Aşure nedir niçin yapılır

  • Konuyu başlatan Misafir Sorusu
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Sorusu

Ziyaretçi
Aşure günü hakkında bilgiler istiyorum. Aşure nedir sadece yemek adı mı? Aşure günü niçin kutlanır? Aşure gününde neden aşure yapılır gibi aklıma takılan soruların cevabını sizlerden alabilirsem ne mutlu bana. İyi günler.
 

İslami Sorular

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Muharrem ayı içerisinde yer alır aşure günü. Muharrem ayı hicri takvimin ilk ayı olmakla birlikte bu ayda önemli olaylar da vuku bulmuştur. Muharrem dört haram aylardan birisidir. Muharrem ayında bulunan ve 10. günü olan aşure gününde ise bir çok hüzünlü ve hayırlı hadisler kaderin çizgisine aksetmiştir.

Muharrem ayında ise oruç tutmak faziletlidir. Şöyle ki, Hz. Aişe'nin bildirdiğine göre, Hz. Peygamber (asv)'in Ramazan'dan sonra en çok oruç tuttuğu bir ay olarak da bilinir.

"Ramazan ayından sonra oruç için en faziletli ay Muharrem ayıdır."(Müslim, Sıyam, 202-203) diye buyurmuştur.

Bu özel günde sadakada vermek ve ikramda bulunmak da yapılabilecek güzel işlerden olacağından, aile, komşu ve yakınlarına bu günde ikramda bulunulur. Efendimiz bir hadisinde aşure günü için aile efradına daha çok ikramda bulunulmasını tavsiye etmektedir.

"Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(et-Tergîb ve'l-Terhİb, 2/116)

Bu nedenle aşure günü herkes imkanı ölçüsünde, akraba, komşu ve yetimlere elinden geldiğinde ikramda bulunur. Fakat aile bütçesini çok zorlamaya çok lüzum yoktur.
 

Üst