Stres Nedenleri Ve Çözümleri

AhDe_VeFaLi

KF Ailesinden
Özel Üye
Gece geç saatlere kadar televizyon seyretmiş ve televizyon başında uyuyakalmıştı. Çalar saat sayesinde uyandı, apar topar hazırlanıp evden çıktı. Komşusu arabayı çok yakın parkettiği için park yerinden çıkamamıştı. Birkaç kez üst üste ziline basıp, uyandırdı. Arabasını çekmesini söyledi. Komşusunun sinirli olduğunu gören Mert Bey özür dileyerek, mecbur kaldığını ifade etti. Kısa bir süre sonra çıktı ve iş yerine tam zamanında ulaştı.
İçeri girerken “Günaydın Ahmet Bey.” diyerek ona seslenen Saliha Hanımı duymamıştı bile.. Masasının başına geçti, evraklar dağ gibi büyümüştü gözünde. Masasını toparladı, bir ağrı kesici içti. Evraklarına göz gezdirmeye başladığı sırada, Ayşe Hanım;
–”Ahmet Bey bu dosyaları acil incelemeniz, öğlene kadar yetiştirmeniz gerekiyor.” dedi.
Yetiştirilmesi gereken başka işleride vardı. Bir anlık öfkeyle başka işlerim var, yeni mi geldi aklınıza da son güne bıraktınız diyerek öfkeli bir çıkış yaptı. Ayşe Hanım anlamsız bakışlarla dosyaları masasına bırakıp, yerine geçti.Üst üste gelen işlerin yoğunluğu ve düzensiz hayatı stresini arttırmıştı ve çevresindekileri rahatsız edecek seviyeye ulaşmıştı. Ufacık olaylara sinirlenip acısını etrafındakilerden çıkarıyordu. Sorunların sebebini de hiç kendisinde aramıyor, hep çevresindekileri suçluyordu.
Ayşe Hanım’ın bıraktığı dosyaları aldı, incelemeye başladı. Başının ağrısı devam ediyor, işe konsantre olamıyordu ama hırsının kölesi olmuş, yetiştirmek için elinden geleni yapıyordu. Başını dahi kaldırmadan çalışmaya devam etti, nihayetinde bitirmişti, öğlen olmadan dosyaları teslim etti ve yarım kalan işine devam etti. Saat üç olmuştu yemek yemediğini hatırladığında. Biraz ara verip yemeğe çıktı. Çok geçmeden geri dönmüştü. Bir ağrı kesici daha içip işine devam etti. Bu sefer biraz tesir edip, rahatlatmıştı. Mesai bittiğinde herkes yavaş yavaş toparlanıp çıkmaya başladı. Ahmet işini yetiştiremediği için akşama kadar devam etti. Sonunda bitirmişti ve uykulu gözlerle evinin yolunu tuttu. Kapıyı annesi açtı;
– “Nerede kaldın oğlum ,merak ettik babanla.” dedi
–”İşler yoğundu, çok yorgunum anne hemen yatacağım.” diyerek odasına geçti.
Ailesinden ve arkadaşlarından soyutlamıştı kendisini, sürekli sinirli olduğu için kimse fazla muhattap olmak istemiyordu, adeta kaçıyorlardı ondan. Tamamen yalnız kaldığını hissediyordu. Yalnızlığın verdiği boşlukla sürekli düşünüyor , kendisini dinliyordu. Aklındaki düşünceler rahat bırakmadığı için uyuyamıyordu da.
Düşüncelerinden uzaklaşmak umuduyla televizyonu açtı ve geç saatlere kadar izleyip, karşısında uyuyakaldı…
Stres çoğumuzun başında olan bir problem. İş yoğunluğu, mutsuz aile ortamı, madde bağımlılığı, alkol, fizyolojik sebepler ve iman eksikliği stresin başlıca sebepleri arasındadır. Stresle birlikte öfke ve gerginlik halleri baş gösterir. “Keskin sirke küpüne zarar.” Öfke ve sinir kişinin çevresine olduğu kadar kendisine de zarar verir. Öfke ile hiçbir sorun çözülemez, karşıdakine bağırıp, çağırarak dert anlatılmaz. Anlatılsa da etkisi olmaz.

