Ispanaklı Omlet Nasıl Yapılır

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Ispanakla hazırlayacağımız bu lezzetli omleti beğeneceğinizi umuyoruz. Bu şekilde hem omletin dayanılmaz lezzetini alacak, hem de ıspanağın lezzeti ve besin değerinden faydalanmış olacaksınız. Tarifimizi her zamanki gibi yine bir kişilik olarak veriyoruz. Sizler kahvaltıdaki kişi sayısına göre omletinizi hazırlayabilirsiniz. Herkes için ayrı bir omlet hazırlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü hem kendisi, hem de içeriği bu şekilde daha iyi pişecektir. Dilerseniz bu farklı lezzetteki omleti beraber hazırlayalım. Bu arada çayımızda iyice demlenir. Malum omleti sıcak tüketmek oldukça önemlidir.

hm55humt.jpg

Ispanaklı omlet için gerekli olan malzemeler

2 adet yumurta
1 yemek kaşığı tereyağı
Yeterince tuz ve karabiber

İç harcı için

2 avuç kadar ayıklanmış ve temizlenmiş ıspanak yaprakları
1 adet küçük boy kuru soğan
1 dilim beyaz peynir
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Ispanaklı omlet yapılışı

Ispanaklı omletin hazırlığına için önce iç malzemesini hazırlamakla başlayalım. Temizlenen ve yıkanmış olan ıspanakları tercihinize göre vitaminlerinin kaybolmaması için, elinizle bölerek küçültün. Kuru soğanı ayıklayarak yemeklik şekilde incecik doğrayın. Tavanın içerisine zeytinyağını koyun ve önce soğanı içine koyarak sotelemeye başlayın. İçerisine doğradığınız ıspanakları ve biraz tuzla, karabiber ilave edin. Malzemeler iyice yumuşayıp, piştikten sonra bunu bir tabağın içine koyun.

Artık omletin malzemesini hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bir kâsenin içerisinde önce yumurtaları kırarak iyice çırpın. Bunun içine tuz ve karabiber ilave edin ve biraz daha çırpın. Karışım siz çırptıkça iyice köpürsün ve karışsın. Bu sırada omleti pişireceğiniz tavayı ocağın üzerinde iyice ısıtmaya başlayın. İçerisine tereyağını koyup erimesini ve kızmasını sağlayın. Daha sonra çırpmış olduğunuz yumurtalı karışımı tavaya dökün ve hemen hafifçe sallayın ki malzeme tavaya iyice yayılsın. Omlet hızlı pişeceğinden, biraz acele edin. Alt tarafı piştikten sonra, daha önce hazırlamış olduğunuz ıspanaklı iç harcı pişen omletin yarısına dökün. Üstüne bir dilim beyaz peyniri koyun. Daha sonra tavanın bir kenarından bir ıspatulayla omleti ikiye katlayın. Servis tabağını hazırlayarak, tavanın içindeki omleti tabağa alın. Yine omletinize domates dilimleri ve siyah zeytin gibi süslemeler yapabilirsiniz. Ispanaklı omleti soğutmadan sıcak olarak, sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.
 
Üst