Gönenli Mehmet Efendi Kimdir?

  • Konuyu başlatan Çeşm-i Giryan
  • Başlangıç tarihi
Çeşm-i Giryan

Çeşm-i Giryan

Deneyimli Üye
Üye
1903 yılında Gönen'de doğmuştur. Osmanlı İbtidaiyesi derece ile (birincilik) bitirmiştir. 12 yaşında ise hıfzını tamamlamıştır. Tahsilini İstanbul'da Serezli Mehmet Şükrü Efendinin ders halksında devame etmiş ve kıraat ilminden icazet almıştır.

İmam hatip olarak Gönen Çarşı Camisinde göreve başlayan Gönenli, daha sorna vazifesine İstanbul'da devam etmiştir. Resmi görevi ile birlikte aynı zamanda Kuran Kurslarında fahri hocalık ve fahri vaazlikyapmıştır. Gönenli, 1982 yılında emekliliğe ayrılsa da hizmetine vefat edene kadar devam etmiştir. 1991 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştur. Namaz vakitlerinin dışında cemaatine vaaz ve nasihat ederdi. Vaazlarında öğretmekten daha çok irşat etme, dini hayatı canlı tutma asıl hedefiydi.

Türkiye'de din görevlilerine duyulan ihtiyacı gören Gönenli, Üçbaş Camii, Hacı Hasan Camii ve Hırka-i Şerif Camii Kuran Kurslarında (halktan topladığı yardımlarla) geçinmelerini ve barınmalarını sağladığı binlerce talebenin yetişmesine önderlik etmiştir. Kuranı ve dini ilimleri öğrenmek için Türkiye'nin dört bir yanından gelen bu fakir öğrenciler, tahsillerini Gönen'linin himayesinde tamamlamıştır.

Mekanı Cennet Olsun!

Gönenli Mehmet Efendi Kimdir?
 

Üst