Uğurlu Köyü Gökçeada Çanakkale

  • Konuyu başlatan ömr-ü diyar
  • Başlangıç tarihi
ömr-ü diyar

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Uğurlu, Çanakkale Gökçeada ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: GÖKÇEADA

İl:ÇANAKKALE

İle Uzaklığı:0 km

İlçeye Uzaklığı:20 km

Rakım:50 m

Nüfus:

2000:466
1997:0

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Muğla ve Burdur illerinden 1970'li yıllarda ailelerin yerleştirilmesi ile köy teşekkül etmiştir.

Kültür

Keçi yaygın bir şekilde yetiştirilmekte olup, köy ve çevresinin bozkır yapısında olmasında keçilerin büyük rolü olduğu düşünülmektedir. Adanın orman yapısının %90 lık kısmı Uğurlu Köyünün görünmeyen kısmında olması bir başka ilginç yanı...

Coğrafya

Çanakkale iline ? km, Gökçeada ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve turizme dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: :Veysel DEMİR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0(286) 897 61 44 - 897 61 44
Cep Telefonu: 0 542 242 10 21 - 0 536 352 40 27

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi ve köy içinin yollarının taşla kaplanması 2009 yılı itibariyle tamamlanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik sabit telefon ve internet vardır. Uğurlu Köyü denize 100 metre olmakla birlikte, adanın 2 iskelesinden biri Uğurlu Köyünde bulunmaktadır. Yat limanı projesi bu liman için düşünülmektedir. Limni adasına 14 mil mesafede bulunması itibari ile adalar arası turizm ilerisi için Uğurlu Köyünün yeni yüzünü belirleycek.Kaynak : Vikipedi
 

O

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Bu konuyu okuyunca askerliğim aklıma geldi. Gökçeada 5. komando alayı' nda yapmıştık, uğurlu karakoluna cephane götürmüştük güzel yerler.
 

Üst