Bilgisayarlardaki SID Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Öğrenilir?

  • Konuyu başlatan out of whack
  • Başlangıç tarihi
O

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Bilgisayarlardaki SID Nedir? Ne işe Yarar? Nasıl Öğrenilir?

SID : Security Identifier : Bilgisayarların TC Kimlik Numarası gibi düşünülebilir. Makine ilk kurulduğu anda bir SID numarası oluşturulur ve bu makineye özel unique bir numaradır.

SID Nedir?
İşletim sistemlerinin kurulumu sırada oluşturduğu ve her yeni kuruluda bir öncekinden bağımsız olarak aldığı kimliğe denmektedir. Açılımı “Security Identifier” olarak geçmektedir. SID her bir bilgisayara essiz atanmaktadır. Domaine dahil edilmiş bir işletim sistemi üzerinde ki SID o makinenin fiziksel tanimlayıcılarını kullanarak kendini belirleyen özel bir Hex yapısı oluşturur. Sadece küçük bir hex yapısı o bilgisayara ait bütün özellik ve öğeleri Servera gösterebilir. Bu görevlendirme ve yetki alanları server harici lokasyon edilmiş ağlarda da geçerlidir.

SID Ne İçerir? İçeriğinde Bilgisayar Adı , eğer domain’e dahil edildiyse dahil edildiği yapının özellikleri , işletim sisteminin özellikleri , ağ ve makanik yapının fiziksel (mac) adresleri , Etki ve yetki alanlarındaki yetkilendirmeler yer almaktadır. SID’yi aşağıdaki örnekte farklı segmentlere bölerek inceleyelim.SID Örneği : “S-1-5–21–3623811015-3361044348-30300820–1013“

S-1-5 – Standart yapıda bir ön ektir. Burada 1 versiyon numarasıdır. 5 ise SID’nin NT tarafından verildiğini gösteren tanımdır.

21 – Yine bir NT ön ekidir.

3623811015-3361044348-30300820 – Bu bölüm ise domaine özgü olan 32-bitlik belirleyici numaradır. Domain kurulumunda bu 3 blok otomatik olarak oluşur ve aynı domain içindeki bütün objeler için bu bloktaki değerler aynı olmaktadır.

1013 – ise RID değeridir , açılımı Reletive Identifier’dır. Ve SID numarası içerisinde ait olduğu objeji benzersiz kılan ve diğer objelerden ayıran numaradır. Her yeni hesap benzersiz bir RID numarasına sahiptir. Hatta eski kullanıcı ile aynı isim ve bilgiler kullanılsa bile RID her zaman farklıdır. Dolayısıyla yeni açılan kullanıcının adı eski kullanıcı ile aynı olsa da RID numarası farklı olacağı için eski kullanıcının haklarını hiçbir şekilde kullanamayacaktır.

SID Nasıl Öğrenilir? Başlat – Çalıştır’ı (kısayol olarak Win + R) açalım. CMD yazıp Enter’ladıktan sonra Command Prompt ekranı gelicek.whoami /all ve whoami /groups /SID komutlarıyla SID numaranızı öğrenebilirsiniz.

 

Üst