Ipin hesabı

Hicran Yürekli Ammar

Kıdemli Üye
Kademeli
Zenginin biri ölümden ve kabirdeki yalnızlıktan çok korkuyormuş. "Öldüğüm geceyi kim kabre girerek sabaha kadar benimle geçirirse servetimin yarısını ona bağışlıyorum" diye vasiyet etmiş. Öldüğünde "Kim birlikte kabre girip sabahlamak ister?" diye araştırmışlar. Kimse çıkmamış. Nihayet bir hamal, "Benim sadece bir ipim var, kaybedecek bir şeyim yok. Sabaha kadar durursam zengin olurum." diye düşünerek kabul etmiş. Vefat eden zengin ile birlikte defnetmişler. Sorgu sual melekleri gelmiş. Bakmışlar kabirde bir ölü, bir canlı var. "Nasıl olsa bu ölü elimizde... Biz şu canlı olandan başlayalım" demişler ve hamalı sorgulamaya başlamışlar. "O ip kimin? Nereden aldın? Niye aldın? Nasıl aldın? Nerelerde kullandın?" Sabaha kadar sorgu sual devam etmiş, adamın hesabı bitmemiş. Sabahleyin kabirden çıkmış.
- Tamam, servetin yarısı senin, demişler.
- Aman,demiş hamal, istemem, kalsın. Ben, sabaha kadar bir ipin hesabını veremedim. O kadar servetin hesabını nasıl veririm?

Hayatını ve hayatın içerisinde istifade edilen lütufların hesabını vermek hafife alıncak şey değildir.


KAYNAK:
AKAR, Mehmet; Mesel Denizi, Nil Yayınları, İstanbul 2001, s. 156
 

enes61

KF Ailesinden
Özel Üye
Aman,demiş hamal, istemem, kalsın. Ben, sabaha kadar bir ipin hesabını veremedim. O kadar servetin hesabını nasıl veririm?
------------------------------------------
peki bu madde peşinde koşanlar senet sepet diye hayatını feda edenler kat kat faiz yiyenler butun hayatını faize endeksleyenler
onun bunun hakkını yiyenler kebair gunahlari işleyenler himi allaha hesap vereceklerine dusunmuyolar
 

__DURU__

KF Ailesinden
Özel Üyedaha öncede okumuştum.sayenizde tazeleme fırsatım oldu emeğinize sağlıklar olsun inşAllah.Allahım hesap sorulacağı gün geldiği zaman hesabımızı kolay verenlerden eyle.kitabımızı sağ elimizle almayı nasip eyle.sıratı selametle geçenlerden eyle Amin,Amin,Amin inşAllah.
 
Üst