Ramazan Eğlence Değil İbadet Ayıdır

sahasan

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Forum Administrator
#1
Ramazan Eğlence Değil İbadet Ayıdır
Mozole MirachMozole Mirach, yıllardır Türkçe Rap müziğine çok şey katmış, kişiliği ve müzikal kalitesi ile nadir bulunan isimlerden biri. Sevenleri onu, müziği kadar temiz kişiliği, beyefendiliği ve mütevaziliği için de seviyorlar. Bu ay içinde dünya evine girecek olan Mozole Mirach’ı Genç Dergi olarak tebrik ediyoruz. Yakın zamanda çıkardığı güzel albümler, müziği ve Ramazan ayı üzerine kendisiyle ufak ve tatlı bir sohbet gerçekleştirdik.
Röportaj: Yavuz Selim GüneşNeden Mozole Mirach gibi bir isim?
Mozole Mirach gibi bir isim kullanmamın nedeni, isim soy isim gibi olmasını istediğim içindi. O sıralar 17-18 yaşındaydım. Kendime bir sahne ismi arıyordum ve Kutsal Mabed anlamını yüklediğim bu ismi kullanmayı uygun gördüm.

"Ben Türk müziği ile Rap yapıyorum" diyorsun. Bunu açıklar mısın?

Evet. İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı öğrencisiyim ve Türk Müziği eğitimi alıyorum. Rap camiasında da Türk Müziğini bilinçli olarak kullanan bildiğim tek isimim diyebilirim. Hicaz, Buselik, Kürdi gibi birçok Türk müziği makamını istediğim şekilde kullanabildiğim ve bestelerimi bunlar üzerine yaptığım için "Ben Türk Müziği ile Rap yapıyorum" diyebiliyorum.


Ramazan eğlence değil; ibadet ayıdır!

Mozole Mirach'ın şahsi hayatına baktığımızda, İslami hassasiyet görüyoruz. Ramazan ayına girmiş olacağız Ağustos ile.. Neler söylemek istersin bu konuda Mozz?
Allah'a şükürler olsun ki Müslüman anne ve babadan Müslüman olarak dünyaya geldim. İnandığım Yaratıcı’nın göndermiş olduğu son peygamber Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) Efendimiz'in tebliğ ettiği son din İslamiyet’i bir hassasiyet olarak yaşamak bu peygamberin ümmeti olarak dünyaya gelen her nefsin "OLMAK" sebebidir. Ben sadece iyi bir "İNSAN" olmak istiyorum ve çalışıyorum. Riya'dan ve dini gösteriş olarak kullanmaktan, kullananlardan yine O'na sığınırım. En sevmediğim şeylerin başındadır. Neyse, Recebi ve Şabanı inşallah hayırlı olarak geçirip Ramazan'a ulaşmak üzereyiz. Bu Ramazan benim için çok farklı olacak, hayatımda büyük değişikliklere kapı olacak. Ramazanı küçüklüğümden beri çok seviyorum çünkü en alakasız TV kanallarında bile (reyting için de olsa) Ramazan Programları vs vs görüyoruz. Herkes de bir değişim, alakasız sanatçıların falan ezan okumaları… :) Fakat ben buradan da hatırlatmak istiyorum ki Ramazan, eğlence, yeme içme ve bu gibi aktiviteler ayı değil; aksine hem dil hem beden hem de ruhen sükûnet, ibadet ve oruç ayıdır. İnşallah hepimiz için hayırlı bir Ramazan olur da herkes hakkıyla bu ayın getirdiklerinden ve feyizlerinden faydalanabilir.

Bu aralar yeni albüm projesi var mı?

Evet, yeni albüm üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Benim solo bir bandrollü EP projem var. Bu albümde gerçek manada çok farklı bir Mozole Mirach var; çünkü ilk kez bir prodüktör ile çalışacağım. Ve bu albüm sevgili hocam ve prodüktörüm Sertaç Kakı ile benim bir sentezim olacak. Alternatif bir sound dinleyecek insanlar. Bu kısa bir EP olacak belki ama ondan sonraki albümün habercisi niteliğinde bir çalışma olmasını istiyorum. Güzel projeler var kafamda ama biraz vakit sıkıntım var...

Müzik dışında neler yapıyorsun? Ne gibi meşguliyetlerin var?

Okul zamanında okulda müzik (konservatuar) evde müzik (kendi müziğim) şeklinde oluyor hayatım ama dönem bittiğinde geriye sadece kendi müziğim kalıyor. Bazen de uzunca bir süre müzik yapmıyor hatta dinlemiyorum. Boş zamanlarımda film ve yabancı dizileri izlemeyi seviyorum. Bana fayda verecek kitaplar okuyorum. Film prodüksiyon işiyle uğraşıyorum. Ailemle ve arkadaşlarımla vakit geçiriyorum. Bunlar tabii ki daha sıralanabilir ama başlıca bu kadar.

 

Moderatörün son düzenlenenleri: