Notu Gizle
SORU'NU SOR cevabını size iletelim. Soru sormak için TIKLAYINIZ.

Hz Aişe Validemizin Rüyası

Konusu 'HANIM SAHABELERİMİZ' forumundadır ve rumuzkederli tarafından 18 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. rumuzkederli

  rumuzkederli Deneyimli Üye Kademeli

  Mesajlar:
  111
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  7
  Hz. Aişe Validemizin Rüyası
  Bir gün Hz Aişe validemiz rüyasında semadan peş peşe üç tane ay, ayın on dördü gibi parlayarak evine indiğini görüyor. Bu rüyayı Rasülullah Efendimize anlatmıyor da babasına anlatıyor:
  ─Babacığım bu gece semadan buraya doğru peş peşe bir ay, daha sonra bir ay daha, daha sonra yine bir ayın daha evime indiğini gördüm. Hz. Ebubekir Efendimiz biraz düşünüyor ve cevap veriyor:

  ─Evet sevgili kızım. Yeryüzünün en hayırlılarından üç kişi senin evine inecektir.

  Hazreti Aişe validemiz cevabı tam olarak anlayamamıştır. Aradan yıllar geçmiş, Rasülullah (s.a.v.) 63 yaşında bu dünyadan ebediyete, insanlığa Kur’an ve sünnetini bırakarak bir ay gibi kayıp gitmiştir. İrtihalinde, Rasülullah (s.a.v.)’in hanesine defnedileceğine icma ile karar verildi Aişe validemizin evine defnediliyordu. Hz Ebubekir (r.a.) gözleri yaşlı olduğu halde:
  ─Kızım Aişe, hani sen bir rüya anlatmıştın bana, işte o ayın biri Rasülullah Efendimiz idi.

  İki ayın daha inmesi gerekiyordu. Aradan iki yıl bir ay geçti. Sevgili Peygamberimizin ilk halifesi, kayınpederi, yeryüzünde Efendimizden sonra ümmetin en hayırlısı, Muhacirinin öncüsü, imanın, itaatin öncüsü Sıddık-ı Ekber hastalanmıştı. Yanındakilere :
  ─Naşımı yıkadıktan namazımı da kıldıktan sonra beni Huzur-u Rasülullah’a götürürsünüz. Kapıya gelince dersiniz ki “Ey Allah’ın Rasülü, sana seni seveni getirdik, kabul buyurur musunuz,” dersiniz. İçeriden ses gelecektir. Eğer kabul buyururlarsa beni Rasülullah’ın ayak ucuna defnediniz.
  Ashab-ı Kiram aynen denildiği gibi yaptı. Alemlerin Efendisinin kapısına geldiklerinde içeriden “Seveni sevilene kavuşturunuz” nidası Ravza-i Mutahhare’de yankılanıyordu. Hz. Ebubekir Efendimiz ikinci bir ay olarak Hz. Aişe validemizin evine defnedildi.
  Üçüncü bir ayın daha inmesi gerekiyordu. On yıl Müslümanlara hizmet ettikten sonra, büyük bir adaletle, Cenab-ı Hakk’ın verdiği kudretle Allah Rasülünün sünnetini şarka, garba yayan; kölesi ile Filistin’e gelirken on kilometre kadar gittikten sonra münavbeyle devesini yeden kölesine “Sen şimdi deveye bin, deveyi ben yedeceğim” diyen Hz Ömer (r.a.) üçüncü ay olarak da Rasül-ü Ekrem Efendimizin Hane-i Saadetlerine inmesiyle Hz. Aişe validemizin ruyası da gerçekleşmiş oldu.
  Hz. Ömer (r.a.) ile Hz. Ebubekir Efendilerimizi sevmek ehli sünnet ulemasına göre imanın alametindendir. Buğzetmek ise imanın izalesine sebep olur.
  Rabbim şefaatlerine mazhar buyursun.
  Selam ve Duâ ile
   
  kurtuluş, ma'vera ve sahasan bunu beğendi.
  Sponsorlu bağlantılar
 2. sahasan

  sahasan © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Forum Administrator

  Mesajlar:
  13.118
  Beğenileri:
  4.065
  Ödül Puanları:
  9.820
  Çok güzel bir konu , Allah razı olsun.
   
  kurtuluş ve ma'vera bunu beğendi.
 3. kurtuluş

  kurtuluş KF Ailesinden Özel Üye

  Mesajlar:
  3.321
  Beğenileri:
  1.830
  Ödül Puanları:
  4.657
  Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

  “Kim bize bir iyilikte bulunmuşsa mutlaka karşılığını ödemiş bulunuyoruz. Ancak Ebu Bekir müstesna.

  O öyle iyiliklerde bulunmuştur ki karşılığını ancak Allah-u Teâlâ kıyamet gününde ona ihsan buyuracaktır. Hem sonra, başkasının bağışladığı mal, Ebu Bekir’in bağışladığı kadar bana faydalı olmamıştır.” (Ebu Dâvud - Tirmizi)

  “Allah-u Teâlâ hakkı, Ömer’in diline ve kalbine koydu.” (Ebu Dâvud: 2962)
   
  Son düzenleme: 27 Şubat 2014
  sahasan ve ma'vera bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş