İslam Dünyasına Çağrı: Sözü Bırak Aksiyona Geç

  • Konuyu başlatan Ze'Mahşer
  • Başlangıç tarihi
Z

Ze'Mahşer

Ziyaretçi
İslam dünyasına çağrı: Sözü bırak aksiyona geç!
İslam Konferansı Teşkilâtı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam dünyasının liderlerine seslendi...
İslam Konferansı Teşkilâtı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Gazze Şeridi’nde süregelen dramın kelimelerle ifade edilemeyeceğini vurguladı.
Saldırıların uluslar arası yasalarla güvence altına alınmış olan yaşama hakkını, diğer insan haklarını ve bütün insanî değerleri ihlâl ettiğini kaydeden İKT Genel Sekreteri, “modern tarihte benzeri görülmemiş bu mezalim karşısında sessiz kalınamayacağını” dile getirdi.
“Bu trajedinin İslâm dünyasının kararlı, ciddî ve tesirli hareketini gerektirdiğini” ifade eden İhsanoğlu, “temel hakları gasp edilmiş ve hürriyetleri inkâr edilmiş savunmasız Filistinlilerin hayatlarının kurtarılması için elden gelen her çabanın sarf edilmesi” gerektiğini belirtti. Ekmeleddin İhsanoğlu konuşmasında, bu kritik zamanda hem Filistin’de hem de İslâm dünyasında siyasî liderliklerin tarihî bir sorumluluklarının bulunduğunu, İslâm dünyasındaki halkların bu toplantıdan Filistin halkıyla dayanışmanın gerektirdiği şekilde, sözlerin ötesine geçip aksiyona dönüşecek sarih bir ortak tavır beklediğini dile getirdi.
İhsanoğlu, İslâm dünyasının halklarının, liderlerinden ve siyasî sorumluluk sahibi olan herkesten, Filistinlilerin son 60 yıldır maruz kaldıkları ve Gazze Şeridin’ndeki son gelişmelerle daha da kötüleşen ve daha önce benzeri görülmemiş seviyelere ulaşan zorluklarına artık bir son verilmesi maksadıyla gerekli olan her şeyin yapılmasını talep ettiğini vurguladı.
İKT Genel Sekreteri, İslâm dünyasının kendisini güçlü kılacak ve menfaatlerini müdafaa etmesini sağlayacak imkânlara ve büyük ekonomik kapasiteye sahip olduğunu vurgulayarak, “stratejik öneminin de giderek arttığını, durum böyleyken, maalesef İslâm dünyasının maddî yetenek ve güçleri ile öneminin, somut aksiyona ve alanda gerçekliğe dönüştürülemediğini” ifade etti.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Mu@YMe

Vip Üye
Özel Üye
sanmıyorum büyük bir müdahalede bulunulacağını
yine sözde kalır gibi gelir,
ümitvari olmak gerekirse inşeALLAH seslerin yükseldiği kadar icraatlerde yükselir
kardeşlerimizin acılarına bir nebzede olsa derman olunur inşeALLAH
 

zeyd

KF Ailesinden
Özel Üye


Paylaşıma paralel olarak Risalede okumuşdum inşaAllah faydalı olur

Medar-ı ibret bir hikâye: Bedevi aşiretlerinden Hasenan aşiretinin birbirine düşman iki kabilesi varmış. Birbirinden belki elli adamdan fazla öldürdükleri halde; Sipkan veya Hayderan aşireti gibi bir kabile karşılarına çıktığı vakit; o iki düşman taife, eski adaveti unutup omuz omuza verip, o haricî aşireti def'edinceye kadar, dâhilî adaveti hatırlarına getirmezlerdi.

İşte ey mü'minler! Ehl-i iman aşiretine karşı tecavüz vaziyetini almış ne kadar aşiret hükmünde düşmanlar olduğunu bilir misiniz? Birbiri içindeki daireler gibi yüz daireden fazla vardır. Her birisine karşı tesanüd ederek, el-ele verip müdafaa vaziyeti almaya mecbur iken; onların hücumunu teshil etmek, onların harîm-i İslâma girmeleri için kapıları açmak hükmünde olan garazkârane tarafgirlik ve adavetkârane inad; hiçbir cihetle ehl-i imana yakışır mı? O düşman daireler ehl-i dalalet ve ilhaddan tut, tâ ehl-i küfrün âlemine, tâ dünyanın ehval ve mesaibine kadar birbiri içinde size karşı zararlı bir vaziyet alan, birbiri arkasında size hiddet ve hırs ile bakan, belki yetmiş nevi düşmanlar

var. Bütün bunlara karşı kuvvetli silâhın ve siperin ve kal'an: Uhuvvet-i İslâmiyedir. Bu kal'a-i İslâmiyeyi, küçük adavetlerle ve bahanelerle sarsmak; ne kadar hilaf-ı vicdan ve ne kadar hilaf-ı maslahat-ı İslâmiye olduğunu bil, ayıl!..

Ehadîs-i şerifede gelmiş ki: "Âhirzamanın Süfyan ve Deccal gibi nifak ve zındıka başına geçecek eşhas-ı müdhişe-i muzırraları, İslâm'ın ve beşerin hırs ve şikakından istifade ederek az bir kuvvetle nev'-i beşeri herc ü merc eder ve koca Âlem-i İslâmı esaret altına alır.

Ey ehl-i iman! Zillet içinde esaret altına girmemek isterseniz, aklınızı başınıza alınız! İhtilafınızdan istifade eden zalimlere karşı اِنَّمَا الْمُوءْمِنُونَ اِخْوَةٌ kal'a-i kudsiyesi içine giriniz; tahassun ediniz. Yoksa ne hayatınızı muhafaza ve ne de hukukunuzu müdafaa edebilirsiniz.

Malûmdur ki; iki kahraman birbiriyle boğuşurken;
bir çocuk, ikisini de döğebilir.

Bir mizanda iki dağ birbirine karşı müvazenede bulunsa; bir küçük taş, müvazenelerini bozup onlarla oynayabilir; birini yukarı, birini aşağı indirir.


İşte ey ehl-i iman! İhtiraslarınızdan ve husumetkârane tarafgirliklerinizden kuvvetiniz hiçe iner, az bir kuvvetle ezilebilirsiniz. Hayat-ı içtimaiyenizle alâkanız varsa, اَلْمُوءْمِنُ لِلْمُوءْمِنِ كَالْبُنْيَانِ الْمَرْصُوصِ يَشُدُّ بَعْضُهُ بَعْضًا düstur-u âliyeyi düstur-u hayat yapınız, sefalet-i dünyeviyeden ve şekavet-i uhreviyeden kurtulunuz!..
 

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Malûmdur ki; iki kahraman birbiriyle boğuşurken;
bir çocuk, ikisini de döğebilir.

Bir mizanda iki dağ birbirine karşı müvazenede bulunsa; bir küçük taş, müvazenelerini bozup onlarla oynayabilir; birini yukarı, birini aşağı indirir.

Allah razı olsun , çok isabetli bir konuya değinmişsiniz.
 
A

AhDe_VeFaLi

Ziyaretçi
sanmıyorum büyük bir müdahalede bulunulacağını

yine sözde kalır gibi gelir,
ümitvari olmak gerekirse inşeALLAH seslerin yükseldiği kadar icraatlerde yükselir

kardeşlerimizin acılarına bir nebzede olsa derman olunur inşeALLAH
Bencede bu zamana kadar malesef hep sözde kaldı.

Emeğinize sağlık Ze'Mahşer ve Zeyd abilerim.
 
Üst