Tahtalar Köyü Kızılcıhamam Ankara

  • Konuyu başlatan ömr-ü diyar
  • Başlangıç tarihi
ömr-ü diyar

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Tahtalar, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği belli değildir ama köyün nereden geldiği bellidir köye adındaki tahtalar köyün ün yakınındaki ekçeköy 'den gelindindiği bilinir . hikayesi şöyledir çok eski zamanlarda Ekçeköy addında bir köy varmış; bu köy bir tepenin üstündeymiş tabi o zamanlar bura 18. yüzyılda geçiyor bu hikaye işte bir gün oradaki suyunu içtikleri kuyuya yılan zehiririni atmış ve olan o an olmuş bunu bilemeyen birkaç köylü kuyunun suyunu içmişler ve ölmüşler bunu anlayanlar ise oradan gidip tahtalar köyüne gelmişler ve bu köy 15. yüzyıldan kalma ve orta Asya'dan göçmedir.

MÜCAHİT EREN ERTEN,YASİN ORUÇ

Kültür

Köyün gelenek, görenekleri her cuma namazından sonra her köylü buna yardım ederek bir kaç sofra korulur bu sofralarda başka köyden gelen cemaatin karnı doyurulur.Ondan sonra arada bir mezarlıklara gidilip dua edilir.Köyün yemekleri ise bulgur yada pilavı kapama ankara tava mantı ve özellikle tahrana çorbasıdır.

MÜVAHİT EREN ERTEN, YASİN ORUÇ

Coğrafya

Ankara iline 81 km, Kızılcahamam ilçesine 45 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir. tarihi 1800 yy dan beri geliyor

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 1999 - Süleyman Doğan
> 1984 - Ali Rıza Oruç
> .........- Arif Balaban
> .........- Abdullah Ağılkaya,
> .........-Hüseyin Cengiz
> .........-Arif Balaban
> 1954 - Hakkı Erten

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak yıkılmıştır sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak yoldur, elektrik ve sabit telefon vardır.
 

Üst