Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Peygamber efendimizin sünnet çeşitleri ve örnekleri nelerdir?

Konusu 'Sizin sorularınız' forumundadır ve Kayıtsız Üye tarafından 16 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Peygamber efendimizin sünnet çeşitleri ve örnekleri nelerdir?
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Aralık 2013
  Sponsorlu bağlantılar
 2. Münzevi

  Münzevi KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  1.604
  Beğenileri:
  1.524
  Ödül Puanları:
  2.158
  Sünnet çeşitleri 3'tür.Bunlar sözlü, fiili ve takriridir.

  1-Sözlü Sünnet (diğer adıyla kavli);

  Sünnet, Allah Resûlü’nün (sav) mübarek sözleridir; yani sünnetin bir bölümünü O’nun nurlu sözleri teşkil eder ki, bunlar, Kur’ân’da yer almayan, fakat bütün fukahâca fıkıh kitaplarına alınıp, pek çok hükme esas kabul edilen O’na ait nurefşan beyanlardır ki, misal olarak şunları zikredebiliriz:
  a. Efendimiz (sav), “Varise vasiyet yoktur.” buyururlar. Yani, miras bırakan kimse, kendisine vâris olacak biri için mirasından vasiyette bulunamaz.

  b. Yine, usûl-i fıkıhta yer alan bir başka mübarek sözlerinde Efendimiz (sav), “Zarar verme ve zarara zararla mukabele etme yoktur.” buyurmuşlardır. Yani, kimseye zarar verilemeyeceği gibi, birine zarar veren kişiye de zararla mukabele edilemez.

  c. Allah Resûlü’nün bir diğer mübarek sözlerinde ise şöyle buyurulmaktadır: “Yağmurların ve akarsuların suladığı arazide öşür (onda bir), hayvanlar ile sulanan arazide öşrün yarısı (yirmide bir) zekât vardır.”

  d. “Deniz suyuyla abdest alabilir miyim?” diye soran bir sahâbîsine Allah Resûlü, dünya kadar fetvalara esas teşkil edecek şu mübarek sözüyle karşılık verir: “Onun suyu temiz, ölüsü de helâldir.”​

  2-Fiili Sünnet

  Rasûl-i Ekrem’in (sav) davranışları ve hareketleriyle ortaya koyduğu sünnetdir ki, bunlarla konulan hükümler, Kur’ân’da sarihen zikredilmemiştir. Meselâ; Kur’ân-ı Kerim’de namaz emredilmiş olduğu ve bazı yerlerinde “rükû edin, secde edin” gibi emirler bulunduğu; hattâ umumi bazı vakitler zikredildiği hâlde, kesin olarak hangi vakitlerde ve kaç defa namaz kılınacağı, namazın nasıl eda edileceği, onun farzları, vacipleri ve nelerin namazı bozduğu açıklanmamıştır. Bütün bu hususlarda, sünneti nazara veren Efendimiz (sav): “Beni, nasıl namaz kılıyor görüyorsanız, siz de öyle kılın.”5 buyurarak, sünnetin husûsî teşrî’ine işaret etmişlerdir. [Bu noktada, Efendimiz’in namazının önceki ümmetlerin namazı gibi olduğu da asla söylenemez; kaldı ki, bu noktada tek bir kayıt bile yoktur.] Yine, menâsik-i hacc mevzuunda da Efendimiz, “Haccın menasikini benden alın.”6 buyurmuşlardır. Yani, sünnet olmasaydı, nasıl, ne zaman, kaç vakit, kaç rekât namaz kılacağımızı ve nasıl haccedeceğimizi bilemeyecektik.

  3-Takriri Sünnet

  Resûlullah (sav), ashâbında gördüğü bazı hoşuna gitmeyen davranışları usûlünce tenkid buyururlardı. Meselâ minbere çıkar ve isim tasrih etmeden, “Cemaate ne oluyor ki, falan şöyle yapıyor?!” diye ikaz ve tembihte bulunurlardı. Bu arada, bazen de gördüğü davranışları menetmez ve sükûtuyla onları tasvip buyururlardı ki, bu da sünnetin takrirî kısmını teşkil etmektedir. Hadîs ve fıkıh kitaplarında bu kısmın misalleri de çoktur.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Aralık 2014
  SETR ve ma'vera bunu beğendi.
 3. ma'vera

  ma'vera Emektar Özel Üye

  Mesajlar:
  9.754
  Beğenileri:
  2.278
  Ödül Puanları:
  4.916
  Aferin, çok güzel olmuş...
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Aralık 2014
  SETR ve Münzevi bunu beğendi.
 4. SETR

  SETR © ◄ كُن فَيَكُونُ ►

  Mesajlar:
  1.618
  Beğenileri:
  580
  Ödül Puanları:
  2.712

  Güzel bir cevap @Münzevi seni daha sık aramızda görmek isteriz.
   
 5. sünnetler

  sünnetler Guest

  Peygamberimizin hayatı boyunca yaşayarak bize bıraktığı birçok mükemmel sünneti vardır ancak peygamberimizin en büyük sünneti emribil maruf nehyi anil münkerdir yani iyiliği emredip kötülükten sakındırmaktır, bu sünnetini çoğu zaman unutuyoruz defaatle hatırlamak ve hatırlatmakta fayda vardır.
   
 6. peygamber efendimizin en önemli ve en birinci en önemli sünneti Allahın emir ve yasaklarını anlatmaktır
   
 7. AFFERUN GARDAŞ SEVDUM SENU! İyi adamsun hayurlu işlar...
   

Sayfayı Paylaş