Dilin Afetleri

Vuslat 71

Çalışkan Üye
Kademeli
#1
D İ L İ N A F E T L E R İ


بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ

Değerli Müslümanlar ! şüphesiz ki dilin bir çok afetleri vardır. Bunlar insanı bu dünya hayatında da ahiret hayatında da rezil ve perişan eden şeylerdir….. İşte bundan dolayıdır ki bu sohbetimde önce kendi nefsimi sonra da siz değerli kardeşlerimi bu konuda bilgilendirmeyi veya uyar-mayı istedim…

Allah Resulü s.a.v birçok hadisi şeriflerinde Müslümanlara dilin afetlerinden bahsetmiş ve onları sık sık uyarmıştır…

( …. Ebu Said el-Hudri r.a’dan. Resulullah s.a.v buyurdular ki : İnsan oğlu sabaha vardığı zaman bütün uzuvlar dil’e yalvararak şöyle derler : Bizim hakkımızda Allah’tan kork ; çünkü biz ancak seninle kaimiz, doğru olursan doğru oluruz, eğri olursan eğri oluruz. )

TİRMİZİ : 4.C.2518.N

Allah resulü s.a.v, kendisinden kurtuluş için fetva isteyen bir kimseye bakınız ne buyururlar.

( ….Ukbe b.Amr r.a’dan.Dedi ki: Resulullah s.a.v’e,Ya rasulallah ! Kutru-luş nedir ? . S.a.v buyurdular ki : Diline hakim ol …)
TİRMİZİ : 4.C.2517.N

Yani kurtuluş için en önemli vesilelerden bir tanesi de insanın diline hakim olmasıdır…. Çünkü dil, kullandığı sözlerle sahibini cehennemin dibine kadar yuvarlayabilir.

( … Muaz İbn Cebel r.a’dan. Dedi ki : Ben bir seferde Peygamber s.a.v ile beraberdim.Yürümekte iken Resulü erkeme yakın bulundum …… Bunun üzerine Resulü Ekrem dilini tuttu ve bana : Kendi selametin için şuna sahip ol, buyurdu…………….. )
TİRMİZİ : 4.C.2749.N


İNSANI CEHENNEME SÜRÜKLEYEN EN ETKİLİ VESİLE DİLDİR


Ey Müslüman ! unutmaki insanı cehennemin dibine sokmaya vesile olan en etkili uzuv dil’dir….

( … Allah resulü s.a.v’e “……..Ya resulallah ! insanları en çok cehen-neme sürükleyen şey nedir, diye soruldu. Resulullah s.a.v : Ağız ve ferc’tir, buyurdular “ )
TİRMİZİ : 3.C.2072.N
( … Muaz İbn Cebel r.a’dan. Dedi ki : Bir sefer de Peygamber s.a.v ile beraberdim.Yürümekte iken Resulü erkeme yakın bulundum……. Dedim ki ; Ya rasulallah ! biz konuşmalarımızdan dolayı da hesaba çekilecek miyiz ? Resulullah s.a.v buyurdular ki : Annen hasretine yansın ey Muaz ! İnsanları yüz üstü cehenneme sürükleyen dillerinden başka bir şey midir zannediyosun . )
TİRMİZİ : 4.C.2749.N


DİLİNE HAKİM OLANA CENNET MÜJDESİ


Ve yine unutmaki ey Müslüman ! insanı cennetin en A’lasına sokmaya vesile olan en etkili uzuv da dil’dir….

( … Sehl b.Sa’d r.a’dan. Resulullah s.a.v buyurdular ki : Kim bana iki çenesi arasındaki ile, iki bacağı arasındaki hakkında teminat verirse, ben de ona cenneti teminat ederim. )
TİRMİZİ : 4.C.2520.N

( …. Ebu Hureyre r.a’dan. Resulullah s.a.v şöyle buyurdular : Allah her kimi iki çenesi arasındakinin şerri ve iki bacağı arasındakinin şer-rinden korursa, şüphesiz o kimse cennete girer. )
TİRMİZİ : 4.C.2521.N

Akıllı insan, konuşmalarını hafife almayan kimsedir… Ve yine akıllı insan dilin afetinden çokca korkan insandır.

( …Sufyan b. Abdullah es-Sekafi r.a’dan. Dedi ki : Ben resulullah s.a.v’e ; Ya rasulallah !............. Benim için, kendisinden en çok korkacağım şey nedir ? diye sordum. Resuli Ekrem dilini tutarak “ işte budur “ buyur-dular. )

TİRMİZİ : 4.C.2522.N
 

A

AhDe_VeFaLi

Ziyaretçi
#3
O gün, kendi dilleri, elleri ve ayakları aleyhlerinde yaptıklarına dair şahitlikte bulunacaklardır. (24/24)

Önce cehennemin kapısını aralıycak sonrada aleyhimizde şahitlik yapacak. Allah zulcelal yardımcımız olsun.