Hicri yılbaşı kutlamakda nedir

  • Konuyu başlatan hicri yil
  • Başlangıç tarihi
H

hicri yil

Ziyaretçi
Her firsatta gavurlarin noel 1 ocak kutlamalarina kiziyoruz , tamam biz onlara benzememeliyiz diyoruz. peki hicri yilbasi ve hicri yeni yili tebrik edip kutlamak gibisinden bugune özel dualar ibadetler yapmak ne kadar dogrudur acaba?
 

Moderatörün son düzenlenenleri:
SETR

SETR

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Merhaba
Hicri yılbaşı nedir? Yılbaşı kutlamalarına nasıl bakmalıyız?


Kadir dışındaki gecelerin kutsallığı hakkında Kur'an'da herhangi bir bilgi bulunmaz. Hadiste de Beraet gecesi dışındaki geceler hakkında kesin sayılabilecek bir bilgi ve yönlendirme yoktur. Bu nedenle bazı İslâm bilgin ve hukukçusu bu gecelerin kutlanmasına, hem de bu gecelerde toplu biçimde ibadet yapılmasına bid'at olduğu gerekçesiyle karşı çıkmışlarsa da, İslam toplumu içerisinde bu gecelerde ibadet etmek yaygınlaşmıştır.Ayrıca bu gecelerin kutlanmasını nehyeden bir rivayet de yoktur.

Zaman ve mekânlar bütün kıymet ve kutsiyetini, hakikatte Allah’ın dilemesinden alırlar. Bu İlâhî dileme ise varlıklar için binbir maslahat ve hikmetler içerir. Ayrıca o zaman dilimlerinde gerçekleşen mühim olaylar ve o mekânları dolduran kıymettar mekînler de, içinde bulundukları zaman ve mekâna değer kazandırmışlardır. İslâm’da mübarek zaman dilimlerinin kudsiyeti de meşiet–i İlâhî’den geldiği için, Müslümanlara sonsuz feyz ve bereketin nüzulü için birer vesile olmaktadırlar. Mübarek ay, gün ve geceler, İslâm’ın şeairindendir; hususi kıymetleri ve kerametleri vardır. Kâinat, semavat, feza–yı âlem ve bütün varlıklar1 bu kutlu zaman dilimlerine hürmet etmektedir
 

H

hicriyıl

Ziyaretçi
hicri yıl ile ilgili özellikle cübbeki ahmet hocamızın hadislerden ve saglam kaynaklı alimlerden içtinab ederek paylaştığı güzel dua ve ibadetlere sataşan bazı kendini bilmezler aynı tepkiyi gavurun yılbaşı kutlamasına göstermezken islami ibadet edenlere sataşmasını anlayamıyor ve Allah dan hidayet temenni ediyoruz.
 

Üst