Stres Kilo Aldırır mı

  • Konuyu başlatan ömr-ü diyar
  • Başlangıç tarihi
ömr-ü diyar

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
Bazı çalışmalar, stresli dönemlerde vücudun yağ depolamasında artış olduğunu gösteriyor. Kişinin kendine güven duyması, zayıflamayı başarabileceğine kendini inandırması, sabırlı ve kararlı olması ön koşul.

Az yemek, çok yakmak enerji açığı oluşturuyor. Enerji açığı da daha az beslenmek, daha fazla hareket etmek ve spor yaparak kalorileri yakmakla gerçekleşebilir.

Beslenmede günlük yağ tüketiminin azaltılması herkes tarafından benimseniyor, toplam kalori alımı azaltılması veya egzersizin artırılmasıyla sağlanacak 250-500 kalorilik fazladan harcamayla haftada yarım kilo verilebilir.

İnsanın kendine hedef koyması gereklidir ve bu hedef içerisinde uzman gözetiminde kilolarını programlı bir şekilde verebilir.

Kilo alma ve vermede psikolojik nedenler de çok etkilidir. Stresle baş etmek çok önemli!

Stresle baş etmeyi öğrenmeye çalışmak ve organizmayı korumak gerekiyor. Bunun için hafif fizik aktivite, düzenli kan şekeri seviyesi, fazla kilolardan kurtulmak, düzenli öğün, yeterli uyku stresle mücadelenin olmazsa olmazları.

Yapılması Gerekenler:

3 saat arayla öğün atlamadan günde 5-6 öğüne denk gıda tüketiminin yapılması...

Sık yemek yemek...

Egzersiz ise olmazsa olmazlardandır...

Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu
 

O

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Kilo alma ve vermede psikolojik nedenler de çok etkilidir. Stresle baş etmek çok önemli!
Katılıyorum genelde moralim bozuk olduğunda ya da kafamda yoğun düşünceler olduğunda ne yediğimi bilmiyordum, önüme koyulanları az-çok demeksizin bitiriyordum, epey bi kilo da almıştım.
 

Üst