Türkiyenin Uçak Üretimi Tarihi Nasıldır?

  • Konuyu başlatan out of whack
  • Başlangıç tarihi
O

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Türkiyenin Uçak Üretimi Tarihi Nasıldır?

Bundan 70 yıl önce Türk savunma sanayiinde neler yapılabildiği dikkat çekiyor. Türkiye'nin tam 70 yıl önce kendi uçağını yaptığını, hatta üretilen bu uçakların bir kısmının yurt dışına satıldığını muhtemelen duymuşsunuzdur.

Bugün terörle mücadelede en etkin yöntemlerden olan hayalet uçağın ilk örneği de, daha sonra geliştirilmek üzere 1940'lı yıllarda üretilmiş. Türkiye 1927 ile 1952 yılları arasında 13 farklı modelde toplam 351 adet uçak üretmiş. Hatta üretilen bu uçaklardan Danimarka ve Hollanda'ya ihraç etmişiz.

Türkiye hayalet uçakların ilk örneğini de yine o yıllarda üretmiş. Bugünkü hayalet uçakların benzeri olan uçak modeli 1948'de üretilmiş. Sadece 1 adet üretilen uçak, daha sonra kullanışsız ve uçmaya elverişli değil denilerek üretim durdurulmuş.

Yine Türkiye'de ilk yolcu uçağı modeli 1944'de üretilmiş. MKE tarafından üretilen uçaktan 25 adet üretim planlanmış, 6 adet üretildikten sonra durdurulmuş.

Türkiye'nin güçlenmesini ve kendi savunma sanayiini kurmasını istemeyen dış güçler ve içerdeki uzantıları o derin eli devreye sokarak bütün bu üretimlerin durdurulmasını sağlamışlar.

Bundan 70-80 yıl önce ilk uçaklarımızın üretildiği uçak fabrikası ne olmuş dersiniz?
Cevap içinizi acıtacak cinsten.

Uçak fabrikası düdüklü tencere fabrikasına dönüştürülmüş.
Yanlış duymadınız. Uçak fabrikası tencere fabrikası hâline getirilmiş. Türkiye kendisine kaybettirilen en az 70-80 yıllık bu sürede maalesef dışa bağımlı hâle getirilmiş.
Bugün planlanan uçak üretimleri, o yıllarda üretilen uçaklar engellenmese düşünün hangi noktalara gelirdi ?

Türkiye'nin ürettiği uçakların birer maketini Türk Hava Kurumuna bağlı Ankara Türkkuşu tesislerinde görebilmek mümkün.

Bu gerçek Türkiye'nin büyümesini ve gelişmesini baltalamak için çaba sarfedenlerin maalesef bir asıra yakın süre başarılı olduklarını gösteriyor.


Abdullah Abdülkadiroğlu
 

K

Kayıtsız uurcan

Ziyaretçi
Dönemim Başbakanı Adnan Menderes, Türkiye'yi NATO'ya sokmak için Kore'ye asker göndermiş, bunun ödülü olarak da tabiki NATO'ya girmişiz ve de Soğuk savaş döneminde Türkiye'yi Sovyet Rusya'ya kaptırmak istemeyen ABD, Türkiye'ye bedelsiz olarak birçok tank, silah, uçak gibi savaş araçları verilmişti. İlk başta bunları böyle bedava alınca üretim yapmayı bıraktık, sonra bu savaş aletlerini üretim olmadığından parayla almaya başladık. Hala da alıyoruz. Amerikan'ın en zayıf saldırı uçağı F16 iken bizim en güçlü saldırı uçağımız F16 :)
 

Üst