İsrail tek taraflılı ateşkesi kabul etti!

firdevs nur

Vip Üye
Özel Üye
İSRAİL TEK TARAFLI ATEŞKESİ KABUL ETTİ
Olmert: "Gazze'de hedeflediklerimize ulaştık"

18.01.2009 03:04
İsrail güvenlik kabinesi, Gazze'de Hamas'a karşı yürüttüğü savaşta, tek taraflı ateşkes kararına vardı.

Güvenlik kabinesinin 2 saati aşkın süreyle yapılan toplantısının ardından açıklamayı İsrail Başbakanı Ehud Olmert yaptı. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile birlikte gelen Ehud Olmert, Ehud Barak ve İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile 3 hafta kadar önce askeri bir operasyon için karar verdiklerini belirterek, ''Operasyona çıktığımız günkü hedeflere, hem askeri ve hem de siyasal anlamda ulaştığımıza karar verdik'' dedi.

Olmert, şöyle devam etti:

''Silah kaçakçılığına olanak veren tünellerin hemen tamamı, bulabildiğimiz kadarıyla imha edildi. Silah depoları havaya uçuruldu. Deniz, kara ve hava kuvvetlerinin işbirliği ve tüm teknik olanaklar kullanılarak, İsrail'i tehdit eden unsurları ortadan kaldırmaya özen gösterdik. Savaşa çıkarkenki hedeflerimize tamamıyla ulaştık. En önemli hedefimiz, güneydeki yerleşim bölgemizde daha normal bir yaşam sağlamaktı.''

ABD ile silah kaçakçılığının önlenmesi için gerekli anlaşmaları yaptıklarını ifade eden Olmert, ''İsrail, terör örgütleriyle nasıl savaşılması gerektiğinin örneğini vermiş ve bu konuda dünya devletlerinin de desteğini almıştır'' diye konuştu.

Gazze'den çekilirken, bir daha oraya dönmeye niyetleri olmadığını tüm dünya liderlerine söylediklerini ifade eden Olmert, ''Hamas terör örgütü, yönetimi ele geçirdikten sonra Filistin halkını kalkan olarak kullanmış, okulların içinden ateş etmiş ve terör faaliyetini sürdürebilmek için kendi halkını ölüme götürmüştür. Ortadoğu'da söz sahibi olmak isteyen İran, Hamas ile işbirliği içinde çalışmış, ancak başarılı olamamışlardır'' dedi.

Yurtdışındaki Hamas liderlerinin, Gazze'deki Filistinliler'in acılarını hiç hesaba katmadıklarını ve onların adına halen savaşı sürdürmek istediklerini de vurgulayan Olmert, şöyle devam etti:

''Ben, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüştüm. Onun isteği üzerine bu ateşkes kararını değerlendirdik. Gece yarısı sonrası, saat 02.00'den itibaren ateşkes yürürlüğe girecek ve İsrail ordusu, ateşkesi korumak için konuşlanacaktır. Ancak İsrail ordusu, ateşkes ihlal edildiği takdirde karşılık vermeyi kendi hakkı sayacaktır.''

Niyetlerinin Filistin halkıyla savaşmak olmadığını, ancak terör örgütlerine karşı hiçbir müsamaha göstermeyeceklerini yineleyen Olmert, ''Hiçbir terör örgütünün bizi denemesini tavsiye etmem'' diye konuştu.

''ACINIZI YÜREĞİMİZDE HİSSETTİK''

Olmert, kabine toplantısı sonrasındaki açıklamasında, Gazze'deki ailelere de seslendi ve ''Bizim savaşımız sizinle değildi. Ama bu savaş sırasında ailelerinize ve masum insanlara acı verilmiştir. Zarar gören çocuklarınızın acısını yüreğimizde hissediyoruz'' dedi. Olmert, ''İsrail sizin düşmanınız değildir. Sizin düşmanınız Hamas'tır'' diye konuştu.

