Peygamberimizin Elbise temizliği ile ilgili hadisleri

  • Konbuyu başlatan dinodevim
  • Başlangıç tarihi
D

dinodevim

Ziyaretçi
#1
Hz Muhammedin (s.a.v) Elbise temizliği ile ilgili söylediği sözleri uasni hadislerini araştırken buraya denk geldim. Din ödevim için lazım acil olarak cevap vermenizi rica ediyorum?
 
kurtuluş

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
#2
Elbise Temizliği

İslâm’da çevre temizliği, kişinin giydiği elbisenin de temiz olmasını gerektirir. Müslüman toplumdaki bir fert, görünüşü güzel, tertipli ve temiz elbiseli olmalıdır. Bu hususta Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

“Ey Âdemoğulları, her mescid için (namaz kılacağınız vakit, yatak ve namaza mani kiri bulunan iş elbisesi gibi, elbiseleri değil), güzel elbisenizi giyin.” (A’râf, 7/31).

Hz. Peygamber (asm), insanların görünüş ve elbise itibariyle en güzel olanıydı. Arkadaşlarını, elbise temizliğine dikkat etmeleri için teşvik ederdi. Bir gün, üzerinde kirli elbise bulunan bir adam gördü ve:

“Bu adam elbisesini yıkayacak bir şey bulamıyor mu?” (Ebû Dâvûd, Libas14)

dedi. Hz. Peygamber (asm), bu sözüyle Müslümanları, bu adamın giydiği şekilde kirli elbise giymemeye davet ediyordu.

İslâm, elbise temizliğini her gün yapılan ve devam eden ibadetlerin sıhhati için şart kılmıştır. Bu durum da, insanı bilerek veya bilmeyerek elbiseye temas eden bütün pisliklerden devamlı olarak uzak durma hususunda dikkat ve teyakkuza teşvik etmektedir. Allah Teâlâ: “...ve elbiseni temizle.” (Müddessir, 74/4) buyurmaktadır. Hz. Peygamber (asm) de:

“Kimin bir elbisesi varsa, onu temiz tutsun.”

buyurmuşlardır. Hz. Peygamber (asm), özellikle insanların birlikte oldukları cuma ve bayram namazları gibi yerlerde elbiselerin temiz olması gerektiğini bilhassa vurgulamaktadır.

Kaynak:http://www.sorularlaislamiyet.com/q...arak-neler-yapmis-neler-tavsiye-etmistir.html
 
P

patates

Ziyaretçi
#7
Saolun çok teşekkür ederim temizliğe önem veren peygamberin temiz ümmetisiniz
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
O

ohohoh

Ziyaretçi
#8
harika gerçekten muhteşeme peygamber efendimizin temizlik hakkındaki hadislerini bu konuda bulabildim çok teşekkür ederim
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
O

ohohoh

Ziyaretçi
#9
iyi değil diyenler önce kendilerine baksınlar temizlik ile ilgili hadisler iyi bence
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Benzer konular

Üst