Şüpheli gıdalar caiz mi?

  • Konuyu başlatan kurtuluş
  • Başlangıç tarihi
kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Değerli kardeşimiz;
Eşyada asıl olan helal olmasıdır; haramlık kesin delille sabit olur. Delil kesin değilse, haram olduğu kesin söylenemez. Bu katkı maddesinin kesin haram olduğu bilinmemektedir.

Beraat-i zimmet asıldır. Yani kişinin suçsuzluğu ve mamülün helalliği esastır. Dolayısıyla kişinin suçlu, mamülün de zararlı ve haram olduğu isbat edilinceye kadar, suçsuz ve temiz (helal) kabul edilir.

Buna göre bir mamülün haram olduğu isbat edilmedikçe ve özellikle de domuz yağı bulunmadığı üzerinde yazıyorsa, böyle bir mamülü yemek caizdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet
 

kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
SORU
Gıdalardaki katkı maddeleri hakkında bilgi verir misiniz? Margarin yağlarında domuz katkısı olduğu söyleniyor...
Sitelerde gıdaların içinde domuz katkıları olduğu yazılıyor. Bunların ne kadarına itibar edeceğiz. En güvenli markaları bile bunların içinde gösteriyorlar. Her gıda için fabrika kuramayız acaba bunda ticari bir oyun veya kasıt mı var?

CEVAP


Değerli kardeşimiz;

Eşyada asıl olan helal olmasıdır. Haramlık kesin delille sabit olur. Delil kesin değilse haram olduğu kesin söylenemez. Bu katkı maddesinin kesin haram olduğu bilinmemektedir.

Beraat-i zimmet asıldır. Yani kişinin suçsuzluğu ve mamülün helalliği esastır. Dolayısıyla kişinin suçlu, mamülün de zararlı ve haram olduğu isbat edilinceye kadar temiz kabul edilir. Buna göre bir mamülün haram olduğu isbat edilmedikçe ve özellikle de domuz yağı bulunmadığı üzerinde yazıyorsa böyle bir mamülü yemek caizdir.

Ancak üretici firma gayri müslim ise ürünlerde haram madde olup olmadığını araştırmak gerekir.

Ahmet Şahin
Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet:http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/1410/gidalardaki-katki-maddeleri-hakkinda-bilgi-verir-misiniz.html
 

kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Araştırınca yiyeceğimiz gıda kalmayacak heralde.Herkez kendine göre sakınabildiğinden sakınsın gerekli bilgileri ekledim .İyice araştırırsam kimse ekmek yiyemeyecek heralde kararsız kaldım.
Bu konun çözümü bence ;
Müslüman Gıda denetçileri ile denetlenmeli,Müslümanların şartlarına göre kesilip üretilmeli,müslüman olmayanların üretimi müslümanları zarar verecek koşuldaysa durdurulmalı ve bu şirketlerin,fabrikaların isimleri medyada söylenmeli ikaz edilmeli,Türkiyede domuz üretimi yasaklanmalı,Türkiyede herkişide nüfus kağıdında islam yazıyorsa ona göre yönetim islama şeriata(Allahın kuralları) göre yönetilmeli,Müslümanca yaşamak istiyorsak birlik olunmalı,haksız haklı haklı haksız olduğu bu ahir zamanda ümmet olunmalı ve gücü yetenler bu konuda birşeyler yapmalıdır.

Aksi halde ahir zamanda yaşayan tüm ümmet bu konulardan sorumludur.

Çözüm kısaca
İslama göre örtünülecek.
İslama göre gıdalar helal yenmesi için helal olarak üretilecek.
İslam üzere çocuk yetiştirilecek.
islam üzere eğitim verilecek.
islama göre devlet yönetecek.
İşveren müslüman olacak müslümanca davranacak.
İşci müslümanca çalışacak alın teriyle kazancını yiyecek.

Bunlar olursa İslama göre müslümanca yaşanabilir.Fakat ahir zamandayız bunlarda büyük imtihan olabilir o zaman herkez kendine düşen görevi bilmeli yapmalıdır. 

Üst