İyilik nedir kısaca kompozisyon

  • Konuyu başlatan Çeşm-i Giryan
  • Başlangıç tarihi
Çeşm-i Giryan

Çeşm-i Giryan

Deneyimli Üye
Üye
İyilik ile ilgili kompozisyon, Hayat bir iyilik yolculuğudur. İnsan da bu dünyaya "inanmak" ve "iyi işler yapmak" için gelen bir yolcudur. İnsanı yaratan, nimetlerle buluşturan, koruyan, bağışlayan, rahmetiyle kuşatan Allah, "hangimizin daha iyi işler yapacağını sınamak için" ölümü ve hayatı yaratmıştır. O halde hayat, bir iyilik sınavıdır.İyilik yalnıza arkadaş, yorguna dayanak, garibe sığınak olmaktır. Mülteciyi bağrına basmak, yetime kol kanat germek, çocuğun hatrını sormak, yaşlının elinden tutmaktadır. İyilik karşılık beklemeden vermek; gücünü, enerjisini, tecrübesini, malını, emeğini, sevgisini ve merhametini, dünyevi bir karşılık düşünmeden paylaşmaktır. İyilik insaftır, fedakârlıktır, adalettir, şefkattir. İyilik duadır, niyazdır, selamdır. İyilik bir defasında ağaç dikmek, öbür defasında aç kalan kediyi doyurmaktır.

Komşuya giden bir tabak yemeğin kokusunda ya da yol sorana tarif veren sesin tınısında iyiliği hissedebilirsiniz. Küsen akrabaları barıştırmak için uğraşan ya da ailesinin geçimini helal yoldan sağlamak için gece gündüz çalışan kişi iyilik yapıyor demektir.
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
okuryazar

okuryazar

Çalışkan Üye
İnsanları iyiliğe götürecek ve kötülüklerden alı koyacak yegane kuvvetlerden bir tanesi; belki en önemli olanı iman kuvvetidir.
 

Üst