Piri Reisin Dünya Haritası Hakkında Bilgi

  • Konuyu başlatan out of whack
  • Başlangıç tarihi
O

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Piri Reisin Dünya Haritası Hakkında Bilgi

PÎRÎ REİS HARİTALARITarih kitaplarında, Amerika Kıtası'nın 1492 yılında, Kristof Kolomb tarafından keşfedildiği yazılıdır. Hâlbuki, bu kıtayı Osmanlılar çok önceden biliyorlardı. Bu hakikat, Büyük Türk Denizcisi Pîrî Reis'in "Kitâb-ı Bahriyye" isimli eserinde kaydedilmiş ve hicri 872 (Milâdi 1465) yılında bulunduğu bildirilmiştir.

Pîrî Reis'in 1513 yılında ceylan derisine 9 renkle çizdiği şahane haritalar, 1929 yılında Topkapı Müzesi'nin düzenlenmesinde meydana çıkmış ve bu şahane haritalar ilim dünyasında şaşkınlık meydana getirmiştir.

Dünyanın yuvarlak olduğunu da gösteren bu haritalar, yayınlanarak dünya milletlerinin tetkikine sunulmuştur. Haritaların kenar yazılarında, 1456 yılında Amerika'nın doğu kıyılarına "Antilva" ismi verilmiş ve Osmanlı mülküne resmen kaydedildiği anlaşılmıştır.

Pîrî Reis, 1555'de vefât ettiği zaman, ardında, o güne kadar bilinmeyen birçok deniz bilgileriyle dolu ciltlerce eserle, bugün bile hayranlıkla seyredilen haritalar bıraktı. Pîrî Reis'in eserleri, çeşitli dillere çevrilerek basılmış ve onun şöhreti, bilhassa 20. asırda bütün dünyaya yayılmıştır.

Haritalarda, Kristof Kolomb'un Amerika'ya sefere giderken takma adı Rodrigo olan bir Türk kaptanı ile de gittiği kaydedilmektedir. Bununla ilgili olarak, üç gezide de tutulan notlar arşivlerimizdedir.
Pîrî Reis haritalarının özelliklerinden bazıları şunlardır:

1- Kıtalar, kıyılar, adalar, dağ sıraları, ova ve nehirler, son derece doğru çizilmiştir.
2- Haritalarda görülen Antarktika dağları, ancak 1952 yılında keşfedilebilmiştir.
3- Grönland'ın tek ada olduğu zannediliyordu. 5 asır sonra, Pîrî Reis'in haritalarında aynen gösterdiği
şekilde, son senelerde uzaydan çekilen fotoğraflarda üç ada olduğu kesinleşmiştir.

Türkiye Gazetesi Rehber Ansiklopedisi:16/287
 

Üst