Tuz kum talaş pirinç karışımlarının ayrılma yöntemleri

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Tuz kum talaş pirinç karışımlarının ayrılma yöntemleri nelerdir?

Karışımların ayırma yöntemleriKarışımları eleme, süzme, yüzdürme, dinlendirme, mıknatısla ayırma, buharlaştırma ve damıtma yöntemleriyle ayırabiliriz.

Eleme

Değişik irilikteki katı taneciklerden oluşan karışımları birbirinden ayırmak için eleme yöntemi kullanılır. Çakıl-kum, kepek-un, kömür-kömür tozu bu yöntemle birbirlerinden ayrılır.

Süzme

Katı taneciklerle karışmış sıvı maddeler süzme yöntemiyle birbirinden ayrılır. Yıkanmış pirinci haşlanmış makarnayı içinden yaprak tanecikleri olan çayı süzdürme yöntemiyle birbirinden ayırabiliriz. Ayrıca içme ve kullanma sularındaki katı taneciklerde süzülerek temizlenir.

Yüzdürme

Birbiriyle karışmış olan tanecikler yüzdürme yöntemiyle ayrılabilir. Samanla karışmış buğday, sapla karışmış mercimek, toprakla karışmış ıspanak bu şekilde birbirinden ayrılır.

Dinlendirme

Bir sıvı ve içine dağılmış katı tanecikleri dibe çöktürülerek birbirinden ayrılması, dinlendirme yöntemiyle yapılır. Bir bardağın içine bir miktar su koyup karıştırdığımızda bulanık bir karışım elde ederiz. Karışım bir süre beklettiğimizde toprağın dibe çöktüğünü saydam suyun üstte kaldığını görürüz.
Kentlerde kullanılan suların bir kısmı gölgelerden ve akarsulardan elde edilir. Taş ve toprakla karışmış durumdaki bu sular önce dinlendirme havuzlarına alınarak taş ve toprağın dibe çökmesi sağlanır.

Mıknatısla Ayırma

Demir gibi mıknatısın çektiği maddelerle karışmış başka maddeleri ayırmada mıknatıs kullanılır. Çöplerden demir türü maddeler mıknatısla ayrılır. Demir tozuyla karışmış toz şeker karışımını mıknatısla ayırabiliriz.

Buharlaşma

Bir sıvı madde ile karışmış başka bir maddeyi birbirinden ayırmak yada karışımı koyu bir kıvama getirmek için kullanılan bir yöntemdir.

Süt tozu sütteki suyun; deniz tuzu, özel havuzlara alınan deniz suyunun buharlaştırılmasıyla elde edilir. Salça, reçel, pestil, pekmez, marmelat yapılırken de buharlaşma yöntemi kullanılır.

Damıtma

Birbiriyle karışmış sıvıların ayrılmasında damıtma yöntemi kullanılır. Karışan maddelerin kaynama noktalarının farklı olmasından yararlanılır. Farklı kaynama noktasına sahip iki sıvıdan kaynama noktası düşük olan sıvı daha buharlaşmaya başlar ve ayrı bir kapta toplanarak yoğunlaştırılır. Böylece iki sıvı ayrılmış olur.
Rafinelerde petrol damıtılarak petrol gazı, benzin, gaz yağı, motorin, fuel oil, makine yağları ve asfalt elde edilir.
 
Ç

Çırak

Ziyaretçi
Bence çok güzel herkese tavsiye ediyorum süper ya
 
A

Aras

Ziyaretçi
Bence kötü bile olsa bu yazıda bir emek var yani kötü denilmez bence çok güzel çünkü en azından bir emek var dimi arkadaşlar ...
 
A

arda düden

Ziyaretçi
ben çok kötü hepsiyle olmaz ben beğenmedim bu sayfayı
 
A

arda düden

Ziyaretçi
doğru yapsınlar herşeyi hep bozuk mozuk başka sayfa girdim direk söyledi berbat bura siz sevdiyseniz başka ben nefret etdim
 

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
doğru yapsınlar herşeyi hep bozuk mozuk başka sayfa girdim direk söyledi berbat bura siz sevdiyseniz başka ben nefret etdim

arda burada gördüklerini yazanlar sırf Allah rızası için yazıyorlar, eğer beğenmediysen sen daha güzelini biliyorsan yaz ilim alsınlar, bilmiyorsan, üye bile olmadan mesaj yazabildiğin halde kıymet bilmemezlik yapma ki başkaları da senin yüzünden bazı haklarından mahrum olmasınlar.
 
Üst