İtaat, sevginin gereğidir

  • Konuyu başlatan AhDe_VeFaLi
  • Başlangıç tarihi
A

AhDe_VeFaLi

Ziyaretçi
İtaat, sevginin gereğidir


2235077618_9cc412de56.jpg


Sevginin gereği sevilene benzemektir, onun gibi olmaktır. Kur’ân, “Biz istinasız bütün peygamberleri, Allah’ın izniyle kendilerine itaat edilsin diye gönderdik” buyuruyor. Bir kimse peygambere itaat etmiyorsa, yolundan gitmiyorsa, sevgisini nasıl ispat edecek?


Enes b. Malik’in rivayet ettiği bir hadis-i şerife göre birgün bir kişi Allah Resûlüne (aleyhisalatu vesselam) şöyle bir soru sormuştu: “Kıyamet ne zaman kopacak?”
Kıyametin ne zaman kopacağı o kadar önemli miydi? Yarın, öbür gün kopacak denilseydi ne yapardık? Veya “Yıllar, asırlar sonra kopacak!” denilseydi neler hissederdik?
Kıyametin vakti kendi ecelimiz gibi gizli tutulmuştu. Tâ ki her zaman Kıyamet kopacakmışcasına hazır olunsundu. Onun için Allah Resûlü (aleyhisselatuvesselam) bu soruya şu cevabı vermişti: “Senin o gün için ne hazırlığın var?”
Evet, meselenin özü buydu. Önemli olan Kıyamete her an kopacakmışcasına hazır bulunmaktı. Gizli tutulan ecelimiz için de her an ölecekmişcesine hazırlanmak gibi.
O kişinin cevabı şuydu: “Allah ve Resûlünün (aleyhisselatuvesselam) sevgisini hazırladım.”
Allah Resûlü de (aleyhissalatu vesselam), “Öyleyse sevdiklerinle berabersin.”
Hadisi rivayet eden Hz. Enes (ra), “Resûlullahın bu sözü sebebiyle öylesine sevinmiştik ki Müslüman olduğumuzdan bu yana bu kadar hiç sevinmemiştik” diyor ve devam ediyor: “Ben Allah’ı, Resûlünü (aleyhisselatu vesselam), Ebû Bekir’i ve Ömer’i severim. Gerçi benim onlar kadar ne hayrım ve ne de ibadetim var. Ama onlara olan sevgim sebebiyle Kıyamet gününde onlarla beraber olacağımı ümit ederim” demişti.
Bu dünyada Resûlullah’ı (aleyhisselatu vesselam) görme şerefine erişemedik. Ama onu görme, onunla beraber olma iştiyakı içinde yanıp kavruluyoruz. “Acaba öbür dünyada Efendimizi (aleyhissalatu vesselam) görebilecek miyiz?” sorusunu sanki bizim adımıza sormuş o Peygamber âşıkı kişi ve cevabını dolasıyla biz de öğrenmiş olduk.
Demek Hz. Peygamber’i (aleyhisselatu vesselam) seven herkes Kıyamet Gününde, Cennette onunla beraber olacak.
Peki, Resûlullah’ı (aleyhisselatu vesselam) sevmenin ölçüsü nedir? Kişi sırf, “Ben Resûlullah’ı seviyorum” demekle sevdiğini göstermiş olur mu?
Hayır. Sevginin gereği sevilene benzemektir, onun gibi olmaktır. Kur’ân, “Biz istinasız bütün peygamberleri, Allah’ın izniyle kendilerine itaat edilsin diye gönderdik” buyuruyor. Bir kimse peygambere itaat etmiyorsa, yolundan gitmiyorsa sevgisini nasıl ispat edecek?
Allah Resûlü (aleyhisselatu vesselam) de, yüz çevirenler dışında herkesin Cennete gireceğini bildirmiş “Yüz çevirenler kimleridir?” sorusuna da, “Bana itaat edenler Cennete girer, karşı gelenler de Cehenneme girerler”3 buyurmuşlardır.
Demek itaat, sevginin gereği.
Şaban Döğen
 

Mu@YMe

Vip Üye
Özel Üye
Sevginin gereği sevilene benzemektir, onun gibi olmaktır.
itaat, sevginin gereği


inşeALLAH tam bir ihlas ile itaat edenlerden olmak duası ile
emeğine sağlık ALLAHU teala razı olsun
 
Üst