Olmert'ten sonra konuşan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da Hamas'ın belki ateş açmayı sürdürebileceğini ifade ederek, ''Eğer Hamas saldırılarını sürdürürse, İsrail ordusu operasyonlarını, hatta genişleterek sürdürmeye hazırdır'' dedi.

İsrail Genelkurmayı'nın da hükümete, Gazze'deki operasyonların sona erdirilmesi tavsiyesinde bulunduğu belirtildi.

Olmert'in konuşmasını değerlendiren Kanal 2 Yorumcusu Ehud Yaari, Olmert'in özellikle, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in isteği üzerine bu kararı aldıkları yolundaki sözlerine atıfta bulunarak, ''Belli ki Mübarek Hamas'a da aynı öneriyi yaptı. Ben bunu bir ateşkes olarak görmüyorum. Yalnızca bir ara verme olarak değelendiriyorum'' diye konuştu.

Bir diğer yorumcu da aynı görüşleri dile getirdi ve ateşkes değil, çatışmaya ara verme olarak gördüğünü, bunun ne kadar süreceğini bilemediğini kaydetti.

İsrail'ın sağ partilerinden, Evimiz İsrail (Yisrael Beiteniu) Partisi Genel Başkanı Avigdor Lieberman, ateşkesin İsrail askerlerinin aleyhine olacağı görüşünü savundu.

Toplantının bitimine yakın, Gazze'deki Filistinli millitanlarca, İsrail tarafına 2 Grad füzesi atıldı, füzelerden biri Aşdod diğeri de Aşkelon kentine geldi. Aşkelon'a düşen füze bir elektrik direğine isabet etti ve kısmi elektrik kesintilerine neden oldu. Aşdod'da atılan füze, herhangi bir yaralanmaya neden olmadı.

Olmert'in tek taraflı ateşkes ilanı sonrasında Gazze'ye yaklaşık 35-40 kilometre uzaklıktaki Necef'in ortasındaki Ber Şeva kentine ise art arda 8 Grad füzesi atıldı.

EREZ'E SAHRA HASTANESİ

Bu arada İsrail'in Kızılay'ı konumundaki Magen David Adom, Erez geçişine bir sahra hastanesi kurma kararı aldı. Gazze'deki yaralıların buraya taşınarak, ameliyat ve tedavilerinin yapılmasının sağlanacağı belirtildi.

ANLAŞMA MISIR ÜZERİNDEN

İsrail, ateşkes anlaşmasını ve koşullarını Mısır ile görüşüyor. Anlaşma, Mısır üzerinden yapılacak.

Anlaşmanın koşullarından birisini, 2.5 yıl önce kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılmasının oluşturduğu belirtiliyor. Olmert de ''Gilad Şalit'i asla unutmadıklarını'' ve geri getirilmesinin öncelikli olduğunu belirtirken, bu konuyu kimsenin kendilerine hatırlatmasına gerek olmadığını dile getirdi.

Anlaşmanın bir başka koşulu da Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki, tünellerin kazıldığı Filadelfi Yolu'nun kontrol altına alınarak silah kaçakçılığının önlenmesi. Bu konuda da ABD ile bir anlaşmaya varılmıştı.

Hamas'ın yurtdışındaki liderleri ise kendi koşullarına uymayan bir ateşkesi kabul etmeyeceklerini daha önce açıklamışlardı.

İsrailli yorumcular, ''Halid Meşal ve ekibi, Şam ve Beyrut'ta lüks içinde yaşarlarken'', Gazze'deki Hamas liderlerinin aynı düşüncede olmadıklarını, Gazze'dekilerin ateşkes istediklerini ifade edip, yine de bu ateşkesin ne kadar süreceği konusunda soru işaretleri olduğunu belirtiyorlar.


