En Etkili , Güçlü Silah...

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
S.a kardeşlerim:450674:

En Etkili , Güçlü Silah...!

“En etkili, en güçlü silâh nedir?” derseniz, “Sabır ve merhamettir” desek yanlış söylemiş olmayız. Bu iki silâhın başardığını hiçbir maddî güç başaramaz. Maddî güçlerle ülkeler fethedebilirsiniz, ne var ki kalıcı olamazsınız. Ama bu manevî silâhlarla kalıcı ve sürekli olarak gönüller fethedebilirsiniz.

Zordur, fakat büyüktür, o ölçüde önemlidir bu duygular. Gönüllere taht kurmanın en etkili yollarından biridir. Sabır ve merhametin başaramayacağı zorluk yoktur. Geçilmezler onlarla geçilir, aşılmazlar onlarla aşılır.

Sarp yokuş ancak bunlarla aşılabilir. Kur’ân da öyle buyurmuyor mu?

Nedir bu sarp yokuş? İsterseniz Kur’ân’ı dinleyelim:

“Sarp yokuşun ne olduğunu bilir misin?

“O, köle âzâd etmektir.

“Yahut yakını olan bir yetimi veya çok düşkün bir yoksulu açlık gününde doyurmaktır.

“Sonra da, îmân eden ve birbirine sabır ve merhamet tavsiye edenlerden olmaktır.

“İşte onlar hayır ve bereket ehli olan Ashâb-ı Meymenedir.

“Âyetlerimizi inkâr edenler ise, uğursuzluk ehli olan Ashâb-ı Meş’emedir.”1

Sahabe sarp yokuşu aşan insanlar topluluğudur. Sonraki dönemlerde de insanlar bu buyruklara kulak verdikleri ölçüde başarılardan başarılara koştular. Osmanlı da asırlar boyunca hükmetmesinde bu iki silâhtan büyük ölçüde yararlanmıştı.

Sabır hayatımızda ne kadar önemlidir ki, Kur’ân sabredenlerin mükâfatının hesapsız olduğunu2 bildirmektedir. Ve onlar yapmakta olduklarının daha güzeliyle ödüllendirilirler.3

Cennet hazinelerinden bir hazinedir sabır. Allah’ın kullarına ihsan ettiği en büyük nimetlerden biridir. Öyle ya sabır olmasa farzları hangi güçle yapabilirdik? Haramlardan nasıl kaçınabilirdik? Belâ ve musibetlere nasıl göğüs gerebilirdik?

Merhamet de göktekilerin dahi merhametini celbedecek kadar etkili bir haslettir. Bizim başkalarına merhamet etmemiz Allah’ın da merhametini celb etmeye vesile değil midir?

Sarp yokuşu aştıran bu güzel duygular için Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Allaha emanetsiniz kardeşlerim vesselam :450674:

Yazar: Şaban Döğen :450674:


Dipnotlar: 1- Beled Sûresi: 12-19. -2- Zümer Suresi: 10. -3- Neml Suresi: 96.
 
Üst