Saliha kadının sıfatları ve bir annenin evlenecek olan kızına nasihatleri

  • Konbuyu başlatan SALİK
  • Başlangıç tarihi
S

SALİK

Kıdemli Üye
Kademeli
#1
Bir hadis-i şerifte mealen şöyle geçer: “Kadın beş vakit namazını kılarsa, oruç tutarsa, fercini korursa (yani namusunu koruyup zina etmezse) ve kocasına itaat ederse, Cennet kapılarından hangisinden dilerse girecektir.”

Kadın kocasına itaat edip hizmet ederse bu vesiyleyle derecesi yükselir.
Kadın: “Ben nasıl ona ve evlatlarına hizmet edeyim, ben hizmetçi değilim” dememelidir.

Bilakis yaptıklarını Allâh için niyetini yapmalıdır. Dolayısıyla yaptığı bu iyiliği sebebiyle Allâh onu cehennemden kurtarabilir.

Koca eve girdiğinde eşi onu sevinçli olarak karşılasın, ona karşı şefkatlı olsun ve taşıdıklarını elinden alsın. Kocaya kaba sözler söylenmemelidir ve azarlanmamalıdır.

Kadın ailesine iyilikte bulunsun, kocasına Allâh’ ın razı olduğu şeylerde itaat etsin, maddi yönden azlık olduğu zaman ona sabretsin. Sıkıntı çektiğinde onun dertlerini unuttursun.

Saliha olan kadın kocasına Ahiret ile hususlarda yardımcı olur. Dolayısıyla evlilikte şeytandan korunma vardır. Evi düzelten saliha kadın, kocasının dayanağıdır.

Bir başka hadis-i şerifte mealen şöyle geçer: “Dört şey saadettendir, saliha olan kadın, salih olan komşu, geniş olan ev ve binek.”

İşte bu dört şey dünyada saadete kavuşmanın sebeplerindendir. Dolayısıyla saliha kadın kocasını, baktığında sevindiren, emrettiğinde itaat eden ve cinsel ilişki konusunda ona muhalefet etmeyendir.

Bir annenin evlenecek olan kızına ebeveyninin evinden ayrılmadan evvel verdiği tavsiyeler

Anne kızına şöyle demiştir:
Ona köle gibi ol ki, sana köle gibi olsun ve bizzat uygulayıp babanla mesut olmama vesile olan şu on tavsiyeye sahip çık.

Birincisi: Onunla kanaat ederek müsahebe et (beraberce vakit geçir).

İkincisi: Onunla olan yaşamını, onu güzelce dinleyerek ve itaat ederek sürdür.

Üçüncüsü ve dördüncüsü: Gözleriyle görmeyi ve burnuyla koklamayı beklediği şeylere ilgi göster. Dolayısıyla sende çirkin olan bir şey görmesin ve senden ancak en hoş koku alsın.

Beşinci ve altıncısı: Onun yemek ve uyuma vaktine önem göster. Muhakkak ki açlık duymak sıkıntı görmeye uykuyu dağıtmak ise kızgınlığa sebeptir. Yani kocana uykusu ve yemeği ile ilgili husularında önem ver.

Yedincisi ve sekincisi: Malına ve ailesine sahip çıkmak. O halde mal konusunda işin esası güzelce değerlendirmedir aile konusunda da güzelce idare etmektir. Yani onun malına ve evlatlarına sahip çık.

Dokuzuncu ve onuncusu: Sakın onun önünde, o dertli iken ferahlık duyma ve sakın o ferahlık duyuyorken dertli olma. Nihayet şunu da bil ki, onun canının arzuladığı şeyleri kendi canının arzuladığı şeylere tercih etmedikçe ve onun hoşnutluğunu kendi hoşnutluğuna tercih etmedikçe ondan istediklerine kavuşamazsın.
 

Benzer konular

Üst