Yeni Forum Sistemi;Xenforo(Tema Değişimi, Anket)

 • Konuyu başlatan Münzevi
 • Başlangıç tarihi

Xenforoya geçelim mi?

 • Geçelim

  Kullanılan: 8 88.9%
 • Geçmeyelim

  Kullanılan: 1 11.1%

 • Kullanılan toplam oy
  9
Münzevi

Münzevi

KF Ailesinden
Özel Üye
S.Aleyküm/A.Selam

Arkadaşlar bu konuda sizlere Xenforo'yu elimden geldiğince tanıtmaya çalışacağım.Son zamanlarda en çok yükselen forum scriptleri arasında yer alan ve birçok kişinin takdir ettiği xenForo yu tanıyalım.

vBulletin kurucularından Kier Darby bir süre önce vBulletin ekibinden ayrılmasından sonra daha önce Jelsof'ta çalışmış olan Ashley Busby
ve Mike Sullivan ile birlikte forum platformlarına yeni bir soluk getirecek iddiası ile XenForo adını verdikleri bir forum yazılım sistemi kurdular.(1)
Basit arayüzü, kullanıcı dostu olan yep yeni bir sistem, performans için optimize edilmiş zend kütüphanesini
css & javascript & ajax teknolojilerini kullanan xenforo öte yandan seo dostu. Arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayacak özelliklere sahip.

Kf kullanıcılarına görsel olarak Xenforo Forum script'inin görsellerini'de göstermek isterim.
Aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere vBulletin gibi karışık değil, daha basit ve daha sade, yalnız dikkatinizi çekmek isterim basit derken Xenforo'yu kücümsemek istemedim aksine daha iyi olduğunu ifade etmek istedim, islami bir forum için sade her zaman daha iyidir, hem göz yorulmaz, hemde kullanıcının kafasını karıştırmanın da bir manası olmaz (Münzevi'nin izlenimleri) :)Kategori içerisindeki konular ve yazılan cevaplarda işte bu şekilde ekrana yansıyor..


Aşağıdaki gördüğünüz resimde ise üyeler paneli bulunmaktadır.Detaylar resim üzerine bakılınca anlaşılır umarım :)
Resme bakalım:Şimdi konu açma panelini gezelim bakalım vBulletin'den farklı olarak bizlere neler sunuyor, burayı 2 görselle izah edeceğim ;)
1 resim'de görüldüğü gibi vBulletine göre daha basit, her ne kadar vBulletin burada daha avantajlı görünsede kişisel olarak buraya ben daha cok seviyorum sade ve kullanışlı :)


Aşağıda ki resimde konu açma paneline ait 2.resimdir, burada görüldüğü gibi konu açıyoruz açtığımız konuya forum üzerinden resim ekleyebiliyoruz :) Tabi yönetici müsade ederse :)


Şimdi profil ayarlarına bakalım :)Benimde arayüz olarka en sevdiğim yer ise işte bu resimde ;)Facebook kullananlar olaya daha vakıf olacaklardır, forum scripti bizlere istediğimiz yerdeki bildirimleri bize iletiyor ayrıca ödül sistemide script'de mevcut :)Buradan da uyarı/bildirim paneline bakalım :)


Şimdi son olarak detaylı profilimize bakalım :)Aşağıda da görüldüğü gibi Forum scripti diğer sistemlere göre daha sosyal :)Evet dostlar bir yazımızın sonuna da geldik, konuyu açmamın asıl sebebi yöneticimiz "Sultan Mehmed" Xenforo'yu cok beğenmiş ve bizde yeterli beğeniyi yakalarsak inşallah Xenforo'ya geçeceğiz :) Tabiki son söz yine site sahiplerinin :)Bu beğeniyide ancak anket sayesinde öğrenebiliriz. Bende bu görevi üstlenerek sizlere xenforo sistemini bir nebzede olsa tanıttım, eğer cok meraklıysanız, üllkemizde bir çok xenforo forum scriptli site mevcut onlara bakabilirsiniz ben 1 tane örnek göstereyim size "kendimbuldum.com" adresinden daha detaylı meraklarınızı giderebilirsiniz.

Tam olarak vBulletin'e geçilince nelerin kaybedileceği hakkında pek bilgim yok ama Blog kısmındaki yazılar gideceğini biliyorm.

