Peygamber Efendimiz Cuma Namazından Sonra Nafile Namaz Kılmış mıdır ?

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Peygamber Efendimiz Cuma Namazından Sonra Nafile Namaz Kılmışmıdır ?

Cuma'dan Sonra Nafile Namaz Kılmak:

Cuma nama*zından sonra iki veya dört rekât nafile namaz kılmak müstehaptır. Bu namazı hanımların evlerinde kılmaları daha faziletlidir.

İbni Ömer (radiyallâhu anh) anlatıyor; 'Peygamber (sallallâ*hu aleyhi ve sellem) Cuma'dan sonra (mescitte) namaz kılmazdı. Gider, evinde iki rekât kılardı'. [124]

Ebû Hureyre (radiyallâhu anh) anlatıyor; 'Peygamber (sal*lallâhu aleyhi ve sellem) 'biriniz Cuma namazı kıldığında, Cuma namazından sonra dört rekât (nafile) namaz kılsın' buyurmuş*tur.[125]

Hatırlatma:

Cuma namazından sonra nafile namazı mescitte kılmak is*teyen, farz namazla nafile namazın arasını, ya yerinden ayrılarak veya bir konuşmayla ayırmalıdır. Es-Sâib bin Yezîd anlatıyor; 'Maksurede, Muâuiye ile birlikte Cuma namazı kıldım. Selam verince, olduğum yerden kalktım ve (nafile) namaz kıldım. (Muâ*uiye) içeri girdiğinde bana haber gönderdi ve; 'yaptığını bir daha yapma! Cuma'yı kıldıktan sonra, hiç konuşmadan veya yerini değiştirmeden namaz kılma. Çünkü Allah'ın Peygamberi (sallal*lâhu aleyhi ve sellem) bize böyle emretti' dedi. [126]

[124] Buhârî, 937; Müslim, 822.

[125] Müslim, 882; Ebû Dâvûd. 1118; Tirmizî, 522.

[126] Müslim, 883; Ebû Dâvûd, 1129; Ahmed, 4/95.