Öğle ile ikindi namazını birleştirmek kılmak caiz mi?

  • Konuyu başlatan Misafir Sorusu
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Sorusu

Ziyaretçi
Bir kamu kurumunda memur olarak çalıştığımdan ve abdest almakta güçlük çektiğimden dolayı öğlen namazının son 15-20 dakikasında kılıp dualarımı bitirdikten sonra ikindi namazımı kılmaktayım. Bu yaptığım cem-i suri oluyor sanırım. Hanefi mezhebine göre yaptığım caiz midir?
 

sorularlaislamiyet

Deneyimli Üye
Üye
Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebinde, hac dışında namazları birleştirme yoktur. Yolculukta kılanlar ise Şafii mezhebini takliden kılmaktadırlar. İş yerinde vakit bulamayanlar Şafii mezhebinin cem' anlayışına göre mesela; öğleyi ikindi vakti girmeden hemen önce kılıp arkasından ikinidiyi kılar. Akşam ve yatsıda da uygulama böyledir. Ebû Hanîfe ile bazı Şâfiîlere göre, iki namazı birlikte kılmanın sebebi hac; Şâfiîlerin çoğunluğuna göre ise yolculuktur. (Ahmet Davudoğlu, Sahih-i Müslim Terceme ve Şerhi, VI, 438-439).

Sonuç olarak, hac farizası dışında normal yolculuk, hastalık ve benzeri darlık zamanlarında öğle ve akşam namazlarını son vakitlerinde, hemen arkasından da ikindi ve yatsı namazlarını ilk vakitlerinde kılmak mümkündür. Böylece iki namaz birlikte, fakat kendi vakitlerinde kılınmış olur. Bu uygulama, İslâm'ın Müslümanlara getirdiği bir kolaylıktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

 
Üst