Şafii mezhebine göre süt kardeşliği sorum

  • Konbuyu başlatan Misafir Sorusu
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Sorusu

Ziyaretçi
#1
Hocam ben şafiyim mezhebimize göre 5 kez ayrı ayrı emzirmekle süt annelik olur. Akrabamız olmayan bir bayan beni bir kez emzirmiş haberimiz olmadan beni emziren bayanın erkek kardeşine aşık olmuşum. Evlensek günahı var mı 5 kez emzirmemiş bir kez emzirmiş. Bir de arada bir bağımız yok birbirimizi tanımıyoruz istemeye geldiklerinde süt mevzusu açıldı. Hocam lütfen olumlu bir şey deyin.
 
SETR

SETR

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
#2
Nisa suresi 23. ayette süt anne ve süt kardeş ile evlenilemeyeceği belirtilmiştir. ayetin Ömer Nasuhi Bilmen tarafından yazılan ilgili meali şöyledir:

NİSÂ-23: Sizin üzerinize (şu kadınlar) haram kılınmıştır: Analarınız, kızlarınız, hemşireleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, birâderinizin kızları, hemşirenizin kızları; ve sizi emzirmiş olan süt analarınız, süt hemşireleriniz, zevcelerinizin valideleri, ve kendilerine mukarenette bulunmuş olduğunuz zevcelerinizden yanlarınızda bulunan üvey kızlarınız. Şâyet zevcelerinize mukarenette bulunmamış iseniz sizin üzerinize bir günah yoktur. Ve kendi sulblerinizden olan oğullarınızın zevceleri de ve iki hemşirenin arasını cem etmeniz de (sizin için haramdır). Geçmiş olan ise müstesna. Şüphe yok ki Allah Teâlâ gafûrdur, rahîmdir.)

Şâfiî ve Hanbelîler ise beş ayrı emmeyi şart koşarlar.

konu ile ilgili aytıntılı bilgiyi buradan okuyabilirisiniz: Süt akrabalığı ve süt akrabalarla evlenme yasağı
 

Benzer konular

Üst