Ramazan ayında lokantaların açık olması caiz midir ?

  • Konbuyu başlatan sultan_mehmet
  • Başlangıç tarihi
sultan_mehmet

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
Ramazan ayında lokantaların açık olması caiz midir?
 

Son düzenleme:
Çeşm-i Giryan

Çeşm-i Giryan

Deneyimli Üye
Üye
Yolcu olan ve aybaşı durumunda oruç tutmayan kişiler halkın gözü önünde yemeklerini yememelidir. Raamzan ayı müslümanların en mukadde ayıdır. Mazereti olanların yemek içmesi için lokanların açık olmasının bir sakıncası olmayacaktır.

Ramazan ayında hasta, yolcu vb. oruç tutmama ruhsatına sahip kimseler oruçlarını daha sonraki bir zamanda tutabilirler (Bakara 2/185; İbn Mâce, Sıyâm, 11-13).

Mazereti sebebiyle oruç tutamayanların yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Ramazan ayında lokantaların vb. yerlerin açık olmasında dinen bir sakınca bulunmamaktadır. Ayrıca lokanta sahibi, oruç tutmayanların niçin oruç tutmadıklarını bilmek zorunda değildir. Fakat hem oruç tutanlara saygı için hem de yeni yetişmekte olan çocuk ve gençlerin, ramazan gününde oruç tutulmayıp aleni yemek yenilmesinin olağan bir şey olduğu gibi bir izlenime kapılmamaları için mazeretli de olsa, yiyip içenlerin bunu açıktan yapmamaları uygun olur. Lokanta sahiplerinin de gerekli tedbirleri alarak böyle algılamalara fırsat vermemeye özen göstermeleri gerekir. (Diyanet İşleri Başkanlığı)
Allah’a emanet olunuz.
 

Moderatörün son düzenlenenleri:

Benzer konular


Üst