Epilepsi Nöbetinde Yapılması Gerekenler

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Epilepsi diğer bilinen adıyla sara hastalığına neden olan etmen bir kısım beyin hücresinin sıradışı şekilde beynin çalışmasını geçici bir müddetle engellemesi ile meydana gelen bir hastalık türüdür.

Epilepside idrar kaçırma,sara nöbetleri,çene ve adelerde kasılma görülmesi epilepsinin yaygın görülen etkileri arasında yer alır.

Epilepsinin ciddiye alınması gereken rahatsızlık olduğunun bilinmesi gerekir.Epilepsiyi tamamen yok eden herhangi bir tedavi yolu olmasa bile doktor kontrolünde kullanılan ilaçlar neticesinde sara nöbetlerini azaltmak ve ilerleye dönemlerde tamamen yok olmasını sağlamak mümkündür.

Bu nedenden dolayıdır ki epilepside kullanılan ilaçları 1 öğün bile atlamadan düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.Epilepsi nöbetleri çok önemlidir.Eğer bu kriz sırasında dikkatli olunmazsa sonu kötü bitebilecek neticelerle karşılaşılma ihtimali vardır.

Toplum arasında sara nöbeti geçiren kişilerde yapılması gerekenler hakkında yanlış bilinen bazı durumlar vardır.Örneğin sara epilepsi nöbeti geçiren birine soğan koklatılması oldukça yanlıştır.Nöbeti geçirici hiç bir faydası bulunmaz.İşte sara nöbeti sırasında yapılması gerekenler.

Sara nöbetinde yapılması gerekenler:

-Hastanın başına yumuşak yastık türü eşyalarla desteklenmelidir.Bu sayede hastanın başını bir yere çarpması engellenir.

-Nöbet sırasında çene kasılması olmasından ötürü hastanın dilini ısırmaması için yuvarlak yumuşak bir eşyanın çene arasında yerleştirilmesi işlemi yapılabilir.

-Hastanın üstünde kravat gibi rahat nefes almasını engelleyecek öğeler varsa bunun önüne geçilmeli.

-Etrafta bulunan hastaya zarar verecek eşyalar bulunuyorsa buna dikkat edilmeli.


alıntı
 
Üst