Regaib Kandili oruç tutalım

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
#1

Bu geceyi nasıl karşılmak, nasıl ihya etmek gerekir?

Bu gece, oruçlu olarak karşılanmalıdır.
Bu gece, kazâsı olanın hiç değilse bir günlük kazâ namazı kılması, çok iyi olur.
Kur’an-ı Kerim okunmalıdır.
Bu gecenin ihyâsı, yatsı namazıyla sabah namazını camide cemaatle kılmakla olur. Bu, gecenin ihyâsıdır. Bütün günün ihyâsı bu... Yatsı namazı ile sabah namazını camide kılmak, o günün, o gecenin ihyâsı demektir. İnsan sabahlara kadar, akşamlara kadar ibadet etmiş gibi sevab kazanır.
Bir başka ihyâ şekli zikir ..... "Lâ ilâe illAllah", "Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed", "Estağfirullah", "SübhànAllah", "Elhamdülillâh", "Allahu ekber", "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm", "Allah" gibi sözler mübarek kelimelerdir, cümleciklerdir. Bunları zikretmek çok sevabdır..
Bazı namazlar vardır,
Peygamber Efendimiz (S.A.v.) kılmıştır. Bunlardan birisi de Tesbih Namazı’dır. (Link:tesbih namazının kılınışı)
Regâib gecesi, akşamla yatsı arasında: 12 rek’at "Hacet Namazı" kılınır.
"Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir. " (Tevbe Suresi, 128)
 

Son düzenleme:

FERASETLİ

KF Ailesinden
Özel Üye
#2
Regâib gecesi, akşamla yatsı arasında: 12 rek’at "Hacet Namazı" kılınır.
"Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir.
 

FERASETLİ

KF Ailesinden
Özel Üye
#3
[size=18pt]Regaip Kandili ve Anlamı

Ragaip kandili, kültürümüzde 3 aylar olarak bilinen, Recep ayı ile başlayıp, Şaban ayı ile devam edenramazan ayı ile noktalanan huzur ve maneviyat mevsimine girdiğimizin habercisidir.

Üç aylar içinde barındırıldığı özel geceler, Allah'ın rahmetinin mü'minlere bol bol ikram edildiği, mağfiretinin, lutuf ve keremininüzerimize sağnak sağnak yağdığı zaman dilimleridir.Zira bu günlerde kalpler aynı duygu etrafında birleşip çarpar, eller aynı düşüncelerle semaya açılır, gözlerden aynı hissiyatın yaşları süzülürken, dillerden dua ve tespihler aynı aşkla dökülür.

Dini hayatımızda yeni bir heycan ve canlılık kazandıracak olan bu mübarek ay ve geceler, yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza ve tüm insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızın olduğunu bizlere hatırlatmakta, yanlış ve kusurlarımızdan dönmemize vesile olmaktadır. Bu mübarek zaman dilimini fırsat bilerek, yüce dinimizin bizden istediği, sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulmasına, birlik, beraberlik ve kardeşliğmizin güçlenmesine, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşmasına gayret gösterelim.

Bu düşüncelerleRegaip kandilinizi ve üç aylarınızı tebrik tebrik eder, birlik ve beraberlik içindenice kandillere kavuşmayı, bütün islam aleminin ve insanlığın barış ve huzur içinde olmasını cenabı Allahtan niyaz ederiz.
[/size]