Sarıkamış Harekatı Kısa Özet

  • Konuyu başlatan Çeşm-i Giryan
  • Başlangıç tarihi
Çeşm-i Giryan

Çeşm-i Giryan

Deneyimli Üye
Üye
Tarihimizde yaşanan en acı hikayelerden birisi olan Sarıkamış Harekatı hakkında kısa bilgiler yazımızda yer alacak. Bilindiği üzere Birinci Dünya Savaşı'nda bir çok cephe açılmıştır ve bu cephelerde düşmanla mücadele eden Osmanlı Askeri, Sarıkamış'ta hastalık ve soğukla mücadeleye girişmiştir. Askerimiz, 22 Aralık 1914'te başladıkları harekâtı yalnızca 18 gün sürdürebilmiştir. 9 Ocak 1915'te sona eren hârekatın ardından 60 bin Osmanlı askeri şehit olmuştur.

Hareket Emver Paşanın direktifi üzerine başladı. Bu harekatın amacı ise Kars, Sarıkamış, Ardahan gibi illerimizi düşman işgalinden kurtarmaktı. Harekat başladıktan sonra ilk 2 gün içerisinde Rus askerlerine karşı, askerlerimiz bütün zor şartlara rağman kahramanca savaştılar.

sarikamis.jpg


Harekatın ilk 2 günü Osmanlı askerleri açısından başarılı geçmişti. Fakat daha sonra etkisini gösteren olumsuz hava koşulları harekatın gidişatını değiştirdi. Kış, 3-4 Ocak 1915 tarihlerinde etkisini daha da artırdı. Kar fırtını ile Tİpinin de etkisi ile yolllar tıkanarak kapandı, çadırlar uçtu. Ve dondurucu soğuğunda etkisini artırması ile 60 bin kadar Osmanlı askeri, soğuktan donmak, dizanteri ve tifo gibi hastalıklara yakalandı. Ve Şehit oldu...

Vatan yurdumuz için canını dişine takarak canlırını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

Sarıkamış harekatından gerçek görüntüler mutlaka izleyiniz.

 

Similar threads


Üst