Televizyon hangi ülkede icat edildi

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Günümüzde teknolojisi oldukça gelişmiş olan ve LCD ve LED gibi görüntü teknolojileri ile evlere giren televiyonların atası İngiltere'nin Hastings kasabasında John Logie Baird tarafından icat edilmiştir.

1923 yılında ilk kez televizyonu icat eden Baird 3 yıl sonra ilk yayını da yapmış ve önemli bir olaya imza atarak tarihe geçmiştir.

Televizyonun ilk üretildiği zamanlarda görüntü titrek ve noktalar halinde geliyordu. Baird süreç içerisinde bu görüntüyü iyice geliştirerek daha kaliteli görüntüler elde etmiş ve icadını zaman içerisinde geliştirmiştir.
 
Televizyon, 20. yüzyılın başlarında çeşitli ülkelerde aynı anda geliştirilmeye başlandı ancak ilk televizyon icadının kabul edilen ülkesi ABD'dir. 1884 yılında Paul Nipkow tarafından Almanya'da "Disc Television System" adı verilen bir televizyon sistemi patenti alındı. 1923 yılında Charles Jenkins, ABD'de ilk televizyon yayınını yaptı ve 1927 yılında Philo Taylor Farnsworth ilk elektronik televizyon sistemini icat etti. Bu nedenle televizyon icadı genellikle ABD olarak kabul edilir.
 
Üst