Afrikada kadın olmak hele birde müslümansan????

enes61

KF Ailesinden
Özel Üye
Muâyene ederken çırılçıplak soyunmamızı istiyorlar. Sonra da: “-Hani siz Müslümanlar, ?

Afrika deyince, çaresizlik ve özellikle kadınlar açısından zorlu bir imtihan akla gelir. Ama ben çaresizliğin, acının ve çifte standardın en çok yaşandığı hastahânelerden bahsetmek istiyorum. Bir gün ablamla Hıristiyan hastahânesine gitmiştik. Bulunduğumuz bölgede zaten Müslüman hastahânesi yok! Oradaki doktorlar da hırıstiyan oldukları için Müslümanlara çok onur kırıcı davranıyorlar. Muâyene ederken çırılçıplak soyunmamızı istiyorlar. Sonra da:
“-Hani siz Müslümanlar, örtülü idiniz. Bakın, biz sizin her yerinizi görüyoruz!..” deyip alay ediyorlar.
**************************************************

Burkino Faso’da bir arkadaşım, doğum esnâsında hastaneye gitmek zorunda kaldı. Doğum yapacağı odaya tam beş tane hırıstiyan erkek doktor girdi. Doğum yaptığı oda, bahçe katındaydı. Bütün pencereleri sonuna kadar açtılar. Dışarıdan herkes kolaylıkla içeriyi görebiliyordu. Arkadaşım müslüman olduğu için bundan rahatsız olduğunu söyleyince:
“-İstemiyorsan kalkıp gidebilirsin!..” dediler.
O, çok zor durumda idi. Gözyaşları ve büyük bir utanç içinde orada doğum yapmak zorunda kaldı. Orada sudan sonra en büyük ihtiyaç hastahâne, Müslüman hastahânesi.. Çünkü oradaki bazı insanlar, bu zulümlere mâruz kalmamak için hırıstiyan oluyorlar. Bir Euro tutmayan tetanoz aşısını alamadığı için müslüman kadın ve çocuklar ölüyor.


*******************************************************

müslümanlara seslenirken hep “Koyunlar!” diye çağırırlar. Bir gün başımdan ayağıma kadar bir elbise giydim ve çarşıya gittim. Orada bir hıristiyan bana seslenerek:
“-Bir gün biz tamamen buraların hâkimi olacağız. Şu üstüne giydiğin şemsiyeyi (başörtüyü) tamamen çıkartacağız!..” dedi.
Pazarda da Müslümanlarla alışveriş yapmak istemiyorlar


*****************************************************

Türkiye’den baktığınızda, Afrika’da kadın olmak nasıl bir duygudur?

Orada kadın olmak, köle olmaktır. İnsan olduğuna pişman olmak demektir!.. Kadın isen, saygı göremezsin!.. Her şeyin sorumluluğu senin omuzlarındadır. Bir kız, 14 yaşında evlenir. Kocası, evde onu bir güzel dövüp ardından da çalışmaya gönderir. Evdeki çocuklarının karnını doyurmalısın, elbisesini bulup giydirmelisin. Eğer bunları anne de yapmazsa, çocuk aç da kalır, açıkta da... Kadın, her işi yapan bir makine gibi... Annenin tek sevinci vardır; çocuğunun büyüyüp hayatını kurtardığını görebilmek!..

*****************************************************


Afrika’da kadın olmak zor, ama Müslüman kadın olmak çoooook daha zor!..****************************************************


Biz Müslümanlar çok güçlüyüz. Fakat aramızda birlik ve beraberlik olmadığı için zayıflamışız. İnşâallâh, hep beraber olalım. Bizler, hrıstiyanların gücü altında eziliyoruz; açlık var, ama susuzluk daha çok!.. Hele Müslüman hastahânelerine ve doktorlara ihtiyacımız, bütün diğer ihtiyaçlarımızın önünde… Çünkü onlar, ellerindeki bu tıbbî imkânları kullanarak, dinimizi, ahlâkımızı elimizden almaya çalışıyorlar. Biz, aç yaşayabiliriz; ama dinimiz olmadan, ahlâkımız olmadan yaşamak bizlere çok ağır geliyor. Bize duâ edin, çünkü biz size hep duâ ediyoruz.”

***************************************************

15 kişi Kamerun’dan, 9 kişi Burkino Faso’dan olmak üzere toplam 24 kardeşimiz; gönüllerini doyurmak, İslâm’ı en güzel şekilde öğrenmek ve öğretmek üzere Mehmed Âkif Ersoy Kız Kur’ân Kursu’nda (Ümraniye) eğitim ve öğretim için gayret sarf ediyorlar


************************************************
yazının tamamı için ; Şebnem Dergisi "Allah, Afrika'yı Unutmadı!"

desteğimizi eksik etmeylim ; yardımı yatırırken "afrika kamerun müslüman hastanesi" açıklamasını eklettirerek İHH insanı yardım vakfına yardımlarımızı ulaştıralım

istanbulda olan arkadaşlar ümraniye mehmet akif ersoy kız kur'an kursu ile irtibata geçebilir ...


selam sevgi dua ile ...

alıntı
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
A

AhDe_VeFaLi

Ziyaretçi
Biz, aç yaşayabiliriz; ama dinimiz olmadan, ahlâkımız olmadan yaşamak bizlere çok ağır geliyor. Bize duâ edin, çünkü biz size hep duâ ediyoruz.”
:agla: :agla:
 
Üst