Stresli kişilerde baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi fiziksel rahatsızlıklar meydana gelir. Uyku bozuklukları, baş dönmesi, nefes darlığıda stresin sebepleri arasındadır. Stres mide asitinin fazla salgılanmasına neden olur. Asit’in fazla salgılanmasıda ülsere yol açar. Fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra aile ortamında çöküntü, iş hayatında başarısızlık ve dışlanma gibi sosyal sorunlarıda yanında getirir. Bunların sonucunda depresyon kaçınılmazdır.

Stresten kurtulmak için en büyük yöntem ibadettir. Abdest almak, namaz kılmak, bir süre dünya işlerinden soyutlanıp ibadet etmek huzur verecektir. Maneviyat büyük bir ihtiyaçtır. Tevekkül etmek, sorunları paylaşmak ve sürekli dua etmek sıkıntıları giderir. Yalnızlık stresi arttırır. Mümkün olduğu kadar kendinizi dinlemeyin, etrafınızdakilerle zaman geçirin. Fiziksel rahatsızlıklarınız için mutlaka doktor kontrolünden geçin. Rahatsızlık ilerledikçe çözümü daha zorlaşabilir. Yeterli uyku uyuyun. Uykusuzluk gerginliği arttırır. Çevrenizdekilere saygı ve hoşgörü ile yaklaşın. Hatayı başkasında aramadan önce mutlaka kendinizi sorgulayın.
Stresten uzak, maneviyat dolu günler dilerim.
Sibel SEVİNÇ
 

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Hayatta strese karşı ilaç olarak Osmanlı'nın düstûr edindiği 5 esas şunlardır:

1- Er-rızku al'allah: Rızkı veren Allah'tır. Başkasının önünde eğilme

2- Tevekkeltü al'allah: Allah'a dayan

3- Ya Nasip: Canını sıkma eğer nasipse olur

4- Ya Sabır: Sabretmeyi bil, vaktinden önce bahar gelmez.

5- Bu da geçer ya hû: Unutma!

Zenginlik de fakirlik de, hastalık da sağlık da, mutluluk da, başarı da başarısızlık da..

Hepsi geçicidir. Hatta hayat bile...

Bakî olan Allah'tır..
 

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Stresten kurtulmak için en büyük yöntem ibadettir. Abdest almak, namaz kılmak, bir süre dünya işlerinden soyutlanıp ibadet etmek huzur verecektir. Maneviyat büyük bir ihtiyaçtır. Tevekkül etmek, sorunları paylaşmak ve sürekli dua etmek sıkıntıları giderir.

İnanın şu anki ruh halime şu yazınız ilaç gibi geldi, Allah Razı Olsun, zaten maneviyat da olmasa hayati içtimaiye bizi boğacak.:ççk:
 

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Hayatta strese karşı ilaç olarak Osmanlı'nın düstûr edindiği 5 esas şunlardır:

1- Er-rızku al'allah: Rızkı veren Allah'tır. Başkasının önünde eğilme

2- Tevekkeltü al'allah: Allah'a dayan

3- Ya Nasip: Canını sıkma eğer nasipse olur

4- Ya Sabır: Sabretmeyi bil, vaktinden önce bahar gelmez.

5- Bu da geçer ya hû: Unutma!

Zenginlik de fakirlik de, hastalık da sağlık da, mutluluk da, başarı da başarısızlık da..

Hepsi geçicidir. Hatta hayat bile...

Bakî olan Allah'tır..

Bu 5 satır yazıdan 5 makale çıkar, üzerinden çalışılırsa :ops:
 

' Yaren

KF Ailesinden
Özel Üye
Mumkun oldugunca yalniz kalip kendimizi dinlemeyip etraftakilerle takilcaz.zaten etraftaki insanlarimiz sorunlu duzgun bir insan bulsam bir tek insan sadece..bunca ofkem insanlara yonelikken hemde..en iyisi ve bizler icin en hayirlisi ibadet..paylasim icin sagolun.
 
Üst