeni yılın ilk güneş ışınlarının doğmasını sağlayan düzenekte önemli bir yer tutan ve halk arasında "Kal-a-tül Üstad" olarak bilinen bu duvarı görmek ve Botan Vadisinin eşsiz güzelliğini seyretmek üzere vatandaşlarımız bu tepeye geliyorlar. Vatandaşlarımızın ve özellikle çocuklarımızın vadinin eşsiz güzelliğini seyrederken aşağıya düşmelerini önlemek amacıyla demir korkuluklar taktırdık" dedi.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst