Temiz bir şadırvanımız bile yok!

  • Konuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
03.08.2009
Temiz bir şadırvanımız bile yok!

Namaz kılacak cami çok ama abdest alacak doğru dürüst şadırvan yok! Umumî tuvaletleri kullanmak zorundasınız. Bu da abdest almak isteyen biri için, neredeyse işkence demek. Şadırvanı olan camiler yok değil, ama onların da hijyen konusunda ciddî problemleri var. Daha kapısına varınca kaçmak istiyorsunuz. Zaten birçoğu bayanların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılmamış. Mesela abdest almak için başörtüsünü ve pardösüyü çıkarmak gerekiyor ama şadırvanlarda bunları asacak yer yok. Yerler zaten ıslak ve ayakkabılar nedeniyle çamur olmuş durumda. Lavabolar kir pas içinde. Sıvı sabun yok. Etrafın temizliğine güvenemediğiniz için bir yere dokunmak istemiyor, kıyafetlerinizin sağa sola değmesinden rahatsızlık duyuyorsunuz. Kısacası abdest almak istiyorsanız dar alanda kısa paslaşmalar yapmanız lazım. Oysaki abdest, insanı namaza hazırladığı kadar fiziken de rahatlatan, ferahlatan bir eylem ama maalesef bu sorunlar yüzünden psikolojik bir yorgunluğa dönüşüyor. Özellikle Sultanahmet, Eyüp, Üsküdar, Eminönü gibi birçok bayanın çalıştığı ve her gün yüzlerce turistin geldiği bir bölgede, bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor.

Atikali Camii'nin şadırvanı gibisi yok

Bütün bu olumsuzlukların arasında bayanların rahatça abdest alabildiği, sadece abdest almakla kalmayıp dinlendiği, hatta arkadaşlıklar kurduğu özel bir şadırvan var. Çemberlitaş'taki Atikali Camii'nin şadırvanı, bazı eksikleri olmasına rağmen örnek bir cami şadırvanı olarak gösterilebilir. Hem metrekare olarak büyük, hem küçük çiçek bahçesi, hem de yıllardır kapısını kollayan ve tüm ihtiyaçlarını gideren Ayşe ablasıyla bayanların nefes aldığı bir yer. Ayşe Yücel 10 senedir burada çalışıyor. "Evden çok burayı düşünüyorum." diyecek kadar çok seviyor şadırvanını. Kanserden kurtulmasını burada çalışmasına bağlıyor.

Atikali Camii'nin şadırvanı Hacı Lütfiye Sanlı tarafından yaptırılmış. Öğle ya da ikindi vakti olunca civardaki kuyumcu atölyelerinde, telefon bayilerinde, mağazalarda çalışan gençler birer birer şadırvana dökülmeye başlıyor. Desinatörlük yapan Halime Yalçın'ı ellerinde kitaplarıyla taburelere oturmuş dinleniyorken ve ikindi vaktini beklerken buluyoruz. Biraz sonra bir kuyumcu atölyesinde tasarımcı olarak çalışan Serpil Özkan içeri giriyor. İki arkadaş burada tanışmış ve arkadaş olmuşlar. 6 yıldır arkadaş olan tasarımcı Yeliz Koçer ve yayınevinde çalışan Zeynep Özkan'ın da yolları şadırvanda birleşmiş. İşinden ayrılanlar Çemberlitaş'a geldiğinde 'Acaba arkadaşlarımı görebilir miyim?' diye şadırvanı ziyarete bile geliyor.

ZAMAN
 

Üst