Peygamber Efendimizin Dünyaya Gelişi

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
MUHAMMED-sallallahu aleyhi ve sellem-"İN DÜNYAYA GELİŞİ:

Rasûlullah-sallallahu aleyhi vesellem-, Mekke’de Hâşimoğulları mahallesinde, Rebiulevvel ayının 9. veya 12. günü Pazartesi sabahı "Fil Olayı" yılında dünyaya gelmiştir. Dünyaya geliş tarihi Rebiulevvel ayının 9. günü daha doğru, 12. günü ise daha meşhur olan tarihtir. Bu tarih, 22 Nisan 571 yılına rastlamaktadır.

Muhammed-sallallahu aleyhi ve sellem-"in ebesi, Abdurrahman b. Avf’ın-Allah ondan râzı olsun- annesi Amr’ın kızı Şifâ"dır. Annesi onu dünyaya getirdiğinde, kendisinden bir nûr çıkmış ve bu nûr Şam saraylarını aydınlatmıştı. Amr"ın kızı Şifâ onun doğum müjdesini dedesi Abdulmuttalib"e ulaştırınca bu habere çok sevindi. Koşarak gelip onu kucağına alıp Kâbe’ye götürdü.Kâbenin içinde Allah’a şükür ve duâda bulundu.Övülmesi ümidiyle ona övülen anlamına gelen “Muhammed” adını verdi ve akikasını kesti.Araplarda gelenek olduğu için, doğumunun 7. günü onu sünnet ettirdi ve büyük bir ziyâfet verip insanları doyurdu.

Muhammed-sallallahu aleyhi ve sellem-’in dadılığını ve bakıcılığını, babası Abdullah’ın câriyesi, Bereket adındaki Habeşistanlı Ümmü Eymen (Eymen"in annesi) üstlenmişti. Ümmü Eymen, müslüman oluncaya kadar kaldı, müslümanlarla birlikte Medine"ye hicret etti ve Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem-"in vefâtından 5 veya 6 ay sonra vefât etti.
 
A

AhDe_VeFaLi

Ziyaretçi
Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina
Muhammed

Allah Zulcelal razı olsun,emeğinize sağlık.
 
Üst