(bu yazıyı kırmızıyla süslüyorum akıtılan kanlar unutulmasın diye!!)
 

firdevs nur

Vip Üye
Özel Üye
sevinelimmi? ağlayalımmı?bilmiyorum...
Rabbim hakkımızda hayırlısını nasip eyle...Hala ülkemizde bu haberi okuduktan sonra"Hamas terörist...hamasın sayesinde savaş çıktı..." şeklinde yorumlar yapılabiliyor...
nası bi zihniyetimiz var? 2milyondan fazla insan İrakda vahşice katlediliyor biz "ee saddam vardı orda onu bulacaklardı haklılar adamlar"diyebiliyoruz.Syonizmi anlamadan israil, filistini, ırakı hiçbir zaman anlamayacağız! Şimdide birileri çıkmış Haması suçluyor!ee baksanıza beyfendiler ölen bebeklerin acısını yüreklerinde hissetmiş!Sizde yürekmi var be?çıkarında taş koyun yerine eminim daha yumuşaktır kalperinizden...
"...Ve muhakkak ki taşlardan öyleleri vardır ki, ondan ırmaklar kaynar. Ve muhakkak ki ondan (taştan) öyleleri vardır ki; yarılır da içinden su çıkar. Ve şüphesiz öyleleri vardır ki; Allah'a öyle huşû duyar ki aşağıya düşer. Ve Allah, yaptıklarınızdan gâfil değildir." bakara74

Tabi bi mısır hükümetiyle konuştular bide başbakanımızla tamam vazgeçtik dediler! Bu muydu yani binlerce insan bu çay faslı yapılmadığı içinmi katledildi? Madem öyleydi bu sohbet niye daha önceden yapılmadı? Şimdi kalktıkta bu zalimlerin sözlerine inanırmı olduk?Bu zalimler oyunlarını bugün planlayıp, yarın karar verip bitirmiyorlar! Lütfen arkadaşlar Boykotta ve yardımlarımızda sabit kalalım, tıbkı Rıdvan biyatındaki gibi Allah adına ölümüne biyat vermiş kardeşlerimize sonuna kadar destek verelim!
Bize cihad unutturalı çok oldu bari unutmayanları unutmayalım!
selam ile...
 

salam_halo

Üye
Üye
tüketiciler birliği tarafından;

İlk aşamada;
-Frito Lay firmasına ait: Lay's, Doritos, Cheetos (cips)
-Danone firmasına ait; Hayat Su, Evian Su (içecek), -Danette, Danino, Danone, Activa (meyveli yoğurt, yoğurt),
-Elite Cafe,
-Unilever firmasına ait: Becel, Flora (margarin), Lipton (içecek), Calve, Knorr (hazır gıda), Algida, Magnum, Carte D'or (dondurma), Axe, Rexona, Signal, Dove, Lux, Omo, Vim, Cif, Domestos (kozmetik ve temizlik)
-Philip Morris firmasına ait: Marlboro, L&M, Chesterfield, Parliament, Virginia Slims, Lark, Muratti (sigara),
-British American Tabocco firmasına ait: Dunhill, Kent, Pall Mall, Viceroy, Lucky Strike (sigara)
-Coca Cola firmasına ait: Cappy, Coca Cola, Fanta, Sprite, Nestea, Turkuaz, Schweppes, Damla Su, Doğadan, Sen-Sun (içecek)
-Pepsi Cola firmasına ait: Tamek, Pepsi Cola, Yedigün, 7Up, Fruko, Aquafina
-Starbucks kafe zinciri
-Johnsons&Johnsons firması
-Mc Donald's (fast food),
-Burger King (fast food),
-Kentucky Fried Chicken (KFC) (fast food)


olarak belirlenen firma ve markaları boykot kapsamına alıyoruz.


Türkiye tüketicisi tüketimden gelen gücünü kararlılıkla ortaya koyacak ve önceden olduğu gibi bu kez de zulmün sahiplerine hak ettikleri dersi verecektir.
 
Üst