Sizde eğer diğer forum scriptine geçmek istiyorsanız fikirlerinizi yazarsanız ve anketimize katılırsanız cok seviniriz.

Diğer scripte geçmek istemeyenler nedenlerini de yazarsa cok seviniriz.
Dipnotlar:
1-http://pascalya.blogspot.com/
 

yuzarsif

yuzarsif

Her İnsan Ölümü Tadacaktır...
Özel Üye
iyiymiş ama kunfeyekun daha güzel
 

ma'vera

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Kunfeyekun elbette güzel, ama vBulletin sistemi kunfeyekun kadar güzel değil for ever xenforo :) yukarıdaki anketimizide katılırsanız surece ilişkin durumlar daha cabuk ortaya cıkar :)
Xenforo, dediğiniz gibi daha daha sade.Gözü yormuyor ve dikkati dağıtacak şeyler yok. İlk bakışta sanki terkedilmiş,in ve cinin top oynadığı bir yer gibi duruyo.Ama belki herkes orada olursa aynı izlenimi bırakmaz. Bu işlerden siz daha iyi anlıyorsunuz. İşi bilenlerin değerlendirmeleri dikkate alınmalı. Madem artısı çok,geçelim bari...:anlastık:
 

Münzevi

Münzevi

KF Ailesinden
Özel Üye
Arkadaşlar bir noktaya daha dikkat cekmek isterim ki örnek olarak tanıttığım site Xenforo sisteminin en sade sistemidir, daha üzerinde tasarımsal faliyet yapılmamıştır, vBulletin'de ilk başlarda cok sade olur, bu haline gelmesinin tek sebebi Webmaster'in ilgisinden, aynı sekilde ilgilenilirse Xenforo sisteminide bu siteden daha ileride göreceğimiz kacınılmaz olacaktır.Alternatif olarak sizlere 3 5 Xenforo Scripti kullanılmış sistem tasarım örnekleride sunmak istiyorum bknz:

Örnek Site 1:Minecraft Türkiye
Örnek Site 2:Teknolojinin Tek Ortamı - MMORPG Oyunlar,MMOFPS Oyunlar,XenForo Türkçe Destek
Örnek Site 3:islam forumu - islami paylaşım

Görüldüğü gibi gerek hız gerekse kullanıcı dostu olan xenforo kullancılarını sevindiriyor.
Kişisel olarak yine neden vBulletin değil;
Çünkü hantal.
Yavaş
Her linkte sayfa yenilemek zorundayım.

Xenforonun tek eksik tarafının Post kısmı olduğunuda ilaveten eksiklik olarak görsemde, yinede hoş.
vBulletin İstemiyoruz!!!!!!!!!!!!!!!(m :D)

Vesselam.
 

ömr-ü diyar

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
örnek 3 te verdiğiniz site gıbı olacaksa renkli içerik açısından logo açısından geçelim ama sade olacaksa site şuankı halı gıbı geçmeye gerek yok .yınede kf hakkında hangısı hayırlıysa o olsun
 

Münzevi

Münzevi

KF Ailesinden
Özel Üye
örnek 3 te verdiğiniz site gıbı olacaksa renkli içerik açısından logo açısından geçelim ama sade olacaksa site şuankı halı gıbı geçmeye gerek yok .yınede kf hakkında hangısı hayırlıysa o olsun
Aynı fikirdeyim :) Görsellik ve hız kullanıcılar için öncelikli :) Seo webmaster işi :)Adminleri Ömr-ü Diyar'ın yazısına cevap bekliyoruzzzzzzzzzzzzzzzz :)
 

*Mujaahed*

*Mujaahed*

KF Ailesinden
Özel Üye
ftp deki herşey olduğu gibi taşınabiliyorsa geçilmesi iyi olabilir.
duydum ki server almış kunfeyekun, kf hosting işlerine girecek galiba hosting ne kadar mehmet abi? :)
 

sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Geçelim diyen 9 üye.
Geçmeyelim diyen 1 üye 3 misafir.

Misafir oyları sayılmayarak Sonuç;

Geçelim 9
Geçmeyelim 1

olarak sonuçlandırılıp anket kapatılmıştır.
 

Üst